Томос: Вінницька міська рада ухвалила звернення

Томос: Вінницька міська рада ухвалила звернення

Депутати міськради радять підтримати рішення Синоду Вселенського патріархату та не піддаватись на провокації

Депутати Вінницької міськради 30 листопада на черговій сесії проголосували за звернення до територіальної громади міста і міських рад інших обласних центрів і міст обласного значення із проханням не піддаватись на провокації, які можуть виникати у зв'язку із рішенням Синоду Вселенського патріархату. 
Теке звернення присутнім у сесійній залі колегам зачитав депутат міськради Володимир Малінін. 

"...розуміємо, що Україна є багатоконфесійною країною, тому досягнення релігійної злагоди та миру - це важливе завдання та велика цінність. Не виключено, що на тлі цих знакових подій для українського православ'я деструктивні сили спробують цим скористатись задля дестабілізації ситуації на користь "рускага міра", - йдеться у тексті заяви. - Важливо не піддаватись на провокації та не допускати насильницьких дій щодо храмів, інших культових споруд. Справжня християнська ідеологія суперечить жодним проявам агресії та насильства. Очевидно, що влада не повинна втручатись у внутрішні церковні справи, але забезпечити спокій та порядок у своїх громадах - це її прямий обов'язок".
У зверненні зазначається, що помісна церква - це потужний об'єднавчий фактор для країни у духовному вирі. Тому варто врахувати доленосне рішення Синоду Вселенського патріархату про схвалення тексту Томосу про автокефалію для Української православної церкви і дослухатись до рішення, яке буде ухвалене у грудні на об'єднавчому православному Соборі. 
У свою чергу Вінницький міський голова закцентував увагу на тому, що хоча звернення стосується всіх українських громад, у першу чергу воно адресоване вінничанам.

- Події двотижневої давнини, коли ми спостерігали певні намагання зробити протистояння та опозицію Симеону (митрополит Вінницький і Барський. - Авт.), всі ще добре пам'ятають. А ми ж розуміємо, що це надто тонка річ, і різні сили, в т.ч. й з-за кордону можуть використовувати це, - сказав Сергій Моргунов. - Вінничани є толерантною і сильною, на мою думку, територіальною громадою, і в цьому випадку ми повинні дійсно зберігати спокій. Терпимість має стосуватись будь-яких релігійних уподобань. Для нас важливо, щоб не тільки у Вінниці, а й у всій Україні ці всі процеси пройшли мирним шляхом.

Нагадаємо, що на засіданні Синоду Вселенської церкви ухвалено рекомендації для статуту православної церкви в Україні і текст Томосу про надання їй автокефалії. Томос має стати частиною цього статуту, який буде ухвалений архієрейським Собором. Швидше за все, Собор пройде у грудні, у Києві.
Позаяк процедура обрання предстоятеля нової церкви унормовуватиметься саме статутом, то спочатку буде затверджено цей засадничий документ, а тоді вже обрано главу церкви. У близькій перспективі вірогідно виникне необхідність зібрати перший помісний Собор Української православної церкви. Власне після помісного Собору можна буде вважати процес постання п'ятнадцятої православної церкви цілком завершеним. 
Помісний Собор відрізняється від архієрейського тим, що у ньому, крім єпископів, беруть участь обрані делегати від мирян, білого духовенства, монастирів та церковних навчальних закладів.
Джерело "ВВС" у Вселенському патріархаті, близьке до процесу ухвалення рішення, вказує, що Томос - це досить короткий документ на три сторінки тексту, він уже фіналізований і в нього не вноситимуться жодні зміни.
Він, за словами директора Національного інституту стратегічних досліджень Ростислава Павленка, передбачає повну незалежність Української церкви та входження її в сім'ю із чотирнадцяти помісних церков, що нині діють, на рівноправній основі.

- Держава зробила для створення нової церкви все, що могла і повинна була зробити... Все від нього залежне зробив і Вселенський Престол... Залишився тільки один крок до закінчення процесу. Тепер уже нашим православним ієрархам потрібно зібратися і провести об'єднавчий Собор, - описав у своєму зверненні нинішню диспозицію в процесі створення Української церкви Президент України Петро Порошенко.

Із набуттям незалежності в Україні уже було кілька спроб отримати свою помісну автокефальну церкву. 1917 рік, Всеукраїнська церковна рада у Києві. 1989 рік, ініціативний комітет із відновлення Української автокефальної православної церкви в Україні. 1991 рік, листопад - Помісний собор УПЦ звертається до Патріарха Московського з питанням повної автокефалії УПЦ. Як вказують інформаційні ресурси, в тому числі і "Вікіпедія", те звернення про автокефалію було підписано усіма делегатами Собору, в тому числі єпископом Чернівецьким і Буковинським (на той час) Онуфрієм. Ще одна спроба - 1999-2000 рр., формальний привід - 2000-ліття християнства. Усі прохання і звернення, навіть про "канонічну автономію", РПЦ відхиляла.

Конфесійна карта світу

І хоч у своєму статуті Українська православна церва (МП) значиться як "самостійна і незалежна у своєму управлінні та устрої", вона не має права навіть номінально виступати на міжнародній арені. Вона не є членом Всесвітньої Ради Церков, а ні членом Конференції Європейських Церков тощо. Тобто, для міжнародного релігійного співтовариства Україна відсутня на конфесійній карті світу. Була відсутня. 

 


Максим ЗОТОВКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

807

У Гайсині 14 жовтня сталась дорожньо-транспортна пригода за участі автомобіля Skoda та вантажівки Scania. У результаті автопригоди загинув ...

619

Помер Почесний Гетьман Українського козацтва і один із засновників Руху Володимир Мулява. Про це повідомив на своїй сторінці у ...

411

Через те, що ТОВ «ЕНЕРА ВІННИЦЯ» надіслала побутовим споживачам Вінниці листи-попередження щодо заборгованності за спожиту ...

361

Вінничани продовжують допомагати військовим, які беруть участь в ООС. Цього разу волонтери доставлять на схід країни продукти ...

355

17 жовтня у Будинку офіцерів відбудеться безкоштовний показ вистави, ролі у якій виконують учасники АТО, волонтери та члени їх родин.  ...