Львівське сміття на Вінниччині

Біля Новоселівки вночі зупинили фуру з 20 тоннами відходів

Уночі 16 вересня у Жмеринському районі поліція затримала фуру із львівським сміттям. Це сталося біля села Новоселиця. Як повідомили у Відділі комунікації Головного управління Нацполіції у Вінницькій області, автомобіль із понад 20-ма тоннами сміття, виявили вночі в полі неподалік. Поліція розпочала кримінальне провадження за фактом забруднення земель. А в обласній прокуратурі повідомили, що несанкціоноване накопичення та захоронення побутових відходів на території земельної ділянки, що у Жмеринському районі, здійснювалося впродовж тижня.

У цьому ж районі, неподалік села Людавка, планується будівництво сучасного сміттєпереробного комплексу.

Я дізнався із соцмереж про цю фуру зі львівським сміттям. Одні джерела зазначають що цю фуру затримали поблизу села Новоселиця, інші біля Людавки, що у Жмеринському районі. Хочу вас запевнити, перше: на територію майбутнього сміттєпереробного комплексу жодної «краплі» сміття потрапити не може. В нас там є охорона, яка не допустить цього. У разі будь-якої спроби вчасно повідомить поліцію, – розповів «Місту» Володимир Ніценко, директор департаменту комунального господарства та благоустрою Вінницької міської ради. – По-друге, тільки після того, як ми збудуємо разом із нашими польськими партнерами сучасний сміттєпереробний комплекс за усіма екологічними нормами і європейськими стандартами і здамо його в експлуатацію, лише тоді зможемо приймати сміття на переробку.

Володимир Ніценко додав, що неподалік будівництва сміттепереробного заводу, у лісовому масиві справді є сміттєзвалище.

Воно не має захисного екрану та несе реальну загрозу для довкілля. Я вважаю, що цю проблему ми маємо вирішувати спільно з усіма громадами, щоб не було таких несанкціонованих випадків забруднення території, як от із цим львівським сміттям, – каже Володимир Ніценко. – У цій ситуації можна лише подякувати поліції за пильність, що вони вчасно це виявили і затримали фуру з цими побутовими відходами.

Сміття – за договором

Як з‘ясовувалося, це львівське сміття везли до Браїлова. І саме через це 17 вересня жителі Браїлова вийшли на мітинг біля місцевої селищної ради.

Усе розпочалося з того, що Браїлівська селищна рада уклала договір із Львівською компанією ТОВ «ТЕК «Автобан», яка займається оптовою торгівлею відходами та брухтом. Після чого компанія незаконно (без погодженого проєкту) викопала на території місцевого сміттєзвалища котлован глибиною 6 метрів і вночі вивантажували сміття привезене зі Львову. Його загортали грейдером в котлован, який навіть не застелили ізоляційними матами, змішуючи його з місцевими відходами. Усе це робилося під виглядом реконструкції невеликого браїлівського сміттєзвалища, – розповів місцевий активіст Віталій Кабалюк, житель села Сьомаки.

-Люди хочуть, щоб у селищі було налагоджене роздільне збирання сміття, а львівське вивезене, – пояснив Віталій.

Голова Браїлівської селищної ради Валерій Резедент підтвердив підписані договори з львівською компанією. Однак з його розповіді складається враження, що браїлівчан просто використали.

Чужі відходи – у довісок і «тихцем»

Місцеве комунальне підприємство збиткове, фінансування у бюджеті не вистачає, розповів селищний голова. Пояснює, тому й шукали можливість розвинути сміттєвий полігон – налагодити вивезення та сортування сміття з Браїлова та прилеглих сіл в перспективі.

Львівська фірма дослідила наш полігон і захотіла укласти договір про співпрацю з нашим КП, щоб спільно проводити роботу – за кожну тонну вивезеного сміття ми б заробляли. Вони планували зайти на ринок утилізації та переробки сміття в майбутню Жмеринську ОТГ, взяти участь в тендері, оформити підприємство в Браїлові, щоб платити сюди податки і набирати людей на роботу. В принципі, це була хороша пропозиція для нас, адже коштів в бюджеті для виконання багатьох робіт ми не маємо, машина в нас старенька, – розповів Валерій Резедент. – А вони завезли нам нові контейнери, машину мали дати – вивезли сюди сучасну техніку для зачистки полігону, викопали котлован, куди можна засипати і пересипати сміття.

Валерій Резедент зазначає, що виконанням робіт на полігоні спершу всі були задоволені. Однак вже 14 вересня жителі сіл Сьомаки та Людавки помітили, що вночі сюди заїжджають машини і вивантажують сміття.

Ми викликали поліцію, але ознак львівських відходів там не виявили. Згодом жителі Браїлова та Сьомаків відправилися туди самі і знайшли там пакети львівського сміття. А потім виявилося, що недалеко від цього полігону стояла автівка, наповнена сміттям, яка, за документами, мала розвантажуватися на нашому полігоні. Таким чином ми дізналися, що фірма, з якою ми уклали договір, окрім виконання основної роботи, «тихцем» звозила до нас сміття. Це було якраз до того, поки котловани не викопали, – пояснив Валерій Резедент. – Фактично, львівська компанія порушила договір, адже там не передбачалося завезення сміття з інших регіонів. Мова йшла виключно про Браїлів і прилеглі села в перспективі.

Селищний голова нарікає, що через майбутні вибори проблему уже вивели у політичну площину і тепер хочуть використали проти нього.

-Був мітинг. Після нього депутати проголосували за недовіру мені, як сільському голові і підняли питання припинення моїх повноважень на цій посаді. Були ще спільні збори, люди вимагали бути присутніми там – все це перетворилося на балаган. Я намагався розповісти ситуацію, як вона є, але мене постійно перебивали, – розповів Валерій Резедент.

…Тим часом у Демидіці

Браїлів уже друже місце де останнім часом «знаходиться» львівське сміття і через що розпочинаються кримінальні провадження. До цього була Демидівка і теж у Жмеринському районі. Там місцева громада ледь не з боєм вимагала у власника земельної ділянки вивезти це чуже сміття. 20 вересня у Демидівці люди знову збиралися на схід села, бо через те львівське сміття виникла загроза забруднення єдиної у селі артезіанської свердловини.

  • За цей час ми домоглися, щоб вивезли 400 тонн, а ще близько 600 тонн пересипаного сміття залишилися в нас. Вивезла відходи та ж фірма, що й завозила – куди саме, я не знаю, але добре, що хоч так зробили, і то під контролем правоохоронних органів, – розповів староста Демидівки і Могилівки Юрій Мельник. – Громада наша буде до останнього відстоювати питання вивезення сміття, бо від цього залежить екологія в нашому селі. Ви уявіть, за 400 метрів від того несанкціонованого сміттєзвалища в нас артезіанська свердловина, з якої ми всі п’ємо воду. Однак це питання зайшло в глухий кут – можна було б знайти і гроші, і транспорт, але стоїть питання – куди те сміття вивозити?

Автор Діана КОЛНОГУЗОВА

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook