Учні молодших класів Вінницької школи № 9 після сніданків і обідів залишають свої тарілки порожніми. З апетитом тепер у них нема проблем. А все тому, що вони харчуються за новою системою: щодня мають на вибір різні страви у вигляді «шведського столу». Кілька видів гарніру, овочевих салатів, м’ясних страв, оладки, фрукти, компоти, соки, чай, какао – щодня у школярів нове меню, а щоп’ятниці ще й «молочний день» із сирниками і смачними кашами. Задоволені і кухарі, для яких чи не найбільшою подякою є «безвідходне виробництво».
– Таке харчування значно краще і я бачу це по дітях. Вони йдуть їсти із задоволенням і завжди мають смачну, гарячу їжу на лотках з підігрівом. Коли ми раніше накривали на столи, все остигало, і смак був не той. Та й різноманіття такого, як зараз, не було, – розповідає кухар-бригадир їдальні школи № 9 Інна Брик. – Тепер у дітей є право вибору. Коли ми тільки починали, то щодня проводили опитування, і на основі вподобань учнів складали меню. Я вже навіть знаю, хто сьогодні що буде вибирати.
Поки спілкуємося, до їдальні заходять другокласники. Кожен бере собі тарілку і підходить до лотків.
Дітки самі насипають страви, допомагають їм і кухарі. У черзі – дисципліна, ніхто не штовхається.
– Мені так дуже подобається, бо можна вибирати все що хочеш. Я дуже люблю гречану кашу, – говорить Аня Кравченко.
Її сусідка по столу Аня Даньківська погоджується з однокласницею:
– Можна їсти, скільки хочеш, – каже дівчинка.
А Сніжана Пилипчук додає:
– Раніше нам ставили стільки, що ми не могли з’їсти все, а зараз береш що треба. І не тільки, що дадуть, а всяке інше, говорить дівчинка. – Я ще млинчики дуже люблю!
За словами директорки Вінницького комунального підприємства «Школяр» Ади Окунь, готовність до впровадження такої системи харчування у школі залежить як від адміністрації школи, так і від бажання батьків.
– Мультипрофільне харчування на зразок «шведського столу» вже запроваджено у школі № 6, проект дуже вдало себе зарекомендував. У школі № 9 сьогодні фактично 100% батьків погоджуються на доплату за харчування. В даному випадку це вісім гривень в день, решта – п’ять гривень – фінансується з бюджету. Таким чином, діти на 13 гривень мають розширене меню. І його не порівняти з бутербродною системою харчування, – пояснює Ада Окунь.
Директор школи №9 Валентин Капуста розповів, що за новою системою у закладі наразі харчуються усі 11 класів початкової школи. Зупинятися на цьому не планують:
– Батьки приходять і просять, щоб ми ввели «шведський стіл» і для решти класів – ми згодні. Моя задача була зробити зал, а Ада Володимирівна вже забезпечила посудом. Головне – це бажання і все вийде, – переконаний Валентин Капуста.
Директорка департаменту освіти Вінницької міської ради Оксана Яценко розповіла, що зараз і в дошкільних, і у середніх закладах освіти дійсно відбувається велике реформування системи харчування.
– У школах, де послугами харчування займаються комунальні підприємства «Меридіан» і «Школяр», воно наразі оновлюється. Тож діти мають вибір, який самоорганізовує і дисциплінує, робить їх відповідальними, – говорить Оксана Яценко. – КП «Школяр» планує поширити таке харчування і на старші класи цієї школи. А згодом впровадити його і у 12-й школі. Що стосується «Меридіана», то вони працюють за рецептурою від Клопотенка і вінницької кухні з Оленою Павловою вже у дев’ятьох закладах. Ще у п’яти школах, за прикладом КП «Школяр», заплановано перейти на «шведський стіл».
Нагадаємо, програма «Спроможна школа для кращих результатів» стартує на Вінниччині
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook