Власні тести і пиво “Раптова смерть”: вінничанка розповіла, як бельгійці адаптуються до карантину

Вінничанка Анна Орлик, яка останні 12 років проживає у Брюсселі, розповіла про те, як живуть зараз бельгійці в умовах карантину.

Депутатів відправили додому
Анна працює в Європарламенті, де серед депутатського складу чимало людей похилого віку. Тож багато зустрічей і зібрань було скасовано.

– Ще з другого березня заборонили екскурсії до парламенту. Два тижні тому видали рекомендації, щоб 70% працівників працювали з дому, а тепер на дистанційній роботі рекомендують залишатися усім. 18 березня мені потрібно було бути на робочому місці – я добиралася на велосипеді, бо їхати недалеко. Замість маски замоталася шарфом. Будівля парламенту, зазвичай дуже активна і жвава, була майже порожньою – лише охоронці на вході. А також прибиральниця, яка весь день протирала деззасобами дверні ручки. На кожному кроці в будівлі деззасоби також, – розповідає Анна.
Вона каже, що у масках зараз у них ходять не так вже й багато людей. Та й у продажу як масок, так і засобів дезінфекції уже не знайти – ще два тижні тому на аптеках висіли відповідні оголошення.

У лікарнях поки без ажіотажу

Ситуація у лікувальних закладах наразі більш-менш спокійна. За кожен з останніх днів в країні виявляють по кілька сотень нових випадків заражень коронавірусом. За словами Анни, у самому Брюсселі вже є 200 підтверджених випадків, але в реальності цифра більша в рази. Загалом у Бельгії вже близько 1500 виявлених випадків, 20 людей померли – в основному це люди похилого віку.

“Новий-старий” винахід для тестувань

– На коронавірус тестують лише тих, кого відправляють на “швидку” допомогу, тобто в кого вже критичні проблеми зі здоров’ям. Якщо ти погано себе почуваєш, то маєш зателефонувати своєму терапевту, який відповідно до скарг приймає подальше рішення. Або маєш залишитися вдома, або йдеш до нього в кабінет. Після огляду відправляє додому, або вже на “швидку”. Таким чином, виключають поширення зараження, адже якщо в тебе температура з будь-якої іншої причини, то ти можеш і в лікарні підхопити коронавірус в черзі, – говорить Анна. – До речі, аби не залежати від швидких китайських тестів, наш Намюрський університет почав розробляти свої. Вони потребують більше часу і ресурсів, спеціальних реактивів, але дуже допомагають у теперішніх умовах, зменшують залежність від закупівель з-за кордону.

Школярі на карантині вперше

– Так виходить, що коли на початку квітня в нас має закінчитися карантин у школах, то починаються великодні канікули. Тож загалом учні будуть вдома п’ять тижнів. Скільки я тут живу, ще жодного разу не було у навчальних закладах карантину, це вперше так. Тож поки що самі вчителі ще оговтуються і намагаються перелаштуватися. Один нас запросив в онлайн-ресурс для дітей. Інший відправив у чат фото, як він косить свій газон… Вони особливо не хвилюються. Важче нам, батькам, чимось їх зайняти вдома, щоб мати можливість попрацювати, – каже Анна. – Значно простіше зі студентами, адже до онлайн-навчання їм уже давно не звикати, ця система тут налагоджена. Я минулого року закінчувала навчання в університеті, і вже тоді багато конспектів та інформації ми отримували через студентський веб-ресурс.

Рятівний гумор і оптимізм


Анна каже, що бельгійці не панікують і намагаються до всього ставитися спокійно, навіть жартують часом. Наприклад, в магазині організували акцію: при покупці двох пляшок пива під назвою “Раптова смерть” ти отримуєш пляшку пива “Корона” у подарунок.

– А оскільки в нас вперше прем’єр-міністром стала жінка, то чоловіки почали жартувати, мовляв, тепер через це ні на футбол, ні в бар не можна піти, – сміється Анна.
А ще вони проводять флеш-моби: о визначеній годині виходять на тераси і балкони, аплодуючи, щоб підтримати медиків.

Потрібен дозвіл на вихід у люди

– Карантинні заходи в Бельгії фактично розпочалися опівночі 13-го березня: закрилися всі ресторани і кафе. Магазини з одягом ще тоді працювали, а тепер закриті і вони. Залишились тільки продуктові маркети і крамнички, заклади громадського харчування готують страви “на винос”. Вже 18 березня почалися значно серйозніші обмеження – поліція на вулиці може запитати дозвіл на пересування, – говорить Анна.
Причиною виходу має бути письмовий документ з роботи про те, що твоя присутність в установі дійсно необхідна. Або ж ти йдеш за продуктами (не більше двох людей одночасно), або вигулюєш собаку. В магазини пускають покупців, залежно від площі приміщень – це одна людина на 10 квадратних метрів.

– Поки ще у супер-маркет ми не ходили, бо маємо неподалік від дому кілька невеличких карамничок з усім необхідним, – говорить Анна. – Вчора заходила в одну, на вході стояла жінка в масці і всім відвідувачам дезинфікувала руки. Черг особливо не було. Я думаю, що цілком нормально робити великі закупи наперед, щоб потім менше виходити за покупками.

Напівпорожній транспорт і “контролери спокою”
За словами Анни, автобуси у Брюсселі стали ходити містом рідше і напівпорожніми. Ніхто нікуди не поспішає, а виходить з дому суто за потребами.

– У перші дні карантину підлітки активно збиралися на вулиці, каталися на скейтах. Але зараз поліція, а також спецзагони, які в нас називають “контролерами спокою”, активно контролюють, щоб на вулицях люди не збиралися групами, – говорить Анна.

Нагадаємо, вінницькі “іспанці” в умовах карантину: як перелаштувати побут і не збожеволіти

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook