Вінницькі “іспанці” в умовах карантину: як перелаштувати побут і не збожеволіти

Суворі правила і намагання їх дотриматися попри штрафи, перелаштування побуту і умов роботи. А ще – пошук позитиву, розуміння ситуації і небезпеки, а також старання зберігати спокій. Так співбесідниці «Міста» живуть в умовах карантину в Іспанії.

Алла Огородник – із Крижопільського району. Руслана Монастирська  – з Вінниці. Обидві уже багато років живуть в Іспанії. Алла – у Картахені, провінція Мурсія. Руслана – у Барселоні. Ці міста зараз у вимушеному карантині, який в Іспанії рішенням уряду по усій країні було запроваджено 14 березня.

«Я звикла ходити по 6 кілометрів на день, цього мені не вистачає»

Алла з чоловіком і дітьми уже тиждень, як у карантині. Вони здорові і дотримуються рекомендацій влади. На вулицю можна виходити тільки у чітко визначених випадках: в магазин, аптеку і на АЗС.  На вході до магазину – охоронець, за один раз можуть зайти 20 людей, усім на вході обробляють руки спиртовмісним дезінфектором і дають рукавички. Усі мають дотримуватися дистанції – до двох метрів. Така сама «дистанційна черга» – і в аптеках. Серед карантинних обмежень також те, що у машині може їхати лише одна людина. Якщо дві – штраф 100 євро. Підтвердження того, що ти ідеш по ділу, а просто не вештаєшся – чек із магазину, аптеки, АЗС. Якщо чеку немає – штраф 600 євро.

– Дуже спасає те, у кого є собачки. У мене їх дві. То дозволяється 50 метрів від дому вигулювати по 10 хвилин. Ми живемо біля поля, наче контроль тут не дуже, але стараємося вкластися в норму і має бути лише одна людина. Бо якщо дві людини зустрінуться, і хтось побачить – то це штраф дуже великий. Тут, маючи тварин, виграємо дуже багато. Ми з чоловіком удвох виводимо собак, але між нами дистанція має бути 2-3 метри щонайменше, – розповідає Алла.  –  Мене ще спасає кухня. Я вже тиждень вдома, то ще не присіла. То в синів уроки онлайн, сидимо навчаємося, я теж займаюся англійською онлайн. То готую їсти, то собачку виведу. Одне, я звикла постійно ходити, щодня проходила до 6 кілометрів точно, а може і більше. Тепер мені цього не вистачає – для моїх колін та суглобів. То ми з чоловіком дивимося, щоб купити таку електричну доріжку.

Кадри оплесків лікарям, які з Італії розлетілися світом, розчулили людей. Алла каже, що в Іспанії теж так дякують лікарям, а ще – вчителям.

– Іспанці дуже веселі люди. То вони в перший же день придумали зайняття – о 8-тій вечора тут виходять усі на балкони, хто де живе (чи у будинках, чи у квартирах) і аплодують. Аплодують лікарям, усім медичним працівникам, медсестрам – усім, хто зараз бореться за те, щоб усе було добре. А о 6-тій годині аплодують учителям, бо усі зараз вдома з дітьми, і розуміють, наскільки вчитель має бути терплячим, – розповідає наша землячка. – Потім між собою люди грають в різні ігри, на балкон виходять сусіди і грають у гру: що бачиш, наприклад, якась річ, що починається на певну букву. Наприклад, тротуар і так далі. Дякувати Богу, що не відмінили Інтернет, то в інтернеті є дуже багато відео із тим, як наприклад, займатися спортом. Є вправи, які можна робити з дітьми. Ми також це практикуємо вдома, бо дійсно маємо зараз багато часу.

Серед розваг і тим, чим себе зайняти в умовах вільного часу – обмін у месенджерах хорошими фільмами, списками музичних програм, електронними журналами із завданнями, де є шаради або розгадування слів і назв.

Алла каже, що саме час діставати настольні сімейні ігри, які традиційно дарувала дітям на День королів.

– Це як наше Миколая, – каже вона. – Шашки, доміно, мегаполіс… То як раз зараз час дістати їх і грати. Ми теж дістали. І карти також граємо. У дітей є приставка, вони то у приставку грають, то уроки роблять, то фільм якийсь разом дивимося, то якісь ігри. Так і час минає. Поки що не дуже важко.

А ще іспанці, знаходять спосіб, спільних посиденьок і дружніх застіль.

– Є така програма в телефону Houseparty, що можна робити відеодзвінок з багатьма людьми. Бо по Ватсапу, мені здається, можна лише чотири людини говорити за один раз. А у цій програмі, багатьох можна підлючити, – розповідає Алла. – То ми теж практикуємо. Беремо трішки вина, якусь вечерю… і друзі. Сідаємо за стіл, беремо планшет і ось так говоримо між собою. Наче в колі друзів.

А ще в Іспанії артисти проводять безкоштовні концерти із домівок, є безкоштовні онлайн-екскурсії у музеях.

«Попереджають нас так само, як і в Україні: добре мити руки, поменше контактів»

В умовах карантину вінничанка Руслана з дітьми залишається вдома, а от її чоловік їздить на роботу. У працюючих загалом має бути довідка, підтверджена підприємством, що вони справді їдуть на роботу.

– Дозволяється іти в магазин, аптеку, кіоск і заправляти машину. Усе інше зачинено. Так само, як і у вас, в Україні. Попереджають нас так само, як і в Україні: добре мити руки, поменше контактів. І я з цим згодна 100%. Ми сидимо вдома, – розповідає вона. – У мене тільки чоловік працює, він виходить зранку, у них невеличка фірма, їх мало, вони працюють на відстані. Менше контактів, повідміняли усі свої зустрічі. Зробили більш інтенсивний день, тобто не цілий, а півдня, працюють до другої години. Чоловік приходить, знімає одяг і миє руки дуже-дуже.

Зараз паніки уже як такої немає, каже Руслана. Але у перші дні карантину була, особливо у супермаркетах. І найбільше закуповувалися мігранти, зокрема, марокканці. Скуповували муку. Сама Руслана три дні на вулицю взагалі не виходила, потім зробила у магазині необхідні покупки – те, що потрібно.

– Діти дуже хотіли млинців, але муки не змогла купити. Але нічого, – каже Руслана.

За її словами, те, що Україна так масштабно застосувала карантин – нам тільки у плюс. Можливо, у нас спрацював досвід протидії епідеміям грипу і ГРВІ.

– Дивимося новини щодня. Засмучує те, що люди заражаються дуже швидко. І напевне, я навіть могла б сказати, що коли Україна відразу запустила карантин на усі школи і на усі університети – це тільки плюс, – розповідає Руслана. – Іспанія наче прокинулася:  це ж як так, в Україні 1-2 випадки, а Україна закриває на карантини? Я навіть пояснювала своїм друзям, що можливо, українці це правильно зробили, тому що в Україні немає такої медичної системи, таких госпіталів, як у нас, в Іспанії. І якщо в Україні зараз це не припинять, то це буде дійсно жах. То з одного боку, думаю, що українці молодці – швиденько закрили на карантин. В новинах бачу, що у вас дезінфікують приміщення (не знаю, чи показуха, чи ні – уточнює Руслана), а також транспорт. У нас до цього тільки зараз дійшло.

Більшість померлих в Іспанії від коронавірусу, як і усюди, люди похилого віку. Вінничанка уточнює вік: були 99 років, були 80 років. Каже, що 18 березня надійшла сумна новина про смерть 17 літніх людей, які заразилися в одній і тій самій резиденції. І зараз іспанці обговорюють, що деяких регіонах і госпіталях можуть початися проблеми з апаратами штучного дихання. Таке вже було в Італії. Утім, як воно буде насправді, тут воліють оцінювати уже по факту, а не ширити чутки наперед.

– Наші політики щось затягнули це трохи. Мабуть, ніхто не думав, що зараження таке швидке, і ми трохи зараз обурюємося, що не надають усім тести, тільки уже у таких випадках підозри на зараження, – розмірковує Руслана і про карантин, і про стан сьогодні в країні. – Щодо політиків, то деякі вважають, що наш уряд все-таки затримався з карантином. Можливо, треба було реагувати відразу або ж підготуватися краще. Але чи правильно вони усе зробили, ми вже дізнаємося пізніше. Бо зараз здається, що не вистачає цих тестів, які б мали бути вже. Нам пообіцяли по телевізору, через 2-3 дні. І ці дні уже минули. В ООН наполягають, щоб все таки тести проводилися для більшої кількості людей, і таким чином можна швидше зупинити цей вірус.

Сім’я Руслани переконана, що паніка не допоможе, вони зберігають виважений оптимізм, кажуть, що береженого Бог береже і теж не забувають дякувати медикам – традиційно о 8-мій вечора.

– Щодня дякуємо нашим санітарам, медикам, усьому медичному персоналу – виходячи на балкони або з вікон, плескаючи в долоні. Щоб їх підтримати. Бо для нас вони справді герої, деякі працюють більше годин, ніж раніше, – каже вінничанка. – А щоб не збожеволіти – телевізор, цілий день інтернет, діти роблять зарядку. Он-лайн уроки. І у нас, там де ми живемо, після оплесків роблять міні-дискотеку. Включають музику на всю, деякі сусіди витягують світломузику і роблять таку собі міні-дискотеку. Завжди треба шукати щось позитивне.

Нагадаємо, власників закладів Вінниці, які порушать карантинні заходи, чекає штраф від 34 тис. грн.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook