Чому хочуть відсторонити начальника управління у справах релігій ОДА

Фігурантом кримінального провадження зробили Ігоря Салецького, начальника управління у справах національностей і релігій Вінницької облдержадміністрації. А все – через реєстрацію громад, які перейшли у Православну помісну церкву України.

4 жовтня, у Вінницькому міському суді мало слухатися клопотання про відсторонення його від посади і застосування до нього запобіжного заходу – особисте зобов’язання.

– По двох кримінальних справах, які є у провадженні ГУНП у Вінницькій області – щодо зміни підлеглості релігійних громад до ПЦУ у селі Лука Мелешківська Вінницького району і у селі Велика Кісниця Ямпільського району, – пояснює Ігор Салецький. – На думку слідчого, дії, які були здійснені управлінням, були здійснені самочинно без дотримання норм чинного законодавства. Однак у той же час ці справи уже розглядалися Вінницьким адміністративним судом щодо визнання неправомірних дій управління щодо реєстрації релігійних громад у зв’язку зі зміною підлеглості. Ухвалами окружного адмінсуду провадження були закриті, оскільки суд дійшов висновку, що в цих справах є приватноправовий спір, а не публічноправовий спір з органом державної влади. Тому нам не зрозуміла позиція Головного управління Нацполіції у Вінницькій області по цих питаннях.

За словами Ігоря Салецького, необхідність відсторонення його від посади на час досудового розслідування аргументують тим, що він може знищити документи і впливати на свідків.

– Однак усі документи по цих справах є в трьох суб’єктів і у публічному доступі. Зокрема, документи скановані і є в єдиному державному реєстрі юридичних осіб. Більше документів ні де юре, ні де факто управління додати не може. Тому ці звинувачення про знищення документів – безпідставні, – каже Ігор Салецький. – Відносно того, що я можу впливати на свідків, то у матеріалах справи є покази, які давала УПЦ, є покази, які давали мої співробітники. Однак чомусь немає трьох протоколів допиту мене як керівника управління, де власне вся позиція адміністративних судів – чому управління ухвалило таке рішення, на яких підставах і в який спосіб, все описано в цих трьох протоколах. На мою думку, слідча умисно не залучила ці протоколи до кримінальної справи.

Сама слідча відмовилася спілкуватися із журналістами, посилаючись на таємницю досудового розслідування. Цю кримінальну справу прокоментував начальник ГУНП області Юрій Педос:

– Слідче управління розслідує кримінальне провадження за чисельними заявами представників релігійної громади УПЦ, громадян України – мешканців Вінницької області щодо порушення їх законних прав та інтересів, передбачених законами України та статтею 35 Конституції України. В ході проведення досудового розслідування в діях начальника у справах релігії Вінницької ОДА, під час проведення ним перереєстрації релігійних громад встановили порушення закону. За погодженням керівника прокуратури області, Салецькому оголосили про підозру за ст.356 Кримінального Кодексу України (сумоуправство).

Не до поліції, а до суду звернулася і громада Луки Мелешківської, яка обрала українську церкву – люди скаржаться на те, що їх не пускають до їхньої ж церкви.

– Справді, у Луці Мелешківській уже тривалий час є, скажімо так, протистояння. Протистояння це: з одного боку 15 людей, які підтримують Московський патріархат, з другого боку – це 800 людей, які вирішили перейти у Православну церкву України, змінити конфесійну приналежність, – розповідає представниця інтересів релігійної громади Луки-Мелешківської Сніжана Чубенко. – Приміщення храму сьогодні Московським патріархатом закрито. Наша релігійна громада ПЦУ зареєстрована, право власності, право користування приміщенням храму, усі правовстановлюючі документи оформлені. Проте група осіб, які не є ні жителями села, не належать до жодної релігійної організації, відомої нам, фактично блокують вхід віруючих ПЦУ до церкви. Тому ми маємо сьогодні проблеми із тиском – так, на нас тиснуть.

На сьогодні на Вінниччині з Московського патріархату до Помісної церкви вирішили перейти 171 релігійна громада. Завершили зміну підлеглості 140, по 30-ти – справи перебувають у судах, бо опонуюча сторона намагається через суд визнати збори недійсними, а відповідно – і рішення про зміну підлеглості. Щодо самої Луки-Мелешківської, то Ігор Салецький пригадує історію, як це відбувалося.

– Є відео, де представники Московського патріархату кажуть: якщо будуть документи ПЦУ, ми маємо взяти і віддати храм. На сьогодні у громади ПЦУ на руках зареєстрований статут (внесений в єдиний державний реєстр юридичних осіб), є свідоцтво право власності на культову споруду храму (занесене в єдиний державний реєстр нерухомого майна), оскільки це пам’ятка архітектури і містобудування – укладений з органом охорони культурної спадщини договір на збереження, використання, утримання цього храму. Крім того, оформлений сервітут на земельну ділянку, – розповідає він. – Власне, усі ті вимоги, які ставила єпархія УПЦ щодо цієї громади – виконані в повному обсязі.

4 жовтня суд, де мали розглянути відсторонення від посади Ігоря Салецького та обирати йому міру запобіжного заходу, перенесли. Клопотав про це Ігор Салецький, оскільки тільки напередодні вечором отримав про це повідомлення слідчої і не встиг укласти угоду з адвокатом, хоча усна домовленість уже є. Суддя Ігор Вишар прохання задовольнив і судове засідання призначив на 10 жовтня 10 годину.

– Ні письмових, ні усних погроз я не отримував, крім прокльонів певних вірян і священиків, – відповів на запитання журналістів про можливий тиск Ігор Салецький. – Як сказав представник юридичного відділу вінницької єпархії УПЦ, бог нас повинен смиряти.

P.S.

В усій цій ситуації є одна цікава деталь – церква, яка розташована на території Головного управління Нацполіції Вінницької області і яка залишається в УПЦ Московського патріархату. Ця церква на балансі ГУ Нацполіції, слідча – у штаті Нацполіції. Чи може бути у цьому ознаки конфлікту інтересів?

– Держава не має права втручатися в діяльність релігійної громади. Поліцейські повинні чітко запобігати тому, щоб цю норму закону не порушували. Ми не втручаємося в діяльність релігійних громад згідно зі статтею 35 Конституції України, – прокоментував конфесійну приналежність церкви начальник ГУНП області Юрій Педос.

Новопризначений керівник Вінницької єпархії УПЦ (МП) Варсонофій, здається, офіційно так і не заєстрований. “…під надуманими приводами унеможливлюється державна реєстрація архієпископа Варсонофія як керуючого Вінницькою єпархією” – принаймні, так вказали на сайті єпархії УПЦ МП у заяві прес-служби 07.06 цього року. 


Ірина ЖУК

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook