Восени цього року мають відбутися вибори до місцевих органів влади. Донедавна, відповідно до Конституції, єдиними умовами перенесення чергових місцевих виборів могло бути введення воєнного чи надзвичайного стану. Однак нині на проведення виборів може вплинути ще один, не передбачений нормативними документами фактор, – це статистика захворюваності на коронавірус. Та навіть без нього, як припускають місцеві експерти, цьогорічним виборам шкідливих «вірусів» не уникнути. Причина – нове виборче законодавство і останні зміни до нього, які ставлять більше запитань, аніж дають відповідей.
Принципові зміни і нововведення
Отже, 25 жовтня одночасно відбуватимуться вибори сільських, селищних і міських голів та депутатів сільських, селищних, міських, районних у містах та обласних рад. Матимуть вони кілька принципових змін – це нова виборча система, новий бюлетень, запровадження процедури зміни виборчої адреси і відповідальність за виборчі порушення. Найпростіше буде мешканцям громад до 10 тисяч, вони обиратимуть кандидатів за мажоритарною системою – тобто тих, кого знають у обличчя. Громади із населення від 10 тисяч – голосуватимуть за партію та кандидата в депутати від цієї партії в одному бюлетені.
- Вибори проходитимуть за мажоритарною системою в громадах до 10 тисяч виборців. У громадах від 10 тисяч – це пропорційні списки. У містах до 75 тисяч виборців – переможців визначатимуть за відносною більшістю, у громадами від 75 тисяч – абсолютна більшість, – уточнює експерт обласного осередку Комітету виборців України Владислав Телень. – У громадах до 10 тисяч населення кандидат може висуватися від партії і як самовисуванець. У громадах більше ніж 10 тисяч – висування може бути тільки від політичної партії. Водночас міський голова може бути як від партії, так і самовисуванець. Але кандидат на міського голову може одночасно балотуватися тільки до міської ради, а кандидат в депутати одночасно до декількох рад. Тим часом мажоритарний мандат можна отримати тільки один – або міський голова, або депутат. Партійний список буде єдиний, до його складу можуть увійти 54 кандидата. Їх розподілятимуть на округи. Цікавий факт: з’являється нульовий кандидат. Він може бути не розподілений по округах, а кожен кандидат – представлений лише в одному окрузі.
Виграв – не означає пройшов
Формуватимуть округи не пізніше 30 серпня. Громади із населенням до 10 тисяч виборців ділитимуть на три округи. Понад 10 тисяч – на десять. Відтак Вінниця, де до міської ради входить 54 депутати, матиме 5 округів, хоча законодавство дозволяє сформувати плюс-мінус 2 округи. Тож цілком ймовірно, що в місті може стати 7 округів. Їх кількість і межі за поданням реєстру виборців визначатимуть територіальні виборчі комісії. Їх в області буде створено 69. Відповідно до нового поділу, діятиме одна обласна ТВК, шість районних та 63 в ОТГ.
- Реєстрація кандидатів буде відбуватися за 40 днів до голосування, – продовжує Владислав Телець. – Виборцям слід бути уважними. Якщо вони проголосують лише за партію і не поставлять номер партії поруч із ім’ям кандидата, то мандат отримає той кандидат, який очолює партійний список, бо голос піде у партійний список. Цілком можливо, що кандидат у депутати, який набере більшість голосів на своєму окрузі, не стане депутатом. Партійні голоси розподілятимуться за квотою. Матиме значення і місце у загальному партійному списку і рейтингу.
Зміна виборчої адреси: плюс чи мінус
Найгостріше питання, яке довго обговорювали на центральному рівні – як забезпечити участь у голосуванні внутрішньо переміщеним особам. Зрештою дійшли до того, що тепер на місцевих виборах може проголосувати будь-хто і будь-де, а найголовніше – без жодних документів, що засвідчують належність до громади. Головне – вчасно змінити свою виборчу адресу. Це, на думку начальника Вінницького міського відділу ведення Державного реєстру виборців Анатолія Синявського, може спричинити чималі махінації, які не можливо відслідкувати, ба більше покарати, бо відповідальності жодної.
- Не дивуйтеся, якщо у день виборів ви виявите, що у вашій квартирі тимчасово «приписаний» житель з іншого міста, – інтригує Анатолій Синявський. – Через зміну у виборче законодавство маємо ситуацію, коли змінити тимчасову виборчу адресу можна лежачи на дивані удома. Достатньо мати під рукою КЕП – кваліфікований електронний підпис. А він за кілька хвилин робиться у Приват 24, наприклад. Цікавою особливістю є те, що людина, яка змінила свою виборчу адресу, не має права голосувати за старою. Одна людина – один голос. Але ця «дірка» дозволяє будь-кому голосувати будь-де, головне зареєструватися. Відтак, ми можемо побачити колони автобусів у день виборів. Вплинути на ситуацію – жодних повноважень. Побачити всі зміни у системі зможемо не раніше 9 вересня. Тому, якщо по-чорному жартувати, то потенційні кандидати, наприклад, на посаду голови якоїсь селищної ОТГ на Вінниччині вже зараз можуть запросити до себе в гості кілька тисяч «родичів» з інших регіонів і гарантовано перемогти.
Відповідальність і покарання
Цього року набули чинності і деякі правки стосовно правопорушень на виборах. Частина не дуже небезпечних проступків із кримінальної відповідальності перейшла до розряду адміністративної. Штрафи передбачені за перешкоджання діяльності виборчих суб’єктів виконувати свої повноваження, зокрема і за демонстрацію свого бюлетеня; за організацію виборчих фальсифікацій, за підкуп виборців і провокації. У такий спосіб законодавці намагаються спростити процедуру притягнення до відповідальності організаторів таких злочинів.
Автор Олександра МАКОВЕЦЬКА
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook