Карантин, пологи і підтримка рідних

Вінницька доула, яка народжувала вдома сама, розповіла, чому зробить це знову. Але медики категорично проти таких рішень

Карантин вніс корективи у життя породілль. Тепер, коли відмінили партнерські пологи, у жінок суттєво зріс рівень тривоги, адже у найвідповідальніший момент вони фактично залишилися без підтримки близьких людей. Утім, виявляється, є у Вінниці сміливиці, які зважуються не їхати у пологовий будинок, а народжувати вдома. І навіть попри те, що медики одноголосно такого рішення не розділяють.

Із юристів у доули

38-річна він­ничанка Ольга Сайфулліна понад 10 років працювала юристом. А після того, як чотири роки тому свого молодшого сина народила вдома, вирішила кардинально змінити професію. Тепер вона навчається на психолога і надає жінкам послуги доули (помічниці породілі. – Авт.), супроводжуючи їх не лише у лікарні, а й у домашніх пологах.

  • Не можу сказати, що народжуючи першу дитину у пологовому, я мала негативний досвід. Завдяки правильному налаштуванню і фізичній підготовці можна народжувати навіть із задоволенням, і навіть у лікарні. Проте коли я дивилася на інших жінок, які ледве ходять, а при цьому сама могла просто в лікарні сісти на шпагат, то розуміла, що їм просто бракує знань, – згадує Ольга.
    Вона розповідає, що вагітною пройшла спеціальні курси, займалася розтяжкою і вивчала психологію. Та головне – у минулому залишила досвід своєї матері, яка чаcто розповідала, як важко Ольга з’явилася на світ.
  • “Готують до найгіршого”

Нас усіх завжди налаштовують на найгірше. Показують у фільмах важкі пологи. А лікарів готують до найскладніших випадків, до порятунку – такі принципи медицини. Виходить, що усі запрограмовані на складнощі. Саме тому породілля – у стані стресу, затискається від страху, йде супротив народженню, – переконана Ольга.
Свою другу дитину вона свідомо вирішила народжувати дома.

Відчувши перші перейми, я пішла відпочивати, спала, щоб мати достатньо сили. А потім розбудила чоловіка, щоб він відвіз старшу доньку до бабусі. Паралельно ми викликали “швидку”, бо я не хотіла залишатися на самоті. В той момент уже йшли потуги і я народила – у ванній, у воді. Все пройшло тихо і спокійно. Більше страху було у медиків із “швидкої”. Вони наполягали на негайному перерізанні пуповини, хоча ми планували не робити цього протягом 20 хвилин, – розповідає Ольга.

  • Створює атмосферу

Вінничанка уже мала досвід супроводу 16-ох пологів, у т.ч. й у телефонному режимі – жінка надає послуги доули, яка допомагає правильно налаштуватися породілі. Це були пологи не тільки вдома, а й у пологових будинках.

Я не приймаю пологи як акушерка, а створюю атмосферу, виступаю психологом. Доула — це жінка, яка вселяє думку, що породілля впорається і зможе, бо у неї всього достатньо, щоб народити самій. Доула не вмішується у пологовий процес. Це така материнська фігура, яка любить, піклується і служить жінці, доглядає її, може зробити масаж, принести води, підібрати зручну позу, побудувати комунікацію між лікарем і породіллею, – говорить Ольга. – Чому я за домашні пологи? Бо це абсолютно інші відчуття і спогади. Є велика різниця, коли жінка народжує у лікарняному кріслі і у більш природній позі, коли повноцінно відчуває свою дитину. А ще я, наприклад, хочу, щоб мої діти у майбутньому були присутні на моїх третіх пологах… Жінка вдома має чудову можливість розслабитися у звичному оточенні. Ти відчуваєш власну силу, а не передаєш відповідальність лікареві. Зрозуміло, що важливими є моменти контролю плоду. А тому я раджу народжувати у місці, не надто віддаленому від лікарні. Принаймні, можна тимчасово зняти квартиру. Знаю, що за кордоном практикують, коли під будинком про всяк випадок чергує медична бригада – це дійсно круто. Свої пологи жінка має запам’ятати як щось хороше, а не як кошмар.

  • Свічки, штори і ліжко

Ольга пригадує, як будучи доулою на пологах у Дніпропетровську, була вражена підходом пари.

Вони заздплегідь створили у палаті “домашню” атмосферу. Повішали свої штори, розклеїли сімейні фото. Спеціально купили собі ліжко, яке потім там і залишили. Їх ніхто не обмежував. Вони запалювали свічки, спокійно виходили в магазин за покупками. Лікар не заходив, поки вони про це не попросили, – згадує вона.

  • Кесарський розтин і характер

Стосовно тенденції у мам, які усе частіше через свій страх хочуть зробити кесарський розтин, Ольга, як психолог, цього не радить.

Це управління часом і страхом. Але, як свідчить перинатальна психологія, діти, народжені таким чином, у дорослому житті не самостійні, не здатні проявити себе, свою волю належним чином і чекають, що їх будуть підштовхувати. Кесарський розтин однозначно впливає на характер. Тому, коли є можливість народжувати природним шляхом, – робіть це, – переконана Ольга.
Партнерські пологи з чоловіком Ольга дуже підтримує. За головної умови – якщо партнер психологічно готовий і у пари повна взаємодовіра.

Пологи проходять значно легше, коли поруч з тобою людина, якій довіряєш. Дуже важливо, коли поруч чоловік, який взагалі по життю піклується про свою дружину, про першу дитину, то така жінка взагалі дуже легко народжує. І навпаки – коли стосунки складні, пологи йтимуть із супротивом і максимальним болем, – говорить Ольга. – Доул поки що чомусь дуже рідко запрошують на пологи, немає в нас ще такої активної традиції, але я переконана, що ситуація зміниться.

КОМЕНТАРІ:

Анна Вержаковська, з 2006 р. пропрацювала анестезісткою у відділенні анестезіології й інтенсивної терапії у міському пологовому будинку №2:

Усі ці відео, які викладають зараз в інтернеті, де жінка народжує вдома, це суто вирізана з контексту “гарна картинка”, де все ідеально. А всієї правди ніколи не покажуть. Я особисто не вірю, що поза кадром не чергує медична бригада. Навіть коли під час пологів все добре, буквально за мить ситуація може кардинально змінитися. Ви не уявляєте, скільки таких випадків я бачила, коли навіть кільком медикам непросто було швидко справитися з ускладненнями. Зараз, до речі, тенденція, що все більше дітей народжуються з великою вагою, від чотирьох кілограмів, це теж може ускладнювати пологи і викликає ризики як у матері, так і з дитиною.

В останні роки дійсно майже всі жінки віддають перевагу партнерським пологам, і це дуже добре, адже коли поруч рідна і близька людина.

Лікарка акушер-гінеколог міського пологового будинку №1 Тетяна Лобастова:

Підтримка жінки під час пологів дуже важлива. Але не завжди близькі готові до цього. Тоді на допомогу приходять доули. Як психологічно, так і можуть запалити розслабляючі ароматичні свічки, супроводити жінку до ванної – це все вітається. І ми навіть дуже раді і за те, щоб майбутня матуся була не сама. Під час карантину ми особливо це оцінили. Особливо, коли одночасно народжують кілька жінок і потребують підтримки.

Доула допомагає жінці правильно поводитися, застосовуючи різні техніки, але вона юридично не має права вмішуватися у призначення лікарів і взагалі їх обговорювати. Хоча жінка у складні моменти може психологічно чути лише поради доули. Та й бувало, що під час ускладнень помічниці просто самоізолюються, а ми вже втратили час. Але так могло бути раніше, бо тепер ситуація змінилася на краще.

Вінничанки не обов’язково приходять на пологи з доулами, а частіше відвідують їхню школу підготовки разом з чоловіками, які потім їх супроводжують. Зараз жінки, як правило, не йдуть на пологи наодинці.
А от стосовно домашніх пологів, тут я категорично проти. Ну нема в нас ще того рівня, як за кордоном, коли біля тебе чергує висококваліфікована акушерка з реанімобілем. А за лічені хвилини жінку відвозять у лікарню. І порівняйте тепер наші реалії… Ти дев’ять місяців чекаєш дива, і раптом щось не так, а ти нічого не можеш зробити. Все добре, поки все добре – ризикувати не варто. Дуже рідко у нас жінки наважуються на домашні пологи. На моїй пам’яті два роки тому був такий випадок, але жінка просто не встигла доїхати в лікарню. Підставою для документального оформлення таких дітей обов’язково має бути наявність плаценти, а інакше це кримінал.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook