Поради вінницьких медиків про маски, дезінфектори і як відповідати на складні питання дітей

Для багатьох батьків цьогорічне 1-го вересня – справжній стрес, бо до кінця не зрозуміло, яким буде навчання і як у колективі захищати дітей від коронавірусу. Медики мають поради для батьків і дітей.

Чи потрібна маска у школі

Маска потрібна. Так кажуть медики.

– Усі учні повинні мати при собі маску і користуватися нею у місцях скупчення. Це тоді, коли заходять в школу, виходять зі школи або рухаються по школі під час перерв, – каже Оксана Тихолаз, доцентка кафедри пропедевтики дитячих захворювань Вінницького медичного університету.
За її словами, на заняттях діти можуть бути і без масок.

– Коли велика кількість дітей в одному просторі перебуває тривалий час, то маски трохи втрачають свої захисті властивості. До того ж, якщо діти будуть у масці тривалий час, то вона намокне, і це теж послабить її захист, – пояснює Оксана Тихолаз.

Лікар Сергій Макаров радить батькам забезпечити свої школяриків ще й тканинними масками.

– Якщо дитині складно бути довгий час у медичній масці, якщо вона не підходить за розміром, то можна використовувати і тканинну. Розмір має бути такий, щоб закривала і ніс, і рот, це універсальна рекомендація, це стосується будь-якого виду масок. Також має бути не надто багато шарів і має бути зручне кріплення, а матеріал – якісна бавовна, – каже лікар.

Він визнає, що захист у такому разі менший, але так дитині буде комфортніше.

Антисептики купувати?

Дуже часте застосування антисептиків першачкам може зашкодити – через вміст спирту. Лікар Сергій Макаров радить краще дітям мити руки з милом.

– Рекомендується, щоб маленькі діти використовували їх не частіше 5-ти разів на добу. До того ж, якщо це дуже ніжна дитяча шкіра, то антисептик може викликати дерматит, – каже він.

Водночас відповідно до постанови МОЗ біля кожного приміщення у школі має бути дезінфектор для обробки рук.

– Також у місцях громадського користування обов’язково має бути мило і одноразовий рушник, бо багаторазовим користуватися не можна, – додає Оксана Тихолаз.

Довідка на Covid потрібна?

За словами Оксани Тихолаз, немає потреби робити великій кількості здорових дітей перед школою дороговартісний аналіз Covid.

– Вже через 3 дні він буде не дійсний, – пояснює вона. – Передумовою цього тесту мають бути не лише симптоми, а й додаткові обставини, наприклад, якщо людина повернулася з-за кордону. Ніякого нового документа про допуск дитини до навчання немає. Всі мають зробити флюорографію, пройти тих лікарів, які нормативно виділені для кожного віку.

Лікарі зазначають, що за станом здоров’я дітей і за їх температурою мають слідкувати батьки.

А якщо кашель чи нежить?

Лікар Сергій Макаров радить батькам не відправляти дитину на навчання у разі появи симптомів сезонних ГРВІ.

– Обмежте контакти, особливо, якщо є родичі старшого віку, – пояснює лікар. – А далі вже спостерігайте за симптомами, так званими, «червоними прапорцями»: це лихоманка, порушення дихання. Якщо дитина захворіла, обов’язково повідомте свого сімейного лікаря.

Його колега Оксана Тихолаз додає, що відповідно до актуального алгоритму дій, коли в когось з дітей є підозра на коронавірус, то краще всім не йти в школу наступного дня. Але цю підозру встановлює медпрацівник, він же передає повідомлення до лабораторного центру, а вони – уже інформують школу.

Якщо аналіз не підтвердив коронавірус, то усім контактам повідомляється, що це була лише підозра. Якщо ж вірус підверджений, то люди мають залишатися на карантині. Згідно із нашими нормативними документами, карантину мають дотримуватись люди, які були в тісному контакті. Наприклад, обнімалися, цілувалися, потискали руки, можливо, діти з’їли разом одне яблуко, можливо, хтось комусь витер серветкою ніс. І обов’язково на карантині перебувають люди, які були у контакті понад 15-ти хвилин на відстані менше 1-го метра.

Як говорити про Covid

Важливо звертати увагу не лише на фізичне, а й на емоційне здоров’я. Лікарка-психотерапевтка лікарні ім.Ющенка Аліна Кулик звертає увагу не те, що практичні психологи навіть розробили спеціальні поради.

-…Карантин послабився, а звичка дивитись новини, перевіряти статистику залишилась, – зазначає Аліна Кулик. – На новини рекомендується витрачати півгодини вдень, цього буде достатньо. Важливо фільтрувати інформацію, не читати маніпулятивні статті, статті, які мають емоційні назви, тому що вони сіють паніку і дезінформацію.

Також психотерапевтка каже, що дорослим варто бути готовим питань дітей. Це допоможе формувати критичне мислення, а ще запобігти конфліктам у колективі, якщо у когось буде підозра чи підтвердження Covid-19.

Якщо людина перехворіла, і тест показав, що вона вже здорова, то ця людина не заразна. Про це варто говорити 10 разів, 100, 1000… Про це постійно потрібно нагадувати, – пояснює Аліна Кулик. – Важливо пам’ятати, перед тим, як підходити до дитини і щось їй розказувати чи заспокоювати, потрібно заспокоїтись самим. Пам’ятаєте, як у літаках, якщо є якась небезпечна ситуація, кисневу маску спочатку одягаємо на себе, а потім на дитину. Діти також знаходяться у режимі не цілком зрозумілої ситуації, у них є багато питань, їм важливо поділитися своїми переживаннями, розуміти, що їх почують і підтримують.

Тому дорослі мають бути готовими, що діти ставитимуть не лише прості запитання про коронавірус, а й, наприклад, про смерть, бути готовими до дискусії і діалогу. Щоб діти у цій ситуації почувалися більш захищеними, їх мають оточувати здорові, мудрі дорослі – це батьки, вчителі, які мають здорову позицію.

Нагадаємо, вінницькі опорні лікарні завантажені хворими на COVID-19 на 40%.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook