Що змінює глобальне потепління
В Україні аномально теплі зими і літня спека стануть нормою в найближчі десять років, прогнозують кліматологи. Вони радять уряду вже зараз готуватися до засух, ураганів, неврожаїв і рекордних витрат електроенергії. Видання Корреспондент.net розповідає подробиці.
Метеорологічна зима в Україні в цьому сезоні так і не настала. Стійке зниження середньодобової температури нижче нуля градусів за Цельсієм протягом п’яти діб поспіль, яке й характеризує настання зими, спостерігалося тільки короткостроково в деяких районах України.
Відсутність метеорологічної зими в Україні наочно продемонструвало глобальні зміни клімату і потребу в національній кліматичній стратегії. Україна вже зробила кілька кроків у цьому напрямку. Зокрема, йдеться про оголошений конкурс проектів, які сприятимуть адаптації до змін клімату екосистем біосферних резерватів у Сумській, Львівській і Волинській областях.
Вчені вказують на те, що такі температурні аномалії, як в Україні, змінюють кількість опадів і рівень поверхневих вод. У Мінекономіки вже констатують критично низький рівень води в річках України.
Укргідрометцентр прогнозує проблеми з наповненням водою каскаду дніпровських водосховищ, що вплине на забезпечення населення питною водою і позначиться на агросекторі.
Крім того, українські метеорологи не виключають, що в разі спекотної і сухої погоди влітку маловоддя весняного періоду може перейти в гідрологічну посуху влітку і восени.
Сільське господарство є одним із локомотивів української економіки, який в деякі роки забезпечує до 40 відсотків ВВП. Минулого року Україна зібрала рекордний урожай зернових. Але тепла зима стала серйозним викликом, якого ще не траплялося в Україні.
Очікувати, що зимові опади в Білорусі і Росії наповнять басейн Дніпра, не варто, оскільки зима в цих країнах також була теплою, говорить член наглядової ради організації Екоправо-Київ Борис Васильківський.
Кандидат біологічних наук, директор Дунай-Карпатської програми Богдан Проць, якого цитує DW, попереджає, що змінений клімат може принести в Україну нищівний град, урагани, смерчі, які будуть тільки частішати.
Метеорологи прогнозують, що влітку 2020 року в Україні буде сонячна та безхмарна погода і температура повітря до 40 градусів тепла за Цельсієм і вище. Особливо жарко буде в містах, де через нагрів метало-бетонних конструкцій повітря прогріватиметься до +50°С.
Якщо теплою зимою в Україні на 16% скоротився попит на енергоресурси, то спекотне літо може нівелювати цю економію.
У той же час, є прогнози, які не виключають, що потепління підвищить врожайність деяких теплолюбних культур і опосередковано зменшить ціну певних продуктів харчування в Україні.
Йдеться не тільки про поліпшення умов для озимої пшениці, але і про дині, кавуни, виноград та низку теплолюбних овочів і фруктів, ареал вирощування яких стрімко рухається на північ України.
Коментарі експертів:
Заступниця директора ProAgro Information Company Марія Колесник:
Зростає імовірність посухи в південних, центральних, і навіть північно-східних регіонах України. Деякі культури треба сіяти вже: весна буде короткою. Надважлива мета: зберегти вологу.
Виконавча директорка Європейської бізнес асоціації Ганна Дерев’янко:
Потепління вже негативно вплинуло на торгівлю: такі товари, як тепле взуття і одяг, зимові шини, обігрівачі – йшли повільніше. З іншого боку –спростилася логістика: майже не було снігу, тож стало легше доїхати і доправити товар. Додаймо сюди і менші витрати на опалення.
Виконавчий директор Асоціації «Енергоефективні міста України» Святослав Павлюк:
Загальне споживання енергії на комунальні послуги буде, імовірно зменшуватися. Але дедалі частіше матимуть місце екстріми дощів. Зливова каналізація в такі моменти вже не може відвести всю воду, українські міста час від часу підтоплює. Тож планування міст має змінитися.
“Місто” запитало у читачів: “Чи влаштовують Вас такі м’які зими, як цьогорічна?”
Валентин, військовослужбовець:
У захваті від цієї зими, вона унікальна. Сподіваюся, що й надалі у нас збережеться такий клімат.
Ігор, юрисконсульт:
Мені більше до вподоби справжня зима. Хотілося снігу і морозів, особливо на новорічні свята.
Олександра Микитівна, пенсіонерка:
Нічого не маю проти природи. В усякому разі, на вулицю взимку було комфортно виходити, не слизько.
Катя, студентка:
Мені не подобається, бо я звикла до холодної температури. Самопочуття навіть погіршилося через відсутність морозів.
Олександр, працює в IT-сфері:
Це об’єктивна реальність, треба просто вміти вчасно пристосовуватися. Звісно, що всі звикли до снігу, але вже маємо те, що маємо.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook