У Вінниці публічно обговорили децентралізацію-2020

У Вінниці 2 березня відбулося публічне обговорення на тему «Конституційне забезпечення децентралізації в Україні – 2020». Про часові рамки, кількість ОТГ, функції префектів та повноваження обласних рад говорили народні депутати, експерти у сфері регіонального будівництва і розвитку громад, депутати органів місцевого самоврядування.

— Обговорення уже були на Донбасі, у Харкові, Херсоні. До 10 березня будуть тривати обговорення в регіонах, із 11-14 березня відбудеться консультація у Страсбурзі на майданчику Ради Європи. Після того буде ще більш детальне обговорення у Києві. Ми розраховуємо, що законопроєкт з’явиться у Верховній Раді наприкінці березня або на початку квітня. А вже у вересні під час сесії у Верховній Раді маємо отримати 300 голосів і запустити виборчу кампанію, яка стартує 5-го вересня, – зазначив голова підкомітету Верховної Ради з питань адміністративно-територіального устрою Віталій Безвіл.

Він зауважив, що наразі дискусії тривають навколо питань форми адміністративного нагляду, наявності або відсутності районних рад на місцях, а також фінансування місцевого самоврядування.

Радник прем’єр-міністра України з питань децентралізації Іван Лукерія зауважив, що у 2014 році в Україні планувалося 92 райони. Однак, зараз хочуть збільшити їх кількість.

— П’ять років тому запланували зробити 92 райони на теренах України. Для того, щоб уникнути вибуху у суспільстві через мінімальну кількість повноважень у районах, ми орієнтуємося на 100-125 районів. Їх кількість у Вінницькій області – це спільна робота комітету, Міністерства і представників обласної державної адміністрації.

За словами голови Вінницької обласної державної адміністрації Владислава Скальського, наразі на Вінниччині 63 ОТГ.

— У перспективному плані, який ми подали до розгляду, Вінницький регіон налічує 63 громади. Ми визначаємо, скільки буде районів, – каже Владислав Скальський. – Якщо говорити про бізнес-світ і про координацію, то у бізнесі можна ефективно взаємодіяти щодня з п’ятьма своїми візаві і отримати ефективну комунікацію та співпрацю. Приклад з п’ятьма районами заслуговує на увагу, якщо враховувати існування зараз 27-ми районів в області.

На думку народної депутатки Лариси Білозір, представники влади і експерти вирішили їхати в регіони і говорити з людьми, щоб дійти консенсусу і впроваджувати зміни.

— Вважаю, що потрібно робити п’ять районів – Вінницький, Гайсинський, Могилів-Подільський, Хмельницький. Зараз говоримо, чи буде проміжна ланка, чи буде цей другий рівень округів і чи буде спільний інтерес. Це можуть бути не виборні ради, а ради округів, які будуть вирішувати спільні питання стосовно доріг, лікарень воринного рівня, сміття, – зазначила вона.

Водночас Іван Лукерія зауважив, що для Вінниччини немає значення скільки районів буде. Важливо – які послуги там будуть надавати.

— Кількість районів і де вони розташовані з точки зору комунікації і потреби людини – важливо. Утім, потрібно розуміти, що навіть зараз район не надає послуг. З першого квітня, наприклад, райрада вже не буде фінансувати районні лікарні. Тобто чи три райони буде, чи п’ять – це вже для бюрократів та чиновників, – каже він.

Іван Лукерія прокоментував повноваження обласних рад після децентралізації, а також функції префектів як систему виконавчої влади.

— Це питання регіональної політики, тобто область буде визначати стратегію розвитку регіону і матиме для цього певний бюджет. Наприклад, дороги місцевого значення будуть у повноваженнях області, – сказав Іван Лукерія. – Префекти – це абсолютна адміністративна вертикаль Кабінету Міністрів України, тобто вони належать до системи виконавчої влади. Наприклад, вони мають координувати взаємодію органів державної влади, таких як Пенсійний фонд, ДСНС, Податкова тощо. Також префекти мають відслідковувати, чи ухвалюють органи місцевого самоврядування рішення відповідно до чинного законодавства.

Нагадаємо, як у Вінниці обговорюють зміни до Конституції – слідкуйте онлайн.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook