Рідкісні «гості»

У Національному природному парку «Кармелюкове Поділля» зацвітає сон-трава

Три види червонокнижних рослини – сон великий, лучний та розкритий цвітуть в урочищі «Вишенька», що належить до Національного природного парку «Кармелюкове Поділля». Він розташований на півдні Чечельницького та Тростянецького районів, що на Вінниччини. Наукові співробітники щороку слідкують за популяцією рослин і проводять моніторинг поширення їхнього ареалу, адже кожна така квітка на вагу золота.

  • Сказати напевно, коли саме на території нашого парку виявили сон-траву, я не можу, очевидно ще до моменту його створення, – розповідає старша наукова співробітниця НПП «Кармелюкове Поділля» Любов Марківська. – Спостереження за рослинами ми проводимо щороку. Оскільки сон має складний біологічний цикл розвитку і росте на лучно-степових ділянках, то у різні роки він проявляється по-різному. Найбільша його популяція квітне в урочищі «Вишенька», причому поетапно. Спочатку з’явився сон великий. У період його масового цвітіння, почав цвісти сон лучний. Як тільки пік його цвітіння піде на спад, розцвіте сон розкритий. Його найменше у нас і він у вважається зникаючим видом. Але водночас помічаємо збільшення особин такого виду як сон лучний, при чому на прилеглих до парку територіях, на яких плануємо створити новий природно-охоронний об’єкт.
  • За кожною рослиною, яка пробилася крізь землю, слідкують наукові співробітники, проводячи моніторинги рослин. У першу чергу вони звертають увагу на виявлення випадків викопування, тобто браконьєрства. Також перевіряють, чи не потерпають квіти від надмірної уваги птахів та комах, які подекуди пошкоджують стебла рослин. Нагадаємо, що сон-трава – це багаторічна рослина з родини Жовтецевих, яка має прямо-стоячі, добре опушені стебла до 40 сантиметрів заввишки. Ареал зростання охоплює холодні, помірні і субтропічні райони Північної півкулі. Відомо близько сорока видів цієї рослини, з яких 26 поширені в межах Євразії, що відрізняються кольором, ступенем опушеності, місцем зростання. До Червоної книги занесені такі види сон-трави, як сон кримський, сон великий, сон лучний (чорніючий), сон розкритий, сон Шерфеля (білий).
  • Автор Олександра МАКОВЕЦЬКА

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook

831 1

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.