Освіта чи армія

Через карантин призов на військову службу змістився на літо, а повістки до армії почали отримувати… студенти

Студент Ігор Дрозда поскаржився у Фейсбук на те, що його незаконно утримують у Дарницькому районному військкоматі й хочуть відправити в армію. Він надав довідку з університету про наміри проводити навчання, однак комісії відхилила його заяву і в повістці було зазначити з’явитися з документами на збірний пункт. «Я представив оригінал документів на вступ до магістратури КНУКіМ, а також довідку з навчання у мовному центрі Чеської республіки. Відповідно до українського законодавства мав би отримати звільнення від військової служби, але не отримав. Комісія відхилила мої документи та одноголосно проголосила, щоб призвати мене до військової служби»… Ігор опинився у числі тих «щасливчиків», які закінчили бакалаврат, але в магістратуру ще не зараховані через відтермінування вступної кампанії. І це при тому, що буквально 8 липня на офіційному сайті Міносвіти та науки йшлося про те, що студентів, які планують продовжувати навчання, призиватимуть лише за бажанням і письмовою заявою.

«Щодо випускників коледжів та університетів напрацьовано рішення МОНом спільно з офісом Президента України та Генеральним штабом ЗСУ, що дозволять їм, у разі бажання продовжити навчання за наступним ступенем освіти, отримати відстрочку від весняного призову. МОН надало відповідні роз’яснення приймальним комісіям закладів фахової передвищої та вищої освіти щодо попередньої реєстрації вступників, які планують продовжити своє навчання, але підлягають призову. Попередня реєстрація дозволить таким вступникам отримати документальне підтвердження про свої наміри і на підставі довідки отримати відстрочку до 1 жовтня 2020 року», – йдеться у повідомленні

«Казусів більше, ніж достатньо»

На практиці ситуація дещо інша, бо план по призиву – хочеш-не хочеш – треба виконати. Головна причина казусної ситуації – минулорічний указ Президента України Володимира Зеленського про призов на службу чоловіків віком від 18 років, а не з 20-ти, як було раніше. Заява МОН фактично суперечить формулюванню президентського указу, де дослівно йдеться: «Призвати на строкову службу придатних за станом здоров’я до військової служби громадян України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років».

Як видно, закон не містить будь-яких згадок про «добровільний» призов 18-ти і 19-річних громадян України. Він зобов’язує усіх призовників, котрі претендують на відстрочку на навчання, пройти медкомісії і дочекатися рішення призовної комісії. А усі розпорядження Генштабу ЗСУ, якому підпорядковуються військкомати, мають радше рекомендаційний характер, відзначає адвокатеса Жанна Грушко. Тобто у випадку цьогорічних вступників призовні комісії можуть приймати відповідні рішення на власний розсуд.

  • У ситуації, що виникла, коли у часі збіглися вступна і призовна кампанії, казусів більше, ніж достатньо. По-перше, отримати довідку від вишу на кінець червня було не можливо. А це означає, що вступники призовного віку фактично позбавляються права на навчання у разі, якщо вони будуть призвані на строкову військову службу до вступу у виш, –говорить Жанна Грушко. – Випускникам бакалаврату також необхідно отримати підпис уповноваженої особи військового комісаріату для обхідного листа та подальшого отримання диплому. Як наслідок, неодноразово траплялися випадки, коли випускники, звернувшись до військкомату для оформлення такого обхідного листа, дізнавалися, що отримати підпис від працівників військкоматів зможуть лише у разі, якщо отримають направлення на військово-лікарську комісію для подальшого медичного огляду. А наступним кроком після проходження медичної комісії є отримання повістки на проходження строкової військової служби. А ігнорувати повістку не можна, бо це адміністративна відповідальність. У разі ж неявки за повісткою до обласного збірного пункту – відповідальність кримінальна, що тягне за собою обмеження волі терміном до 3 років.
  • «Лише за власним бажанням і заявою»
  • На Вінниччині, за інформацією Вінницької облдержадміністрації, під час весняної призовної кампанії планують призвати 800 строковиків. З них до Збройних Сил направлять 386 чоловік, до Національної Гвардії України – 309, до Державної прикордонної служби – 65 та до Державної служби спеціального транспорту – 40 чоловік. Станом на 18 липня до війська призвали вже понад 400 осіб. У резерві 15 тисяч юнаків. І хоча левова частка з них студенти, до війська за вуха нікого не тягнуть. Принаймні, так запевняють у Вінницькому обласному військовому комісаріаті. Напередодні на своїй сторінці у Фейсбук відомство розмістило інформацію, що всі вступники 2020 року можуть отримати відстрочку від призову.
  • У зв’язку з карантином, який було введено в Україні через поширення пандемії COVID-19, весняний призов до армії перенесено на травень-липень 2020. Важливо, що пунктом 5 цього документа визначено, що громадяни віком 18–19 років можуть бути призвані на службу лише за власним бажанням, яке підтверджується письмовою заявою, – повідомляє обласний військкомат.

…Для розуміння: рішення про призов приймається призовними комісіями, головами яких є заступники голів обласних державних адміністрацій. У випадках, не передбачених законом, (а саме такою є нинішня ситуація) відстрочка від призову на строкову військову службу може бути надана призовникам згідно із рішеннями призовної комісії обласного рівня за поданням районних (міських) призовних комісій. Для цього вступник має написати відповідну заяву та принести підтверджуючі документи. Остаточне рішення виносить призовна комісія, до якої входить і представник від освіти. Якщо призовна комісія якогось району здійснила протиправні дії, то насамперед повинен розбиратися голова відповідної державної адміністрації, якщо він не хоче, то голова обласної… З іншого боку призовний можуть туди і не звертатися, а йти безпосередньо одразу до суду.

Так написано в Указі

Головна причина казусної ситуації – минулорічний указ Президента України Володимира Зеленського про призов на службу чоловіків віком від 18 років, а не з 20-ти, як було раніше

Автор Олександра МАКОВЕЦЬКА

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook