“Метеоритний” туризм

Спільний туристичний проєкт “Астроблема – мандруємо до метеорита палеозойської ери” почали реалізовувати на Вінниччині на території Іллінецького і Липовецького районів. Проєкт має на меті створення туристичного центру відпочинку на природі на базі двох сіл Іванька (Липовецький р-н) і Лугова (Іллінецька ОТГ). Окрім цього передбачається проведення науково-дослідних експедицій, наукових семінарів, конференцій, “зелених уроків”, екскурсій та інших заходів.

– Щоб зробити цю місцевість туристично привабливою, плануємо розбудувати інфраструктуру, інженерні мережі, комунікації, санітарні зони, облаштувати місця для відпочинку та фотозони. Загальний кошторис складає від 5-ти до 24 мільйонів гривень. Для наших бюджетів це не підйомна сума, тому подамо його на конкурс Євросоюзу. Іллінецька ОТГ виступатиме подавачем проєкту, Липовецька райдержадміністрація та Іваньківська територіальна громада – як партнери, – прокоментувала плани перша заступниця голови Липовецької райдержадміністрації Ольга Дмитрів.

Громади вже підписали меморандум про об’єднання зусиль щодо реалізації спільного туристичного проєкту. Для реалізації задуму створена спільна робоча група, яка працюватиме над підготовкою грантового проєкту та розробленням детальних заходів щодо його втілення. 
Наразі внесяться пропозиції, створюються ескізи, мініпроєкти, які включатимуть до загального.
Нагадаємо, що Іллінецький метеоритний кратер – це одна з найстаріших астроблем Землі (астроблеми – давні структури на поверхні Землі, що утворилися внаслідок падіння космічних об’єктів. – Ред). Її вік – близько 400 млн років. Вона виникла внаслідок зіткнення космічного тіла (за оцінками з масою близько 40 млн тонн і діаметром 230-300 м) із твердими породами Українського кристалічного щита. Вивільнену під час цього енергію, як стверджується у деяких публікаціях, можна порівняти з вибухом 120-мегатонної бомби. Температура сягала 4-5 тисяч градусів. Метеорит, який уже від тертя об атмосферу розігрівся до температури плавлення, після удару об землю вибухнув. Первісний кратер був діаметром близько 7 км і глибиною до 600-800 м. Це місце на Поділлі несе на собі відбиток події планетарного масштабу.
В Україні налічується сім підтверджених астроблем, до яких, зокрема, зараховують Бовтиську (діаметром 25 км), Оболонську (12 км), Іллінецьку (7 км) та Ротмістрівську (5 км). Вік Бовтиської астроблеми – 80 млн років, а Іллінецької – 400 млн років. Майже всі вони (за винятком Іллінецького кратера) поховані під товстим шаром осадових порід і їхнє вивчення здійснювалося за кернами свердловин.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook

761 0

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.