Чим відрізняються оптоволокно, кручена пара та коаксіальний кабель?

Для створення телекомунікаційних з’єднань використовують три види кабелів: волоконно-оптичний кабель (ВОК), кабель кручена пара та коаксіальний кабель. Кожен вид має право на існування, має свої сильні та слабкі сторони. Не варто шукати найкращого універсального кабелю на всі випадки життя.

Гарний фахівець повинен знати характеристики та можливості всіх цих кабелів та застосовувати їх у різних мережах з найбільшою ефективністю.

Волоконно-оптичний кабель

ВОК кардинально відрізняється від усіх інших типів кабелю способом передачі сигналів. Сигнал проходить не мідними провідниками, а скляними волокнами (оптоволокно). Та й сам сигнал не як електричний струм, а як світловий імпульс.

Конструктивно оптоволоконний кабель виконується як набір оптичних волокон. Для наочності, уявіть собі довге скляне волосся. Не думайте, що скло тендітне і ламке. Скляні нитки надтонких діаметрів дуже міцні та гнучкі. Головне, не перегинати їх більш допустимий мінімальний радіус вигину.

Оптичні волокна роблять із суміші піску зі спеціальними добавками, для отримання необхідних фізичних властивостей. ВОК має центральний провідник діаметром кілька мікрон в оболонці, що дозволяє променю вириватися назовні провідника. Захисна оболонка може виконуватися з того ж скла з іншим коефіцієнтом заломлення.

Вита пара

Основою такого кабелю є пара провідників, скручених між собою.Саме вони дали назву типу кабелю. Скручування провідників у парі значно зменшує вплив перешкод. У кабелі може бути кілька кручених пар, ізольованих як між собою, так і від інших пар.

Для підключення до різних пристроїв, такий кабель забезпечується конектором RJ45. Іноді зустрічається під назвою – роз’єм 8Р8С. Віта пара – довгожитель у сфері телекомунікаційних технологій. Настільки довгим застосуванням вона зобов’язана винятковій простоті монтажу та невеликій вартості.

Довгий час використання, своєю чергою, призвело до створення безлічі моделей, що робить застосування цього виду кабелю ще зручнішим. Для створення мережі Ethernet застосовують два види крученої пари: 

  • неекранована кручена пара UTP;
  • екранована кручена пара STP.

Кабелі типу UTP випускаються у кількох категоріях. Своєю чергою, екрановані кручені пари об’єднують у кабелі з різним видом екранування та кількома варіантами захисту.

Коаксіальний кабель

Мідний центральний провідник, екранований алюмопоприленової плівкою – це називається коаксіальним кабелем. Провідник та екран розташовані співвісно, ​​відокремлені шаром електроізоляції та повітряним зазором. Рівномірність повітряного зазору визначає рівень витоку сигналу та якість виробу.

Такий тип широко використовується в кабельному телебаченні, комп’ютерних мережах та системах відеоспостереження. Для найкращої пристосованості до різних систем створено кілька видів такого кабелю: Ethernet (Thicknet) і Ethernet (Thinnet).

Порівняльні характеристики кабелів

За швидкістю передачі ВОК перевершує кручену пару і коаксіальний кабель в десятки разів. Тому створення телекомунікаційних мереж високошвидкісного інтернету неможливе на основі інших видів кабелів.

Така ж переважна перевага має ВОК і на відстані між пристроями, з’єднаними між собою. ВОК може забезпечити передачу інформації на відстань до 80 км. Дистанція між пристроями для крученої пари та коаксіального кабелю не перевищує кількох сотень метрів.

Велике значення, особливо для великих мереж, має вартість кабелю. І тут у ВОК серйозна перевага. Його вартість вдвічі менша, ніж у крученої пари та коаксіального кабелю.

Виходить, що ВОК настільки гарний, що іншим видам не залишилося місця у сфері комунікаційних технологій? Це не так.

Виту пару широко використовують у телефонних мережах, системі «Розумний дім», системах автоматизації технологічних процесів, телеспостереженні, охоронної сигналізації. У зв’язку з простотою монтажу та обслуговування – це найкращий вид кабелю для локальних комп’ютерних мереж. І, звичайно ж, це улюблений вид тисяч саморобників, що створюють безліч корисних пристроїв.

Інтерфейси високої чіткості, системи кабельного телебачення, з’єднання антен із приймачами та передавачами – це сфера застосування коаксіальних кабелів.

Висновки

Непросто розібратися в тонкощах створення телекомунікаційних мереж. Найкращим рішенням стане звернення до кваліфікованих спеціалістів за допомогою та консультаціями. Компанія DEPS, ґрунтуючись на багаторічному досвіді проектування та монтажу телекомунікацій, пропонує безкоштовні консультації з питань підбору та придбання обладнання та матеріалів.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook