У Вінниці знайшли унікальний артефакт, втрачений 90 років тому

Сьогодні, 6 лютого, у музеї-садибі Михайла Коцюбинського презентували унікальний артефакт, датований 1927 роком. Меморіальна табличка, яка висіла на стіні будинку понад 90 років, виявилася двосторонньою. Віднайти пам’ятку, загублену ще у 1930-х роках, історикам допомогла кінохроніка 1927 та 1944 років.

Директор Центру історії Вінниці Олександр Федоришин розповів, що історія віднайдення пам’ятки прив’язана до «рекламного» ролика відкриття музею, знятого наприкінці 1920-х років.

— Ця стрічка мала на меті залучити пожертви для пам’ятника Коцюбинського. Це відео цінне тим, що тут зафіксований Валентин Отамановський у русі. Інша цінність, яка привернула нашу увагу – це меморіальна таблиця. Вона виконана у вигляді рушника, який наче натягнутий в мармурі на самій садибі. Напис зроблений особливим шрифтом, який абсолютно відповідає епосі. Особлива латинська літера «N». Ми не раз подивились ролик, і для нас стало очевидним, що табличку встановили у 1927 році. Але замінили її у проміжку між 1927 і 1944 роками. Підтвердженням кінцевої точки заміни таблички саме в 1944 році стала кінохроніка березня 1944 року (момент визволення Вінниці від нацистів), – зазначив Олександр Федоришин.

Він припускає, що на момент Другої світової війни в реаліях німецької окупації табличку було змінювати не доречно. Її змінили раніше, в 1930-х роках.

Головний архітектор міста Євген Совінський зауважив, що на мармуровому візерунку обох таблиць є співпадіння – вони ідентичні, а значить їх робили з одного каменю.

— Допомогли «жилки» в камені. Мармур має цікаві особливості: кольорові жилки або хмарки – розводи на камені без чіткого малюнку. Лінії на обох табличках дзеркальні. Ми звели обидві таблички до метричних параметрів – розміри, отвори для кріплення співпали, – пояснив Євген Совінський. – А останнім аргументом того, що обидві таблички – це один шмат мармуру став графічний аналіз по «жилкам».

Євген Совінський також наголосив, що до вчорашнього дня історики не були впевнені на 100% у цьому, адже напис на мармурі міг бути стертим.

— Але напис не заполірували, просто перевернули таблицю на другу сторону і набили новий. Майстер, який накарбовував другий напис, у таблиці нічого не змінював. Там навіть нові отвори не сверлили, -сказав він.

Під час проведення реставраційних робіт, меморіальну табличку демонтували. Олександр Федоришин підкреслив, що одразу на дотик відчули, що на звороті є напис.

— Напис стовідсотково зберігся. Загадка, чому все таки перевернули таблицю. Можливо вона була покарана за ці літри «Н». Може річ у слові «український», можливо, в авторі цього шрифта, можливо річ у тому, хто запропонував цей шрифт. Тим паче, це міг бути Валентин Отамановський, якого потім репресували. Це поки що наукове питання, на яке згодом знайдеться відповідь, – сказав Олександр Федоришин.

Директор центру історії Вінниці також зауважив, що збереження цієї таблиці – справжній подвиг музейників.

— Це подвиг музею. Якщо команда «Убрать» і надійшла, то її можна було виконати інакше. Можна було повісити іншу таблицю, можна було сполірувати напис. Але вони розуміли, що колись справа дійде до демонтажу і нащадки-вінничани зможуть познайомитися з цим оригінальним написом 1927-го року. Це унікальний артефакт, який стосується не тільки постаті Михайла Коцюбинського, а й історії Вінниці, України і навіть музейної справи.

Євген Совінський наголосив, що гравіювання на мармуровій плиті дещо видозмінилося за час перебування у фасаді будинку.

— Таблиця роками була «втоплена» у стіну будинку. Це зробили, щоб туди не можна було заглянути і побачити, що там є якість зображення. Раніше літери мали золотавий колір, а тепер він потемнів. Тут чітко проглядається фарба і в реставраційній копії, яка буде напевне закріплена на фасаді, буде відтворено саме цей шрифт і колір як в оригіналі. До того ж є втрачені частинки, які потрібно відновити, – підкреслив Євген Совінський.

Як розповіла директорка музею Лариса Кравченко, знахідка тепер буде новим експонатом, а нову меморіальну табличку виготовлять до завершення реставраційних робіт.

— Музею понад 90 років, і зараз віднайти ту річ, яка була більш дотична до життя музею і Михайла Коцюбинського, дуже складно. Тому це один з найкращих музейних предметів, який надійде до нашої фондової колекції. Це дуже цікаве, рідкісне та цінне для нас поповнення. Ця таблиця знайде своє місце у основній експозиції музею. Перед нами стоїть завдання зберегти цю пам’ятку, – підкреслила Лариса Кравченко.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook