Надаю всю цю інформацію з єдиною метою: застерегти, вберегти моїх співвітчизників, дорогих українців від легковажного ставлення до Covid-19 та закликом дотримуватися карантинних вимог. Словом, щоб тут, в Україні, не наступили на ті самі граблі. Так закінчує Оксана Пашкова свою публікацію, що надіслали нам до редакції «Місто» після серії наших публікацій, як наші співвітчизники за кордоном живуть в умовах карантину.
Оксана Пашкова українка. Вінницю називає улюбленим містом. Їй 43 роки. Вона кандидатка політичних наук, доцентка. Заміжня за іспанцем. Останніх 4 роки проживає в Іспанії.
Тож, ось що розповідає Оксана Пашкова.
Хотіла б поділитися із земляками інформацією, у що перетворилася Іспанія після 2-тижневої боротьби із коронавірусом. Ще 2 тижні тому неможливо було уявити такого колапсу іспанської системи охорони здоров’я, до речі, третьої у світі за якістю надання медичних послуг за даними агентства Bloomberg.
14 березня коли в Іспанії оголосили надзвичайний стан і жорсткі, драконівські міри в боротьбі з поширенням Covid-19 багато хто ще не розумів трагічності ситуації і того, що життя, до якого тут звикли, зупиниться на невизначений час.
Напередодні, починаючи із перших дат березня, ми знали, що Covid-19 добрався до Іспанії. Але представники влади у цей час всіляко заспокоювали і затягували із карантинними засобами. Зокрема, у Валенсії відбувалися багатотисячні феєрверки на честь щорічного святкування всесвітньо відомого фестивалю Фаяс, у Мадриді 8 березня відбулася тисячна демонстрація, організована проурядовими партіями, і т.д.
За інформацією видання El Paіs, медичні працівники та волонтери нарікають на надзвичайну кризу засобів захисту, катастрофічний брак медичного персоналу, незадовільну логістику і характеризують ситуацію, як повний хаос.
В Іспанії уже набув чинності медичний Протокол щодо надання медичної допомоги в умовах епідемій та пандемій. Фактично, як пояснила мені моя знайома лікарка-українка, яка працює за спеціальністю в Іспанії вже багато років, цей протокол уподібнює дії іспанських лікарів до військової медицини: у зв’язку із великою кількістю хворих та переповненням лікарень відбувається поділ пацієнтів на тих, кого госпіталізують, та тих – кого відправлять додому, пообіцявши, що йому надішлють лікаря, а з ним апарат із кисневим балоном, які не приїдуть ніколи тому, що їх вже бракує. І це при тому, що Іспанія ще не досягла піку епідемії….
У це важко повірити…. 3-тє місце у світі за якістю надання медичних послуг. Але це сьогоднішня реальність іспанської кризи під назвою Covid-19
Так і хочеться запитати у тих лікарів та політиків, хто ще 2 тижні тому нас переконував, що «Це не гірше за грип» або що «Мільйони помирають від грипу», чи пам’ятають вони подібну картину за своє життя? Відповідь очевидна.
Не піднімаючи питання, які дії призвели до такого колапсу іспанської системи охорони здоров’я, хотіла б віддати належне тисячам іспанців та резидентам Іспанії, які сьогодні при більш ніж наявних симптомах коронавірусу, фактично без вибору, тому що категорично заборонено з’являтися із симптомами у поліклініках, хіба що хворий вже задихається. В інших випадках, навіть при височенній температурі, варто телефонувати на «гарячу лінію» і чекати на приїзд лікаря. Думаю, ви здогадалися, що додзвонитися не реально. Тому іспанці й резиденти всіх національностей хворіють цілими сім’ями вдома аж до найгірших ускладнень (маю достатню кількість таких випадків моїх друзів та знайомих).
Звичайно, у провінціях та маленьких містечках ситуація дещо різниться від великих міст. Але за усіма прогнозами, хвиля зараження докотиться і туди.
Однією із тактичних прогалин та величезною проблемою в іспанській кризі є надзвичайно високий відсоток зараження медичного персоналу. За останніми даними, майже 20% медичних працівників вже заразилися коронавірусом, більшість із них самоізолюються вдома, є смертельні випадки та офіційне підтвердження смерті від коронавірусу.
Пояснення такого високого відсотку є безумовно недостатність захисних матеріалів: від костюмів та халатів до елементарних масок та бахіл. Зі слів моїх знайомих лікарів, окуляри захисні вони купують за власні кошти в будівельних магазинах, а халати шиють зі сміттєвих пакетів.
Іспанський уряд оголосив кампанію залучення лікарів-пенсіонерів, але як правило вони працюють в телефонному режимі консультацій.
Деякі цифри для порівняння:
Станом на:
1 березня в Іспанії було зафіксовано 45 випадків коронавірусу, 0 смертельних.
10 березня: 979 випадків коронавірусу, 25 смертельних.
30 березня: 85126 заражених (це при тому, що проби роблять дуже обмеженій кількості), з них 7427 смертельних, 16 780 випадків одужання.
812 померлих за день від коронавірусу.
За 2 тижні надзвичайної ситуації, яка включає повну заборону перебування в громадських місцях, значну заборону пересування:
– візит до лікаря – підтвердження документальне;
– за продуктами харчування в найближчий магазин – 1 особа від сім’ї; за ліками в найближчу аптеку; на роботу – наявність довідки;
– вигул собак – не більше 15 хв.
– в автомобілі дозволено пересування лише 1 особі, якщо це таксі то лише 1 пасажир;
– за недотримання – штрафи від 300-2000 євро або тюремне ув’язнення;
Станом на 30 березня кількість заражень по Іспанії зменшилася на 8%.
За 2 тижні, які змінили Іспанію, за 2 тижні безлюдних вулиць, частіших ніж зазвичай звуків сирен швидких, цілодобових протиепідемологічних засобів на вулицях великих міст, пустого громадського транспорту, перевантаження похоронних бюро та оголошення жалоби за жертвами Covid – 19 поки, що у великих містах.
Цілком усвідомлюючи відмінності в системі охорони здоров’я України та Іспанії надаю всю цю інформацію з єдиною метою: застерегти, вберегти моїх співвітчизників, дорогих українців від легковажного ставлення до Covid-19 та закликом дотримуватися карантинних вимог. А ще ефективніше – повністю припинити будь-які, не нагальні контакти навіть із близькими та рідними, пам’ятаючи, що навіть не маючи симптомів ви можете бути носієм вірусу і загрожувати здоров’ю інших людей.
…Станом на 1 квітня на Вінниччини коронавірус підтвердили у 49-х людей, у т.ч. в двох дітей, двоє з них у Вінниці, і по одній дитині в Чернівецькому і Гайсинському районах. В Україні оголошена надзвичайна ситуація і до 24 квітня продовжено карантин.
Нагадаємо, вінницькі “іспанці” в умовах карантину: як перелаштувати побут і не збожеволіти.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook