Друга хвиля коронавірусу: коли чекати та чим загрожує

Пандемія коронавірусу далека від завершення. Є країни, де досі високий рівень захворюваності, а там, де вірус вдалося взяти під контроль, побоюються другої хвилі. Адже сторіччя тому друга хвиля пандемії “іспанки” забрала більше життів, ніж перша.

Вірусологи з декількох університетів Британії вважають, що потенціал для другої хвилі пандемії COVID-19 є. Наскільки вона небезпечна? Науковий кореспондент BBC Джеймс Галлахер розпитав про це британських науковців.

Як не дивно, єдиного наукового визначення хвилі пандемії немає, каже Майк Тілдеслі, фахівець з математичного моделювання інфекційних захворювань з Уорікського університету в Англії.
“Поняття” хвиля “трактують довільно”, – пояснює він.

Деякі вважають всі злети та падіння кількості хворих хвилями, але найчастіше це тільки нерівності лінії першої хвилі. Така ситуація зараз склалася в деяких штатах США.

Щоб оголосити про закінчення хвилі, влада має взяти поширення вірусу під контроль і досягти істотного зменшення кількості нових випадків зараження.

Про початок другої хвилі можна говорити, якщо помітне стійке зростання кількості нових випадків.
Які фактори можуть її спровокувати? Наприклад, занадто значне ослаблення карантинних заходів.
Режим жорсткого карантину став причиною серйозних збоїв в житті людей по всьому світу – знищив робочі місця, вплинув на здоров’я людей, порушив процес освіти. Але ці заходи допомогли взяти вірус під контроль.

“Найскладніший ребус – в тому, щоб зрозуміти, як можна утримувати контроль, мінімізуючи руйнівні наслідки для звичайного життя людей”, – вважає вчений-епідеміолог Адам Кучарські з Лондонської школи гігієни та тропічної медицини.

Ніхто не знає точно, як далеко можна йти шляхом ослаблення карантину.
Через це в Британії обмежувальні заходи знімають поетапно, і одночасно запроваджують нові заходи контролю – наприклад, носіння масок і відстеження контактів інфікованих.

Проблема не зростатиме, якщо влада буде швидко виявляти кластери заражень, запроваджуватиме карантин на місцевому рівні і не даватиме вірусу поширитися далі.

Якщо кількість випадків інфікування знову піде вгору, швидше за все, це зростання буде відносно повільним.

З іншого боку, друга хвиля теоретично може виявитися масштабнішою за першу – через те, що багато людей ризикують заразитися.

“Але якщо захворюваність швидко піде вгору, ми зможемо знову запровадити жорсткий карантин для придушення другої хвилі”, – вважає Майк Тілдеслі з Уорікського університету.
Майк Тілдеслі відзначає, що якщо карантинні заходи послаблять суттєво, то друга хвиля може початися наприкінці серпня або на початку вересня.

Зима може виявитися складною, враховуючи, що зазвичай коронавіруси швидше поширюються в холодну пору року. Навіть невеликий спалах взимку може привести до нової хвилі.

“Для влади головне завдання – домогтися того, щоб пік не перевантажив систему охорони здоров’я”, – додає вчений.

Коментарі експертів :

Президент Володимир Зеленський:

На Закарпатті понад 70% ліжок медустанов, які готувалися до першої хвилі епідемії, зайняті хворими. З такою динамікою треба готуватися до другої хвилі. Все ще сподіваюся, що нам вдасться обійти найгірший сценарій. Але медицина повинна бути готова до всього.

Епідеміолог Людмила Мухарська:

Небезпека восени полягає в тому, що буде з’єднання декількох респіраторних інфекцій. Розпочнеться грип. На це може накластися і циркуляція коронавірусу. Нам потрібно буде госпіталізувати не тільки хворих на COVID-19, але і хворих на грип та інші гострі респіраторні інфекції.

Екс-радник міністра охорони здоров’я України Дмитро Раімов:

Ми госпітальну базу практично не підготували. Повертаючись до захисту, до обладнання, до спеціалізованих швидких, які забезпечені, починаючи від всього необхідного… Ми всього цього не зробили. Так, ми посиділи вдома, так, у нас не до порівняння цифри з Росією та іншими країнами, але ми тепер, нічого не зробивши, заходимо в другу хвилю.

“Місто” запитало у читачів: Чи буде страшною друга хвиля коронавірусу?

Людмила, пенсіонерка:

Друга хвиля вже є. Карантину я не боюсь, але це все дуже неприємно. Ми з чоловіком отримуємо пенсію. Але я не уявляю, як жили працюючі люди.

Ростислав, військовий-пенсіонер:

Думаю, буде. І ,мабуть, карантин введуть. Я не працюю вже давно, тому карантин мало впливає на моє життя. Як треба – то хай вводять.

Нікіта, студент:

Думаю, не буде другої хвилі. Коронавірусу я не боюсь, думаю все обійдеться. Взагалі вважаю, що карантин це зайве. І так все буде гаразд.

Дмитро, менеджер:

Мене це все не лякає. Думаю, другої хвилі, як це було кілька місяців тому, вже не буде. Може зроблять суворіші правила, ніж тепер.

Оля, студентка:

Я вважаю, що друга хвиля вже триває. Зараз люди їдуть на відпочинок в Одесу, тому небезпека зростає. Підтримую карантинні заходи повністю.

Автор Максим ЗОТОВ

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook