Перезавантаження ДБР

Як хочуть удосконалити роботу Державного бюро розслідувань

Верховна Рада ухвалила закон “Про внесення змін до закону України “Про Державне бюро розслідувань” щодо удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань” (№2116).
Відповідне рішення підтримали 252 народних депутатів при мінімально необхідних 226-ти, повідомляє кореспондент “Укрінформу”.

Закон, зокрема, передбачає змінити правовий статус Державного бюро розслідувань. Так, ДБР визначено державним правоохоронним органом, на який покладаються завдання щодо запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його компетенції (за чинною редакцією закону “Про Державне бюро розслідувань” ДБР є центральним органом виконавчої влади, що здійснює правоохоронну діяльність з метою запобігання, виявлення, припинення, розкриття та розслідування злочинів, віднесених до його компетенції).

“Директору ДБР надаються повноваження одноосібно приймати рішення та нести всю повноту відповідальності за результати діяльності бюро. Посилюється контрольна функція парламенту: Верховна Рада, зокрема, за результатами розгляду звіту директора ДБР за календарний рік може визнати роботу органу незадовільною, що може стати підставою для його звільнення з цієї посади. З метою забезпечення безперервності розслідування справ Майдану передбачається можливість переведення слідчих органів прокуратури та прокурорів, які розслідували ці справи, до ДБР без обов’язкового проведення конкурсу”, – прокоментував голова Комітету з питань правоохоронної діяльності Денис Монастирський, презентуючи з трибуни парламенту підготовлений до другого читання законопроєкт №2116.

Таким чином, за його словами, у зв’язку із суттєвою зміною повноважень директора ДБР і зміною статусу цього органу з дня набрання чинності нового закону повноваження директора ДБР і його заступників припиняються достроково та розпочинається процес перезавантаження бюро.

Закон також уточнює систему ДБР, порядок затвердження його організаційної структури, порядок утворення територіальних управлінь.

Згідно із документом, змінюється підхід до визначення граничної чисельності центрального апарату і територіальних управлінь Державного бюро розслідувань – передбачається, що їх визначатиме Кабінет Міністрів за поданням директора ДБР (гранична чисельність центрального апарату і територіальних управлінь ДБР визначена безпосередньо законом “Про Державне бюро розслідувань” і становить 1500 осіб).

Окрім того, законом уточнюються порядок призначення директора Державного бюро розслідувань та його повноваження; унормовуються підстави притягнення працівників ДБР до дисциплінарної відповідальності.

Закон має позитиви і недоліки, зазначають експерти. Сам факт перезавантаження бюро сприятимуть ефективності розслідувань. Але норма про те, що керівника ДБР тепер призначатиме президент України, створює ризики неправомірного впливу на бюро з боку найвищого керівництва держави.

Коментарі експертів:

Юристка “Центру протидії корупції” Олена Щербан:

ДБР стало прикладом того, як не потрібно працювати: зловживати повноваженнями, не виконувати своїх завдань, пересваритися в середині структури з заступниками й колегами і не показати при цьому жодного результату у вигляді спрямування серйозних топових справ до суду. Тому очевидним плюсом є перезавантаження ДБР.

  • Співробітник Інституту держави і права Микола Сірий:

Без-перечно, коли орган працює в режимі високої концентрації влади і централізації, зовнішньо показова результативність роботи цього органу збільшиться: прискориться розслідування, прискориться активність. Але треба розуміти, що разом із цим відбувається наступ на свободу загалом і свободу економічну зокрема.


Голова правління “Центру протидії корупції” Віталій Шабунін:

Зак-ріплення в Конституції повноважень президента стосовно звільнення і призначення директора НАБУ не загрожує незалежності антикорупційного органу.

“Місто” запитало у читачів: “Чи посилиться боротьба з корупцією після перезавантаження ДБР?”

Григорій Васильович, пенсіонер:

Щоб корупції не було, кожен має нести відповідальність. Не потрібно навіть в’язниць, просто хай проживуть все життя на 1500 грн.


  • Валентина, пенсіонерка:

Звісно! Не одразу, але через кілька років люди перестануть давати хабарі. Думаю, що ще й закони стануть суворішими.


Олег, учасник АТО:

Щоб зникла корупція, треба змінити кілька керівників, які стоять біля влади. Нового голову ДБР теж “з’їсть” наша система.


Василь, працюючий:

Як брали хабарі, так і будуть брати. Не думаю, що найближчим часом ця тенденція втратить актуальність. Все купується і продається, питання в ціні.


Олександра, музикантка:

Перезавантаження не вплине. Коли перестанемо “купувати” вирішення своїх проблем, тоді й корупція зникне.

Підгоиував Маусим Зотов

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook

700 0

Залишити коментар

Ваша електронна адреса не буде опублікована.