Український цирк без тварин

За крок до заборони

Мінкульт України планує заборонити використання тварин у державних цирках із 2021 року. Яка доля чекає на чотирилапих та їхніх дресирувальників, з’ясовувала DW.

Дресировані леви, ведмеді та собачки скоро можуть стати екзотикою в Україні. Принаймні в Міністерстві культури, молоді та спорту в Києві вважають, що цирк із тваринами є “ганебним явищем”. У планах міністерства із 2021 року повністю заборонити експлуатацію диких тварин на арені.

В Україні поряд із приватними цирками-шапіто діє розгалужена мережа державних цирків, які підпорядковані міністерству культури. Сім стаціонарних цирків працюють у Києві, Одесі, Харкові, Дніпрі, Запоріжжі, Кривому Розі та Львові. Ще п’ять залишилися функціонувати на окупованих територіях. Також є державні пересувні колективи, які гастролюють країною.

Жодна з установ, переконані захисники тварин, не може забезпечити чотирилапим артистам гідні умови утримання. За словами активістів, особливо критичною є ситуація у приватних пересувних цирках, які часто тримають тварин в екстремальних умовах. Окрім того, активісти виступають проти жорстоких методів дресирування та наголошують, що тварини на манежі – це ще й небезпека для публіки.

Транспортувати диких тварин в Україні офіційно заборонили ще 2017 року. Однак всупереч закону приватні цирки досі з ними гастролюють, нарікають активісти. Під тиском захисників тварин останніми роками у кількох українських містах уже ввели локальні заборони на шапіто. Першим стаціонарним закладом, де діє тимчасова заборона на виступи диких тварин, став цирк в Одесі. Це сталося у вересні 2019-го після перевірок екологічної інспекції.

Представники цирків, з якими вдалося поспілкуватись DW, без захвату реагують на перспективу абсолютної заборони тварин на арені. Дехто навіть говорить про можливість занепаду українського цирку.

Державні пересувні колективи, які повністю відмовилися від диких тварин, уже відчули на собі зменшення кількості відвідувачів через відсутність у програмі номерів із чотирилапими, розповіла в розмові з DW головний режисер держпідприємства “Дирекція пересувних циркових колективів України” Наталія Сєдова.

За її словами, на арені державних пересувних цирків зараз задіяні лише трохи більше 50 свійських тварин, з якими працює 18 артистів.

Досвід інших країн, однак, свідчить, що цирк може бути цілком успішним і без тварин. Часткова або повна заборона на використання диких тварин у цирку запроваджена у 27 європейських країнах.

У Німеччині такої заборони ще нема, але є цирк, який сам відмовився від використання диких тварин, замінивши їх голограмами. Йдеться про традиційний німецький цирк Roncalli. І публіка, судячи з усього, в захваті. Звичайно, для цього довелось інвестувати час і гроші. Як повідомляється, команда із 15 програмістів і техніків упродовж двох років працювала для того, аби на манежі постали тривимірні голограми тварин.

Коментарі експертів:

Координаторка ведмежого притулку “Біла скеля” Марина Шквиря:

Якщо говорити про екзотів: великих котячих, рептилій, приматів, то знайти їм місця складно. Але є зустрічне питання: куди їх дівали до цього часу? Тваринами розпоряджалися як завгодно: їх убивали, продавали у приватні зооколекції, ресторани, створювали демонстраційні звіринці… Ніхто в один момент їх не викине на вулицю. На них намагатимуться заробити до останнього: когось далі експлуатуватимуть чи вивезуть у країни, де немає заборони.

  • Гендиректор Державної циркової компанії України Сергій Кабаков:

Зоопарки усіх таких тварин не візьмуть, у природі вони не виживуть, тому потрібно виділяти фінансування, окрему територію, де за ними доглядатимуть.

  • Директорка Запорізького державного цирку Тамара Зубко:

Люди мають споживати ті види мистецтва, які їм до вподоби. Принаймні в держустановах є змога контролювати умови проживання і дресирування тварин, тож повна відмова – нелогічна.

“Місто” запитало у читачів : “Чи мають бути дикі тварини частиною циркових вистав?”

Володимир, працюючий:

Я дуже проти експлуатації тварин. Відомо, що над ними відверто знущаються. Тварини повинні жити в природі.

Олександр, пенсіонер:

Це так само, як у зоопарках. Тварин забирають з їхнього природнього середовища і без людської допомоги вони не виживуть.

  • Марія, працює “на благо пенсіонерів”:

У цирках тваринам не місце, хай там краще клоуни стрибають чи інші актори. Дивитися на знущання і сміятися над цим – жахливо.

Тамара, пенсіонерка:

Я дуже негативно до цього ставлюся. Хоча, якщо до них добре ставляться і піклуються – це зовсім інша річ. Дітям подобається дивитися.

Олена, працює у навчальному закладі:

Як можна це підтримувати? Дикі тварини на те і дикі, щоб жити в природі й полювати, а не виступати на арені.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook