У Вінниці відкрили виставку, присвячену в’язням ГУЛАГу

Виставку «Тріумф людини. Мешканці України, які перемогли ГУЛАГ» презентували у стінах Вінницького обласного краєзнавчого музею 2 вересня. Експозиція присвячена в’язням сталінських таборів, більшість яких були українцями. За даними дослідників, саме український опір був каталізатором руйнування ГУЛАГу.

На 21 банері розмістили архівні матеріали, спогади очевидців та сучасників радянських концтаборів, світлини та історичні довідки про події, які відбувалися за колючим дротом та поза ним. За словами керівника Центрального міжрегіонального відділу Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук Богдана Галайко, після смерті Йосифа Сталіна (1953 р) через ГУЛАГ пройшло більше ніж 20 мільйонів осіб.

«Ми цією виставкою показуємо українців – в’язнів радянських концтаборів, системи ГУЛАГ, Найбільше серед українців, які постраждали від цієї системи, було тих, хто опиравсч тоталітарному режиму. Навіть будучи в таборах, вони продовжували бути повстанцями. В 50-х роках була низка повстань в системі ГУЛАГу, – сказав він.

В експозиції показали представників української нації: селянство, духовенство, культурна еліта, яку першочергово знищувала система ГУЛАГу.

 -В 1960-ті – 70-ті роки ці люди стали дисидентами, певними патріархами цієї системи. З проголошенням незалежності України ми перемогли цю тоталітарну систему, і ті, хто пройшли цю систему, наприклад, довголітній в’язень радянських концтаборів Левко Лук’яненко, був депутатом Верховної Ради, коли проголошували незалежність. І він є автором акту проголошення Незалежності. Хоча розуміємо, що це було відновлення нашої державності, за яку боролися і помирали десятки, сотні й тисячі українців впродовж XX-го століття, – підкреслив Богдан Галайко.

Останнім в’язнем концтаборів був українець. Він вийшов на свободу лише у 1990-му році, попри періоди пом’якшення в СРСР.

Цю експозицію створив Український інститут національної пам’яті спільно з Центром дослідження визвольного руху, Національним музеєм-меморіалом жертв окупаційних режимів «Тюрьма на Лонцького» та Галузевим державним архівом СБУ. Відвідати її можна до 4 жовтня.

Нагадаємо, у лісі на П’ятничанах виявили сліди стародавнього поселення.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook