Реформу поліції провалили? Інцидент у Кагарлику нажахав суспільство

Двох поліцейських в Україні підозрюють у зґвалтуванні та катуванні жінки, яку вони викликали до відділку як свідка. Йдеться про оперуповноваженого і начальника одного із секторів Кагарлицького відділення поліції в Київській області. Державне бюро розслідувань (ДБР) уже відкрило кримінальне провадження й повідомило затриманим поліцейським про підозру. Голова Національної поліції України Ігор Клименко звільнив поліцейських, підозрюваних у скоєнні злочину, усунув від виконання службових обов’язків керівництво відділку та ухвалив рішення про розформування підрозділу й переатестацію всього особового складу Кагарлицького відділку поліції. Суд обрав підозрюваним запобіжний захід у вигляді безальтернативного тримання під вартою. Однак чому таке взагалі могло статися, адже в Україні шість років тому почали реформу органів правопорядку?
На думку експертів, інцидент свідчить: реформа поліції, яка проводилася в Україні з 2014 року, так реально і не відбулася.

“Ми отримали ту ж саму жорстоку, безконтрольну міліцію, тільки тепер з погонами поліцейських”, – каже DW директор Центру досліджень правоохоронної діяльності Олег Мартиненко.
Він був одним з тих експертів, хто від громадськості розробляв концепцію реформи правоохоронних органів України. За основу тоді взяли досвід розвитку поліцейських систем країн ЄС. Пропонувалося проводити комплексне реформування всіх ланок правоохоронної системи з поступовою переатестацією всіх співробітників.

Натомість, критикує Мартиненко, тоді від цієї концепції в Україні відмовилися і віддали перевагу так званому “грузинському варіанту” швидких реформ, оскільки був суспільний запит та політична воля на блискавичні зміни.

На провал переатестації особового складу правоохоронних органів вказує і голова Харківської правозахисної групи Євген Захаров. У 2014 році він очолював експертну групу з реформування органів правопорядку при міністерстві внутрішніх справ України.

Правозахисник наголошує, що тоді помилково надали пріоритет у реформуванні лише патрульної поліції. Як наслідок, високі зарплати патрульних спричинили незадоволення умовами праці та оплатою за неї інших правоохоронців: слідчих, дільничних, співробітників оперативних відділів. Тому велика частина з них звільнилася з роботи й у поліції просто не було кому працювати.

Саме так потрапили в поліцію і правоохоронці, яких нині підозрюють у зґвалтуванні у Кагарлику.
Втім, попри критику реформи органів правопорядку міжнародна правозахисна організація Amnesty International вказує, що ситуація з поліцейським свавіллям в Україні потроху змінюється. Якщо у 2011 році у своєму звіті ця організація відзначала кругову поруку серед правоохоронців та відсутність прогресу у розслідуваннях справ, де серед підозрюваних були співробітники тодішньої міліції, то нині в Amnesty International кажуть, що кількість таких випадків в країні значно скоротилася.

Коментарі експертів:

Директор Центру досліджень правоохоронної діяльності Олег Мартиненко:

Реформа була лише структурна: розділили департаменти, створили нові, перейменували. Набрали нову патрульну поліцію, від якою зараз залишилося 20%, та провели поспішну переатестацію, внаслідок якої в поліції залишилося 95% старої міліції Януковича.

Директорка Amnesty International в Україні Оксана Покальчук:

Треба пояснювати поліцейським, що у вас є право на насилля, яке дає ваша інституція, але воно абсолютно заборонене у формі тортур, перевищенні меж. Це має бути чітко і ясно донесене до кожного співробітника.

Керівник Експертного центру з прав людини Юрій Бєлоусов:

Як було необхідно отримувати зізнання, як у 1937-му році, так нічого і не змінилося. Хоча зараз кажуть, що визнання провини не відіграє жодної ролі, це не зовсім так. Насправді, і слідчі, і прокурори і навіть судді намагаються мати визнання провини людини. Для перспективи справи це набагато краще.

«Місто запитало у читачів: «Чим відрізняються реформовані поліцейські від своїх попередників?»

Олександр , студент:

Я не знаю, що сказати я навіть не чув про те, що їх реформували. Для мене нічого не змінилось. Ця сфера мене не торкнулась , тому змін теж не відчув.

Олег, будівельник:

Не набагато. Складно сказати чому. Але за останній роки складається таке враження, що мало що позитивних змін в цій сфері у нас.

Людмила, викладачка англійської мови

Я до кінця не зрозуміла, але в мене була ситуація, коли я зрозуміла, що після реформи стало все ще гірше. Але можливо, що це мені не пощастило просто.

Валентина, пенсіонерка:

Як же змінились при таких вчинках, що вони витворяють Нічого не змінилось. Хіба вивіску поміняли з міліції на поліцію.

  • Назар, безробітний:

Фактично не відрізняються тому що, зараз теж беруть на лапу і можуть підкинути деякі заборонені речовини, якщо їм треба закрити справу. Багато негативного залишилось.

Автор Максим ЗОТОВ

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook