У Вінницькій області будуть розробляти комплексну стратегію розвитку регіону. І місто Вінниця (як обласний центр і як місто, що уже вшосте поспіль визнається найкомфортнішим в Україні) готове з іншими громадами Вінниччини поділитися своїм успішним досвідом.
11 травня на платформі ZOOM відбулася онлайн-конференція «Стратегічна сесія 2030: область-Вінниця-громади». Участь у ній взяли понад 160 учасників, серед яких міські голови, лідери місцевого самоврядування, представники підприємців, медики, аграрії, освітяни, представники сектору культури, молодіжні лідери і звичайні активні мешканці своїх громад.
– Ця розмова є абсолютно практичною. Тому що ми чи не єдина команда, яка має досвід реалізації стратегій на різних рівнях, реалізації тих завдань, які перед нами поставили люди, – зазначив Володимир Гройсман, прем’єр-міністр 2016-2019 рр. і лідер «Української стратегії». Він став одним з ініціаторів онлайн-конференції. – Це виведе і Вінниччину, і Вінницю, і кожну вінницьку громаду на абсолютно новий рівень якості життя. А цей рівень – це те, як люди будуть себе відчувати у кожній громаді. Це щоб у них була робота, щоб у них була зарплата, щоб вони могли віддати дитину у дитячий садочок, щоб між районними центрами у нас були нормальні дороги. Щоб в середині кожної громади ми змогли створити якісне середовище для життя. Щоб ми якісно могли підтримати і медицину, і національну культуру. Це всі ті завдання, які ми маємо інтегрувати у єдиний план. І можу підкреслити, ми це з вами зробимо.
Володимир Гройсман нагадав, що перший в Україні комплексний план стратегічного розвитку міста – «Стратегія 2020» – був створений у Вінниці 10 років тому. У ній були визначені чіткі пріоритети, за якими і сьогодні розвивається місто.
– Ця стратегія не була написана на папері в якомусь кабінеті. Ця стратегія була широко обговорена з людьми. Я вважаю, що реалізація цієї стратегії нашою командою дала можливість Вінниччині, Вінниці займати достатньо серйозні позиції щодо якості життя. Ви знаєте, що 6 років поспіль Вінниця займає 1 місце за якістю життя, за оцінкою самих же жителів громади, – зазначив Володимир Гройсман. – Перед нами зараз абсолютно новий етап. Якщо в 2010 році ми створили Стратегію «Вінниця-2020» (як б її назвав Вінниця 2.0), то сьогодні ми маємо, спільно об’єднавши наші зусилля, створити новий план, нову стратегію – «Вінниця 3.0». Це, зокрема, дасть можливість серйозно відреагувати на ті виклики, які стоять перед нами. Сьогодні важливо, щоб той підхід, який ми свого часу запровадили у Вінниці в консультаціях з людьми, в обговореннях рішень або планів – треба це перейняти і на Вінницьку область.
Децентралізація, яку впроваджував Уряд Гройсмана, дала нові можливості громадам: це додаткові фінансові ресурси, додаткові повноваження. Тепер, каже він, головне питання на сьогодні – як правильно використати ці додаткові можливості, бо саме вони є шансом на успіх і на розвиток.
Для Вінниці, яка має досвід і створення комплексної стратегії, і стратегічного планування, цього року окреслюються новий етап – необхідність створення стратегії розвитку не тільки міста, а усієї Вінницької об’єднаної територіальної громади. До Вінницької ОТГ мають увійти 8 населених пунктів. І, як зауважує мер Вінниці, місцева влада однозначно має зробити все для того, щоб мешканці тих територій відчули той рівень комфорту і сервісу, до якого уже звикли вінничани.
– Ми ставили перед собою мету зробити Вінницю по-справжньому комфортним європейським містом. І багато хто сприймає місто саме таким. Але з’являються нові тренди, нові виклики. Сьогодні мало того, щоб Вінниця була комфортною. Вона має бути сучасним та інноваційним містом. Вінниця – це серце Вінницької області, пульс якого позначається на всьому регіоні. І нам, однозначно, потрібна спільна платформа з областю, з іншими громадами. Щоб Вінниччина утвердилась як регіон-лідер, щоб успішною була кожна громада. Щоб ми могли обмінюватись досвідом. Допомагати один одному інтегруватись в одному успішному регіоні, – зазначив мер Вінниці Сергій Моргунов. – І саме наш вінницький досвід може бути корисним для новоутворених громад. Ми готові ділитися цим досвідом, своїми знаннями і своїми практиками в першу чергу з тими громадами, хто хоче реальних змін, як є у нашому місті.
За словами Сергія Моргунова, було важливо ухвалити таку стратегію розвитку – як відправну точку на шляху до успіху.
– Що це дало вінничанам? Вінничани самі дають на це відповідь уже 6 років поспіль. Досить тяжко утримувати ці позиції, але ми маємо достойний фундамент і постійно рухаємося вперед, – резюмує Сергій Моргунов.
Загалом, у Вінниці уже багато років віддають перевагу комплексному вирішенню питань і діям на упередження. Так, у місті з ініціативи мера Сергія Моргунова була ухвалена антикризова програма підтримки громади «Вінничани важливі». Вона зокрема, передбачає і підтримку бізнесу, який поніс збитки внаслідок карантину, і муніципальні виплати для малобезпечених містян, і, звісно, підтримку медицини. Раніше, як тільки стало зрозуміло, що епідемія коронавірусу Україну не омине, з ініціативи Володимира Гройсмана і Сергія Моргунова запрацювала ініатива «СтопВірус», котра стала потужною допомогою для медиків Вінниччини під час першої хвилі коронавірусу.
Костянтин Ліваковський, директор Вінницької міської лікарні №1, опорної у Вінниці при лікуванні COVID, каже, що зараз вони вже відчувають себе набагато спокійніше.
– Не очікуючи коштів з центрального рівня, місто нам дало достатній ресурс, щоб було все необхідне для лікування таких хворих: від засобів захисту, деззасобів до найбільш сучасного обладнання, – каже він. – Ця пандемія, певним чином відредагувала наші думки з приводу того, якою має бути медицина насправді. Маємо позитивний досвід по первинній ланці. На жаль, другий етап медичної реформи, що включав у себе реформування вторинної і третинної ланки, не приніс того очікуваного результату. Сьогодні хочу сказати, що повинна бути стратегія, і ситуація, яка є зараз, це показала. Потужний кадровий ресур, який є на теренах Вінницької області, включаючи працівників Вінницького медичного університету, готові, на мою думку, долучатися до створення цієї стратегії і її реалізації.
Про те, що потребують чіткого і зрозумілого плану дій та підтримки говорили і представники від аграрного сектору. Вінниччина залишається сільськогосподарським регіоном. І сьогодні у цій галузі через погоду уже прогнозують недоотримання близько 25% урожаю.
-На рівні держави про це не говорять, відчуваємо, це тільки наші проблеми, – зазначила представниця Шаргородського району. – Ми зараз як на мінному полі, один не правильний крок – і ти в повітрі. Раніше діяли урядові програми підтримки. Сьогодні ми цього не відчуваємо. Є питання по закону про ринок землі – а де там людина?
Обговорення загалом тривало понад дві години. У Фейсбук створена сторінка «Стратегія 3.0: область, Вінниця, громади». Тут можна обмінюватись думками і надсилати свої проєкти та пропозиції. Долучитися до створення стратегії запрошують представників усіх громад Вінниччини. Планується, що вона стане настільним планом для влади.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook