Про що "муркоче" вінницька арка

Про що "муркоче" вінницька арка

Арка, яка веде до центрального парку ім.Горького, за радянських часів була чи не єдиним символом Вінниці. Її друкували на більшості листівок, марок і сувенірів міста, біля неї обов\'язково фотографувались іноземці, під нею призначали перші побачення, про неї ностальгічно згадували емігранти.
У народі пафосний архітектурний витвір незлобливо та з гумором називали "Навіки раком". Хоча, за офіційною версією, арка швидше мала б символізувати Землю, а стела поряд із нею - стрімкий політ ракети. Адже розташована вона на площі, названої ім\'ям почесного громадянина Вінниці Юрія Гагаріна - першої людини, яка полетіла у космос.
Усе це, може, дещо й призабута, але загальновідома інформація. Єдине, що завжди залишалось поза увагою вінничан - ім\'я та історія людини, чия фантазія і досвід назавжди виділили вінницьку вежу серед тисяч сірих і потворних символів радянської архітектури, подарувавши їй справжнє безсмертя.
Про складну долю талановитого вінничанина Романа Мархеля і про те,
як дерев\'яна іграшкова кицька надихнула його на проект міської арки розповідає удова архітектора Інна Юхимівна.
- Роман Романович народився у Вінниці, але родина його не тутешня. Звідки Мархелі приїхали у наше місто?
- Його родина мала міцне польське коріння, хоча й довгий час мешкала у Дніпропетровську. Коли після революції з\'явилась можливість повернутись на історичну батьківщину, Мархелі зібрали свій скарб і сіли на поїзд. Але до Польщі не доїхали. У дорозі дід Романа захворів на черевний тиф. Хвороба ця важка, тож родині довелось терміново перервати поїздку. Вокзал, на якому вони зійшли із потяга, за випадковим збігом обставин був саме вінницьким.
- Так вони тут і осіли?
- У родинних розповідях не збереглись причини того, чому Мархелі, врешті-решт, відмовились від своїх попередніх планів. Але у Польщу вони вже не поїхали, з того часу Вінниця стала їх новим прихистком. Тут у 1932 році й народився Роман Мархель. Виховувала його мати, адже хлопчик рано утратив батька^ у 1937 році той потрапив під хвилю сталінських репресій. У вихованні допомагала тітчина родина - Куріїв.
- Чи не тих, яких у Вінниці знають по імені юного героя-підпільника Юрія Курія?
- Так, Юрій Курій та Роман Мархель були двоюрідними братами. Роман через свій малий вік участь у роботі антифашистського підпілля, звісно ж, не брав. Але, як і більшість членів родини, був змушений наприкінці війни переховуватись. Аби дитина не стала жертвою ворожої помсти, мати вивезла його від гріха подалі - у село.
- Після цього у маленького Романа й похитнулось здоров\'я?
- Хлопчика заховали на печі у сільській хаті. На біду, разом із ним переховувався і хворий на туберкульоз чоловік. Роман заразився, і відтоді ця хвороба вже не відпускала його до самої смерті. Розповідав потім про ті страшні часи дуже неохоче, надто багато страждань, горя та біди бачив.
- Але відомо, що попри хворобливість Роман добре вчився.
- А ще з дитинства любив малювати, пізніше виявив хист до графіки, чітких архітектурних ліній, цікавився будівництвом. Це у Романа Мархеля було родинним, бо вправно тримав пензель і двоюрідний брат, і його дід. По закінченні четвертої школи поїхав навчатись у Київський архітектурний інститут.
- А як йому вдалось повернутись працювати у Вінницю?
- За тих часів це справді було не просто. Адже випускники отримували розподіл куди завгодно - могли відправити й у Магадан, й у Ташкент. Країна ж велика. А хочеш їхати чи не хочеш - ніхто про це не питав. Втім, рідні все ж таки витребували Роману направлення на роботу саме у рідну Вінницю. На їх прохання зглянулись лише тому, що в юнака почала загострюватись хвороба і так відверто ризикувати його здоров\'ям, розподіляючи у далекі краї нікому не хотілось.
- Яким було його перше робоче місце?
- Першою організацією, де працював Роман, став "Облпроект". На той час у Радянському Союзі почали активно розбудовувавати село. Вінницька область винятком, звісно ж, не стала. Тут теж споруджувались усе нові й нові об\'єкти - і житлові, і господарські, і культурні. До багатьох із них мав безпосереднє відношення саме Роман. Його робота полягала в архітектурній прив\'язці кожного будівельного проекту до конкретної місцевості. Потрібно було врахувати безліч важливих факторів: клімат, особливості топографії, грунтів, рельєфів, перспективи розвитку сусідніх будівництв тощо. Лише досконало розібравшись в усіх цих подробицях, Роман Мархель надавав детальні висновки щодо можливого спорудження нового об\'єкта. Робота ця була складна, дуже відповідальна. Від неї, врешті, залежав успіх усього майбутнього будівництва.
- Ті будівлі збереглися до цього часу?
- Не можу сказати. По-перше, їх було дуже багато. Мабуть, не було такого райцентру, де б "Облпроект" не розбудовував свої проекти. А відповідно, у кожному була й частка праці мого чоловіка. А по-друге, на той час ми ще не були знайомі, тож я просто мало знаю про цей період його життя.
- А одружились ви набагато пізніше?
- Ми розписались у 1965 році. Йому мало ось-ось стукнути 34, мені - 31 рік. На той час це вважалось пізнім шлюбом. Якось нас доля поступово зводила і, врешті, звела разом. Це й не дивно, ми працювали у організаціях, які були пов\'язані одна з одною. У нього - "Облпроект", у мене - "Укржилремпроект", який йшов крок у крок за будівельниками. І там працювало багато моїх колишніх шкільних друзів. До речі, ми могли б познайомитись і раніше, бо я навчалася у школі №2, а він у школі №4. Попри те, що одна на той час була суто дівчача, а інша - хлоп\'яча, школи запрошували одна одну на різні святкові заходи. Ось і потім ми зустрілись у спільній компанії колишніх шкільних друзів. З\'ясувалось, що у нас є спільні інтереси, спільні погляди на життя. Пізніше з цього народилося кохання.
- Крім архітектури, Ваш чоловік ще чимось цікавився?
- Роман був затятим філателістом, колекціонував поштові марки. На той час це було дуже розповсюджене захоплення, але мало хто віддавався йому з таким ентузіазмом, як він. Навколо Романа гуртувалося кілька друзів, які теж жити не могли без марок. Нині один із них живе у Челябінську, інший - у Санкт-Петербурзі, ще один в Америці. Вони були просто схиблені на цьому. У кожного - отакенні великі альбоми. У Романа чи не найбільші! Але потім все це пропало, комусь роздав...
- "Облпроект" був не останнім місцем роботи Романа Мархеля?
- Так, пізніше він перейшов на службу в "Гіпцивільпромбуд", а згодом став заступником обласного архітектора Антонія Крейчі. На цей період, як мені здається, й припадають його найвагоміші архітектурні проекти. Наприклад, саме він робив архітектурну прив\'язку до місцевості площі ім.Гагаріна. Це чудове місце, серце міста, і Роман прагнув підкреслити цю красу. На жаль, нинішні проектувальники про це забувають. Бо назвати красивим те, що постає нині на цій площі, навіть язик не повертається.
- Але найбільше Роман Мархель, мабуть, пишався саме парковою аркою?
- Арка у парку ім.Горького - це його ідея. Він довго обдумував цей проект, але все ніяк не міг знайти ефектного рішення. Аж поки його не підказала одна з дитячих іграшок, які здавна зберігались у нашому домі. Різьблена дерев\'яна фігурка кішки несподівано стала прообразом арки. Споруда ніби відтворює її вигнуту спину і також спирається на чотири основи, як на м\'які котячі лапи. А якщо підключити уяву, то й стрімку стелу можна уявити витягнутим вгору котячим хвостом-трубою (сміється - Авт.) Звісно, офіційно про таку "кошачу маму" вінницької арки ми нікому не розповідали. Про це знали лише найближчі друзі. А іграшка й досі ціла. Останнім часом мені доводиться її ставити глибше у шафу - ховаю від маленької доньки своєї племінниці. Бо Софійка, якщо бачить, одразу просить: "Бабуся, кисю!" Дуже їй подобається ця стара іграшка, грається залюбки.
- Але офіційно і арку, і стелу знають як символ космонавтики…
- Звісно, не міг же Роман розказувати, що ідею йому підказала звичайна дитяча іграшка. З такою передісторією цей проект на честь першого польоту людини в космос тоді ніколи б не затвердили. Натомість тепер це б нікого не здивувало. Але головне, що сам проект вийшов дуже вдалим, непересічним, і відтоді арка на довгі роки стала справжнім символом міста.
- Ваш чоловік доклав руки до ще однієї пам\'ятки, добре відомої вінничанам...
- У 1969 році на проспекті Космонавтів відкривали "Пам\'ятник радянським льотчикам, загиблим при звільненні міста", у народі його називають просто "Літак". Цей проект зі справжньою бойовою авіаційною машиною, яка ніби злітає у небо з постаменту, теж готував мій чоловік. На конкурс подавали декілька проектів. А обирали кращий навіть не цивільні чиновники, а військові чини - відповідальність тут була ще більшою. Те, що запропонував Роман, їм дуже сподобалось. Але на офіційну церемонію відкриття він не пішов. На таких заходах вся увага, зазвичай, була прикута до тих, хто виголошував патріотичні промови - представниках влади, або як у цьому випадку - військових високого рангу. А у Романа був друг-архітектор, вікна квартири якого виходили якраз на цю площу. Тому церемонію відкриття ми спостерігали з його балкона, ніби з театральної ложі.
- Це був останній великий проект Романа Мархеля?
- Думаю, він міг би зробити більше. Але не встиг. Хвороба прогресувала, і у 1982 році Роман помер. За життя жодних премій, додаткових грошових винагород або почестей його проекти так і не принесли. Біля об\'єктів, які він створив, годі шукати таблички з іменем архітектора. Але він був дуже задоволений із того, що його ідеї живуть, а збудоване й досі радує вінничан. Іншого задоволення, мені здається, йому й не треба було.


Максим ЗотовКоментарі відвідувачів

НАЙБІЛЬШЕ ЧИТАЮТЬ

23

Громадськості запропонували обговорити варіант забудови набережної від Староміського мосту до "Спартака" Громадські слухання з ...

23

11 липня "Нива" на Київщині зіграла контрольний поєдинок проти "Діназа" (Вишгород). Цей клуб є суперником нашої команди у новому сезоні ...

21

У зв'язку з реконструкцією трамвайної колії по вул.Соборній та враховуючи проведення робіт на Замостянській, до 29 липня буде повністю ...

20

Слідство обіцяє викриття ще цілої низки схем митниці Правоохоронці 15 липня затримали начальника митного поста "Вінниця-Центральний" ...

19

10 липня на повторних громадських слухання щодо містобудівної документації детального плану "Групи житлових будинків по вулиці ...