У Вінниці продовжується робота з вшанування пам’яті Героїв і Героїнь, а також процес очищення міського простору від російських імперських наративів

Вшанування борців за незалежність України та очищення міського простору від маркерів тоталітарного російського режиму – триває. На цьому наголосили 15 травня учасники чергового засідання Ради з питань історії, культурної спадщини та топоніміки. Експерти, історики, очільники профільних департаментів, представники громадськості на чолі з заступницею Вінницького міського голови Галиною Якубович окреслили коло питань та визначили список об’єктів меморіальної пластики, які пропонується деколонізувати.

Про це інформує Місто, посилаючись на Вінницьку міську раду.

Передусім учасники засідання Ради схилили голови у хвилині мовчання на вшанування пам’яті Захисників та Захисниць, які віддали свої життя у боротьбі за суверенітет та свободу Батьківщини у сучасній російсько-українській війні.

Військові побратими підготували для членів Ради презентацію про свого легендарного командира вертолітної ескадрильї Сергія Хоміка та звернулися з пропозицією увічнити його пам’ять у назві парку Хімік та однієї із вінницьких вулиць.

Сергій Хомік – полковник 456-ї бригади транспортної авіації імені Дмитра Майбороди, повний кавалер Ордену «За мужність». На його рахунку – близько 100 бойових вильотів, десятки врятованих життів та підготовлених військових пілотів гвинтокрилів. Загинув льотчик у бою 11 листопада 2022 року.

Робоча група істориків та архітекторів представила на розсуд деякі пропозиції щодо гідного вшанування Захисника. А саме проєктні геоніми у Східному та 10-му мікрорайонах. Окремо стоїть питання також вшанування наших Захисників – Героя України, льотчика Сергія Пархоменка, десантника Романа Карпова, нацгвардійців Олександра Реньгача та Сергія Багулова.

«Називати наші вулиці, парки, сквери, публічні простори в пам’ять тих, хто власним життя заплатив за незалежність України – дуже важливо для патріотичного виховання наших майбутніх поколінь, – зауважила заступниця Вінницького міського голови Галина Якубович. – Тому необхідно опрацювати детальний план територій та вулиць, на яких можна розглянути варіанти присвоєння імен оборонців. У тісній співпраці, гадаю, нам вдасться знайти консолідоване рішення. Наступне засідання Ради відбудеться орієнтовно за два тижні».

Нагадаємо, за оперативністю перейменування та кількістю деколонізованих топонімів Вінниця – серед лідерів в Україні. Цей процес у громаді завершився минулого року. Тоді повернули свої історичні назви чи змінили на нові 232 вулиці, провулки, тупики тощо. На черзі – символи, які потенційно можуть містити пропаганду країни-агресорки. Зокрема, як зазначили учасники засідання Ради, в суспільстві залишається великий запит на усунення з публічного простору пам’ятних знаків, меморіальних дошок, погрудь, барельєфів, пов’язаних з російською чи радянською імперською мілітарною історією. Географія їх розташування у Вінницькій МТГ досить широка: на підставі звернень громадян наразі до переліку ввійшло до двох десятків об’єктів.

«У квітні був офіційно ухвалений Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні та деколонізацію топонімії», але його окремі пункти потребують офіційного тлумачення від державних органів влади, – зауважив директор КЗ «Музей Вінниці» Олександр Федоришен. – Поза сумнівом, що потенційне переміщення з публічного простору певних об’єктів меморіальної пластики не означатиме їхнє знищення. Вони будуть перенесені до музейних просторів або зберігатимуться у фондах інституцій для подальшого експонування. Наразі експерти проведуть обстеження усіх об’єктів, уточнять їх статус та балансоутримувачів. Все має відбуватися у цивілізований спосіб та відповідно до законодавства».

Крім того, у процесі деколонізації свою назву має змінити і Меморіал Визволення на вул. Київській, переконані учасники зібрання. За колегіальним рішенням на підставі рекомендацій Українського інституту національної пам’яті, його доцільно перейменувати на Меморіал Борців із нацизмом 1939-1945 рр.

Представники Ради обговорили також питання перейменування Вінницького ліцею №4, який нині носить ім’я Дмитра Менделєєва. Прибрати згадку про російського вченого з назви школи погодили одноголосно, відповідно наприкінці літа це рішення винесуть на розгляд депутатського корпусу.

«Зрозуміло, що перейменування закладу тягне за собою внесення змін до всіх документів, у тому числі й про закінчення учнями певного освітнього рівня. Йде мова про четверті, дев’яті, одинадцяті класи. Відповідні документи школи замовляють ще у листопаді. Тому трудовий колектив вийшов з ініціативою внести зміни в назву закладу в серпні, щоб випускники не постраждали, а своєчасно отримали документи, які потрібні їм для вступу», – зауважила директорка департаменту освіти Вінницької міської ради Оксана Яценко.

Щодо потенційного нового найменування, який носитиме заклад, то наразі від вінничан та освітян надійшло кілька пропозицій. Серед переліку – видатні українці чи уродженці Вінниці та Вінниччини: Іван Горбачевський, Зельман Ваксман, Григорій Степанець.

Тож, Галина Якубович запропонувала ретельно пропрацювати усі можливі варіанти: «Потрібно вислухати трудовий колектив, зібрати всі пропозиції від вінничан та обрати оптимальну».

Натомість меморіальна дошка на вшанування нашого відомого земляка Григорія Степанця на фасаді ліцею №4 з’явиться раніше. Нагадаємо, нещодавно з такою ініціативою до виконавчого комітету Вінницької міської ради звернулась дирекція закладу і отримала погодження.

Григорій Степанець навчався у школі в 1946 – 1956 рр. Він видатний українсько-американський вчений, програміст та благодійник.

«Про це свідчитиме напис на табличці, текст якої сьогодні затвердили члени Ради. У такий спосіб вінничани вшанують пам’ять людини, яка була справжнім патріотом і зробила так багато для України, заповівши мільйони доларів для її Збройних Сил, освіти, культури», – підсумувала заступниця міського голови Галина Якубович.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook