Атаки по українській енергосистемі продовжуються. Працівники “Укренерго” працюють цілодобово, аби в українців було світло. Аби вистояти енергосистемі потрібна мобілізація кожного громадянина. Про важливість економії електроенергії, запас міцності та віялові відключення — розповів Українському радіо Олександр Харченко, генеральний директор Центру дослідження енергетики.
Енергосистема під обстрілами
Ми маємо певний запас міцності ― як з точки зору генеруючих потужностей, так і можливостей відновлення енергетичної інфраструктури. Державна компанія “Укренерго”, яка відповідає за магістральні енергопроводи, з 2017 року готувалася до під’єднання до європейської енергосистеми. Це був великий план, завдяки якому було модернізовано всі основні трансформаторні підстанції та оновлено багато мереж. Саме це створило той запас, який дає нам змогу триматися навіть під потужними атаками російської армії.
До речі, у плануванні обстрілів беруть участь їхні енергетики, це відчувається за точністю виставлення точок для атак. Але не вистачить у них ракет для того, щоб вибити нашу енергетичну інфраструктуру. Інша справа, що зараз є потреба повної мобілізації всіх українців, адже вражена мережа не є такою ж надійною, як капітальна і новозбудована.
Економія електроенергії в побуті
Багато вузлів в енергосистемі потребують ремонту та відновлення. Ремонтні бригади працюють цілодобово, часом під обстрілами. У нас гинуть люди, тому що виходять на об’єкти, куди продовжує прилітати. Але люди роблять те, що мають робити.
Системі у пошкодженому вигляді дуже складно витримати повне навантаження, тому кожен вимкнений у пікові години електрочайник, кожна праска і пральна машинка дають змогу енергетикам відновити шматок інфраструктури. А резервній схемі витримати навантаження, яке вона б інакше не витримала.
Я підтримую цей заклик до обмеження споживання електроенергії у пікові години. Також звертаюсь до мерів міст – вимкніть, будь ласка, хоча б частково освітлення вулиць, щонайменше рекламні вивіски.
Про поновлення віялових відключень
Оскільки уражені вузлові трансформаторні підстанції, і певний регіон не можна доставити належну кількість електрики, то доводиться по черзі вимикати споживачів. Це непроста операція, всі намагаються цього уникнути, але все, що економиться, дає змогу когось не відключати.
Тому будемо знову і знову повторювати: прання та підігрів підлоги вночі або посеред дня, але не в пікові години.
Відновлення експорту електроенергії
Вже під час великої війни ми синхронізували нашу систему з європейською, і тепер фізично ми є частиною Європейського Союзу з точки зору електричної мережі. З погляду грошей, у вересні електрика була другим експортним товаром України, що принесло 150 млн доларів. Отже, експорт ― дуже важлива частина. Якщо атаки затихнуть, то протягом 3-4 спокійних тижнів ми зможемо відновити експорт. Генеруючих потужностей для здійснення експорту у нас ще достатньо на сьогодні. Ми не здійснюємо експорт саме тому, що дуже важливо балансувати систему всередині країни, щоб українські споживачі максимально повно отримували електрику.
Безпека навколо ЗАЕС
Моя особиста позиція ― найкращу безпекову зону навколо ЗАЕС створять ЗСУ. Бо всі дипломатичні чи будь-які інші зусилля займуть багато місяців, аби створити справді ефективний тиск на росіян, щоб вони залишили ЗАЕС. Тому я переконаний, що ЗСУ будуть ключовим фактором повернення станції до нормальної роботи.
Ситуація на ЗАЕС зараз така, що станція не працює, але реактори все одно потребують повноцінного обслуговування.
На наш персонал зараз чинять шалений тиск, їх примушують підписувати контракти з “Росатомом” та заяви для користі окупаційної адміністрації. Людям дуже складно, але водночас вони розуміють, що не можуть покинути станцію і поїхати, бо це безпека не тільки ЗАЕС, а й усіх людей на континенті Європа.
Хочу висловити величезну повагу до людей, які продовжують виконувати свої обов’язки в таких умовах.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook