В Україні заміновано 30% території, на розмінування підуть десятки років — ДСНС

Станом на січень 2023 року через російську агресію близько 30% території України забруднено вибухонебезпечними предметами, для їхнього розмінування знадобляться десятки років та спеціальна техніка.

Про це в ефірі телемарафону на Суспільному повідомив голова Державної служби з надзвичайних ситуацій Сергій Крук.

“Рятувальники, пожежники ДСНС у складі Сил безпеки і оборони забезпечують безпеку і оборону нашої країни. Одна з ключових складових на сьогодні — це всі розуміють і в світі, в тому числі, — це розмінування нашої території, яке затягнеться на багато десятків років”, — зазначив посадовець.

За його словами, станом на початок 2023 року вибухонебезпечними предметами забруднена майже третина території України. Під час її розмінування щоденно гинуть сапери.

“30% території України заміновано. Це — понад 174 тисячі квадратних кілометрів. Щодня гинуть піротехніки, щодня отримують поранення, щодня вони працюють з військовими. Ця категорія людей — рятувальників, яка заходить на звільнені території зразу після військових для того, щоб забезпечити життєдіяльність. Близько 20% від загальної кількості загиблих наших рятувальників — це саме піротехніки. І близько 40% — це поранені піротехніки від загальної кількості поранених наших колег”, — пояснив голова ДСНС.

Сергій Крук розповів, від початку війни надзвичайники знешкодили понад 320 тисяч вибухонебезпечних предметів.

“Це — наша статистика. Були випадки, коли, наприклад, по Харківщині ми знешкоджували за день понад 2500 вибухонебезпечних предметів. Це величезні цифри. Вони дивують наших іноземних партнерів. Вони дивуються, як ми працюємо в таких умовах. І ми, і військові сапери, піротехніки і вибухотехніки Нацполіції, Нацгвардії, Держприкордонслужби. У взаємодії з ними ми очищаємо нашу територію. Хоча питання гуманітарного розмінування — це тема ДСНС”, — розповів посадовець.

Він наголосив, що розмінування необхідно пришвидшити в тому числі з економічних міркувань.

“Нам треба готуватися до посівної для того, щоб економіка країни працювала, і у нас були сили воювати з терористом. У нас в 10 разів збільшилася кількість вибухонебезпечних предметів та роботи для піротехніків. У нас постійно збільшується завдяки підтримці Уряду та держави кількість піротехнічних розрахунків та підрозділів”, — зауважив Крук.

Голова ДСНС підкреслив, що сапери виявляють велику кількість вибухонебезпечних предметів, використання яких заборонено законодавством та Женевськими конвенціями.

“Ті пастки, які готуються країною-терористом, надзвичайні, вони неприпустимі в усьому світі. Це — вибухонебезпечні предмети, які неможливо відшукати металодетекторами і які заборонені в усьому світі. Це предмети, які ми знаходимо в дитячих кімнатах житлових будинків”, — розповів він.

Сергій Крук поскаржився на те, що рятувальникам бракує спеціальної техніки для розмінування.

“У нас надзвичайно мала кількість роботизованої техніки для виявлення всього цього, а також машин механізованого розмінування. Вони дуже дорогі, їхнє виробництво є трудоємним. Ми максимально працюємо з нашими іноземними партнерами за підтримки нашої держави та уряду, щоб наситити наші підрозділи ДСНС саме такими машинами механізованого розмінування, робототехнікою, щоб зберегти здоров’я наших піротехніків та максимально швидкими темпами забезпечити відновлення інфраструктури на територіях, які ми звільняємо”, — зазначив рятувальник.

Посадовець додав, що ДСНС потребує сотні одиниць спеціальної техніки.

“Нам треба близько 300-400 одиниць різної техніки. Стосовно машин розмінування — треба близько 60. На першому етапі — близько 20., щоб ми почали швидкий етап знешкодження територій”, — підсумував Сергій Крук.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook