Як правильно святкують Щедрий вечір: традиції і прикмети 31 грудня

У зв’язку з переходом на новоюліанський календар на 13 днів змістилися дати свят. Тож Щедрий вечір відтепер відзначатимемо не 13 січня, а 31 грудня.

Традиції на Щедрий вечір

У церквах відбуваються урочисті Богослужіння на закінчення старого року. Як і на Святвечір, готують кутю, яку в народі називають щедрою, адже піст закінчився, і на стіл можна ставити м’ясні страви та різноманітну випічку. Традиційно готують вареники, печеню, домашню ковбаску, млинці, пироги.

Перед вечерею віряни промовляють молитви та дякують Богу за рік, що минув. А потім починається обряд щедрування. Є традиція виносити дідуха – це обрядовий сніп пшениці, який вносять на Святвечір. За повір’ям, на Щедрий вечір навіть тварини починають розмовляти, тож господар має і їх почастувати смаколиками.

Дівчата ходять щедрувати, бажаючи господарям добра і щастя у новому році.  За традицією, щедрувати починають ввечері 31 грудня, і до півночі. А вранці 1 січня починаються посівання. Кажуть, перший посівальник приносить у дім щастя.

Народні прикмети

За погодою на Маланки пророкували, чи врожайним буде наступний рік. Зокрема, іній на деревах був передвісником щедрого року.

  • Падає м’який сніг – на добрий урожай городини та зернових.
  • Тепла погода – значить, літо буде дощовим.
  • Якщо на Маланку відлига – слід чекати спекотного літа.
  • А якщо високо зійшло сонце і останній день року був ясним – то і весь наступний рік буде щасливим.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook