У селі Каташин Чечельницького району ввели в експлуатацію молочну ферму, де замість доярів працюють роботи. Подібного обладнання на сьогодні немає не те, що в Україні, а й на пострадянському просторі. Тваринний комплекс розрахований на 144 голів ВРХ. Жодна із них не прив’язана. На фермі звучить класична музика, встановлені масажери, вентилятори забезпечують температурний режим, а процедури – у окремій доїльній залі, куди корови заходять самостійно. Сучасне обладнання, як кажуть власники, дозволяє мінімізувати людський фактор і отримати молоко найвищої якості.
- Коли ми прийшли господарювати у Каташин, то пообіцяли людям, що закривати ферму не будемо, хоча це й було досить складно, бо тваринництво давно нерентабельна галузь, але закриття означало залишити місцевих жителів без роботи. А так не можна було, – розповідає співвласник підприємства Павло Каленич. – Тому спершу ми почали піднімати показники врожайності господарства, розвивати агробізнес, а завдяки цьому інвестували у тваринництво. Це дозволило у 2015 році повністю модернізувати одну ферму і встановити на ній автоматизоване обладнання. У 2017 році ми заклали перший камінь у будівництво молокопереробного комплексу. Кілька тижнів тому відкрили другий комплекс молочної ферми, який повністю роботизований.
- На фермі встановлені два новітніх роботи. Завдяки чіпам у вухах корів, вони ідентифікують кожну тварину і фіксують величезну кількість даних за кожне доїння. Якщо корова зайшла у комплекс на доїння не у свій час, робот її виганяє. А коли вчасно, – то виконує всі процедури: миє, доїть і дезинфікує, а тоді дозволяє вийти. Фактично, як пояснює співвласник господарства Михайло Федшичен, системою керує штучний інтелект. Оператор лише перевіряє інформацію і контролює процес. Система аналізує дані, прогнозує об’єм надою і визначає продуктивність тварини. Усю інформацію видає у вигляді простих візуальних звітів.
- Вибір роботизованого доїння для молочної ферми був зроблений з багатьох причин. По-перше, це висока якість молока. По-друге, зведення до мінімуму людського фактору, – додає Михайло Федшичен. – Усе це в комплексі поліпшить і полегшить процес доїння. Ми зможемо досягти більшого і менше залежати від примх ринку праці в майбутньому. А головне – якнайкраще піклуватися про добробут тварин, забезпечивши безпеку і якість молочних продуктів.
Усе молоко під час доїння по спеціальному трубопроводу мандрує на процедуру охолодження. Далі – на молокопереробний комплекс за 60 метрів від ферми. На сьогодні лінійка натуральної продукції цієї фірми вже солідна. Сири й пастеризоване молоко, сметана, бринза, кефір, три види питних йогуртів та славнозвісний грецький йогурт. Майже 80% продукції розповсюджується на Вінниччині. Решту доставляють у Київ, а також місцеві дитячі садки та школи.
Автор Олександра МАКОВЕЦЬКА
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook