Коронавірус та кантинні заходи, що його супроводжують, викликали хвилю паніки у суспільстві та свіжу порцію фейків. Неправдива інформація, що тільки лякає суспільство, розквітла на ґрунті страху перед пандемією.
За одне таке неправдиве повідомлення поліцейські уже оштрафували 65-річного жителя Вінницького району.
До речі, чи не вперше за поширення неправдивих чуток у нас когось притягнули до відповідальності. А така стаття є у Кодексі України про Адміністративні правопорушення – 173-1, і передбачає вона штраф від 10 до 15 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (170-255 гривень) або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку.
Фейки, як відомо, кордонів і терміну придатності не мають. Тож те, що було спростовано ще місяць тому, знову з’являється у мережі наче свіжа інформація. «Місто» зібрало кілька таких «жахіть», які обговорювали вінничани.
Одним найпопулярніших ресурсів для поширення фейків стали чати у Вайбері. Саме у там розлетілася «новина», що в умовах карантину дітям заборонено з’являтись на вулиці за будь-яких умов. І це має нібито контролювати патрульна поліція, а в разі порушення батьки таких дітей можуть понести кримінальну відповідальність.
Цю інформацію спростували на сайті Головного управління Національної поліції у Вінницькій області.
– Фейки, чутки та відверта неправда має різноманітний характер: починаючи від фейку про розпилення вночі дезінфікуючих засобів із гелікоптерів над спальними районами великих міст і завершуючи забороною прогулянок із дітьми вулицями під загрозою адміністративної та кримінальної відповідальності, – повідомляли на сайті ГУНП у Вінницькій області.
А вже за два дні правоохоронці повідомили, кіберполіція отримала 20 звернень про розповсюдження фейкової інформації про карантин.
До речі, про «нічну дезінфекцію» з гелікоптерів, яку наче мали здійснювати «пожежники». Нова хвиля такої інформація ще тиждень тому ширилася чатами, причому у різних областях. Людей просили закрити вікна, ну і так далі…
– Ця інформація неправдива. Так, авіатранспорт є у Державній службі з надзвичайних ситуацій, але у Головному управлінні Вінницької області такої техніки немає, – пояснює пресофіцер Оксана Скришевська. – Ніхто нікого окроплювати не буде. Просимо людей зберігати спокій і дотримуватися умов карантину. А усю інформацію, яка стосується роботи ДСНС чи Головного управління, можна перевірити на наших офіційних джерелах.
А от що точно роблять ДСНСівці – то це разом з органами місцевої влади здійснюють санітарну обробку вулиць і будинків. Дезінфікували вулиці у Гайсині, у Вінниці, у Мурованокуриловецькому районі, у Ладижині, у Бершаді.
– З понеділка дезінфекція у Ладижині продовжиться, – каже Оксана Скришевська.
Службі безпеки України довелось спростовувати повідомлення про те, що побили чоловіка, який почав кашляти у транспорті. Цей «жах» навіть був підкріплений відео.
– У мережі «розганяється» відео про те, що в міському транспорті (спочатку йшла мова про Вінницю, а потім про Львів) сталася бійка, оскільки один з пасажирів нібито кашляв та мав ознаки коронавірусу. При цьому, кіберфахівці встановили, що цей конфлікт насправді був зафіксований, але значно раніше і жодним чином не пов’язаний із коронавірусом (хоча й не красить учасників ситуації), — повідомляли на офіційній сторінці Служби безпеки України у Фейсбук.
23 березня Служба безпеки України повідомила про те, що вони виявили 28 поширювачів фейків про COVID-19 і декілька з них, за інформацією СБУ, отримували завдання із Російської федерації. Один з таких затриманих, житель Дніпра, мав фотографувати пусті полиці у супермаркетах. І, як стверджують в СБУ, серед фейків, які поширював цей пропагандист, було і відео про те, що в міському транспорті сталася бійка, оскільки один з пасажирів нібито кашляв та мав ознаки коронавірусу.
– Для нагнітання паніки у суспільстві мешканець Дніпра мав робити фото та відео з порожніми полицями в магазинах, черг до аптек, фіксувати роботу спецтехніки та правоохоронців. У подальшому замовники планували використовувати матеріали для підготовки неправдивих новин.
Добряче обросла чутками і стала зовсім іншою за змістом наступна інформація. Вінничани обговорювали, що у Калинівці на аеродромі у перші дні карантину розгорнули польовий шпиталь.
— Насправді на аеродромі “Калинівка” зберігається 86 швидких допомог, які ми отримали в результаті закупівель в минулому році. І сьогодні ми завершуємо процедуру їх реєстрації, — розповів голова облдержадміністрації Владислав Скальський на одному з брифінгів.
21 березня ці автомобілі «швидкої» уже розподілили між районами. До речі, із них 35 отримала Вінниця. Серед цих 35-ти «швидких» – 14 класу С, тобто реанімобілі.
Багато ЗМІ та профільних журналістських організацій уже взялися відстежувати фейкові повідомлення і спростовувати їх. Про російський слід кажуть також журналісти.
– У Брюсселі є робоча група з протидії дезінформації, вона збирає приклади фейків на різні теми. В їхній базі даних я бачу, що, починаючи з середини січня, в різних медіа по всьому світу було дуже багато фейків російського походження – в США, Латвії, Китаї, Вірменії, – цитує «Радіо свобода» директорку громадської організації «Детектор медіа» Галину Петренко. – По чому можна судити, що вони російські? Вони або часто поширюються на супутнику URT, або на якихось непевних сайтах, які раніше були помічені у співпраці з Росією. Найвеселіші фейки, наприклад, про те, що світові еліти спеціально розробили цей коронавірус, щоб наступним кроком встановити тиранію в своїх країнах, що коронавірус – штучного походження. Бачила фейк, що коли винайдуть вакцину, не потрібно вакцинуватися, тому що разом з нею людям непомітно будуть імплантувати в організм якісь чіпи, і вони будуть керованими.
Повторимося, фейки не стримати кордонами і вони не мають «строку придатності». Тож, аби не стати жертвою неправдивих повідомлень або, ще гірше, тим самим «корисним ідіотом», який понесе брехню далі, людей просять берегти себе, дотримуватися інформаційної гігієни і перевіряти інформацію.
Нагадаємо, про те, що саме перевірятимуть на блок-постах, роз’яснили у Вінницькій облдержадміністрації.
Анастасія КОРОЛЬ, Ірина ЖУК
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook