9-го вересня до поліції надійшло повідомлення про конфлікт на полі у с. Махаринці між представниками двох підприємств. Як повідомили у Відділі комунікації ГУНП Вінниччини, директор місцевого ТОВ камінням пошкодив скляні двері кабіни комбайна, ще троє осіб (двоє з яких – приїжджі вінничани), вчинили злісну непокору поліцейським під час забезпечення ними охорони публічної безпеки на полі.
Через затримання місцевого фермера Сергія Бенедичука люди погрожували протестом і мітингом. Але чоловіка відпустили, тож градус напруги трохи понизився.
Власне, конфлікт у Махаринцях стався за урожай соняшника. По одну сторону – Сергій Бенедичук, керівник ТОВ «Махаринецьке Агро». По другу – представники ТОВ «Санагросід». Два комбайни цього ТОВ і заїхали на поле.
Приїхали і вирішили вкрасти урожай. Вони два бункери намолотили, один висипали на полі, а другий вкрали. Раніше «Санагросід» орендував цю землю, потім це підприємство передало землі ТОВ «Махаринецьке Агро» по договору спільної діяльності, але деякі компаньйони із «Санагросіда» в кінці травня ці права передали іншим людям. Ми тоді вже засіяли, а тепер вони вирішили зібрати урожай, – розповів Сергій Бенедичук.
Фермер каже: урожай хотіли вкрасти, а він цьому протистояв. Також Сергій Бенедичук розповів, що він сам володіє 25% компанії «Санагросід», а зібрати урожай соняшника хотіли його колишні компаньйони, які володіють 75% «Санагросіду». Але Сергій Бенедичук наголошує, що компанія вже понад рік неактивна.
– Вони навіть з пайовиками за минулий рік не розрахувалися. Люди подали до суду, у Козятині є цивільна справа. А я сам розрахувався торік з людьми, цього року засіяв, потратив на це кошти згідно із договором спільної діяльності, – каже він.
Редакція «Міста» зв’язалась із представниками «Санагросіду», щоб почути їхню версію подій. Під час першої короткої розмови представники компанії наголосили, що урожай належить їхньому товариству і добрали крепке слівце до тих, хто заважав їм збирати урожай. Також представник компанії пообіцяв зв’язатись з редакцію пізніше для розширеного коментаря, але після того ніхто не передзвонив і на дзвінки впродовж дня не відповідали.
Конфлікти навколо землі завжди загострюються в період збору врожаю. Тому ця ситуація не виключення. Про це каже голова адвокатського об’єднання «МТА партнери» Назар Мартинюк. За його словами, якщо між двома співвласниками компанії виникає суперечка через врожай, то питання, кому він належить не зовсім коректне.
— В жодного з партнерів немає права на врожай. Право на врожай має саме підприємство, тобто юридична особа, якщо вона має укладений та зареєстрований договір оренди землі і використовує цю землю згідно із таким договором, — прокоментував Назар Мартинюк. – Тобто, все що підприємство посіяло і виростило – належить саме йому, як юридичній особі. Воно може його продати і отримати прибуток. А вже прибуток підприємства можуть розподілити співвласники окремим рішенням.
Щодо конфлікту із власниками паїв, якщо такий був, то адвокат наголосив, що використовувати землю орендар може лише після укладення договору з власником землі. Якщо цей договір порушується, радить йти до суду.
— Такий спір може стосуватись невиплати орендної плати власнику землю чи виплати такої плати не в повному обсязі. Власне кажучи, співвласник підприємства до цього спору жодним чином відношення теж немає, оскільки він не є стороною такого договору, відповідає за зобов’язаннями підприємства, як і підприємство не відповідає за зобов’язаннями свого учасника, якщо ми говоримо про класичне товариство з обмеженою відповідальністю, — пояснив Назар Мартинюк.
За його словами, суперечки за урожай бувають дуже різні: від відверто рейдерських захоплень, як наприклад, коли просто приїжджають невідомі і починають збирати врожай, до таких протистоянь, коли на конфлікт між власниками підприємства накладається конфлікт із селянами.
За фактом польового конфлікту у Махаринцях слідство розпочало кримінальне провадження за ч.3 ст.296 – хуліганство.
Автор Анастасія КОРОЛЬ
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook