Вінницький експерт із децентралізації Андрій Кавунець популярно роз’яснив, чому не варто сваритися та “розганяти зраду” на тему зменшення кількості районів в області.
“Знову почали останнім часом розганяти «зраду» про те що замість 27 районів буде 5, а через це всім доведеться їздити далеко в районний центр, звільнять купу лікарів і вчителів і так дал. І так, звісно мені як уродженцю Калинівки не дуже зрозуміло чому центром майбутнього району куди увійде територія теперішнього Хмільницького, Калинівського та частина Козятинського районів визначено не Калинівку (яка розташована географічно ближче до центру), а Хмільник (який розташований далеко від того географічного центру), але зараз не про те”, – пише експерт.
На його думку, не треба порівнювати кількість 27 районів до реформи з кількістю 5 районів після реформи.
“А тому, що це приблизно те саме, що порівнювати зелене з металевим – це зовсім різні речі”, – пише Андрій Кавунець.
Далі цитуємо пряму мову експерта:
“Що таке район до реформи? Район – це адміністративне утворення, яке фактично управляло наданням абсолютно всіх послуг мешканцям на всій своїй території (звісно є виключення – міста обласного значення, але мова зараз не про те). Отже, мешканцям всього району доводилось з будь-яким питанням (освіта, соціальне забезпечення, пенсійний фонд, культура, охорона здоров’я і так далі) – були змушені звертатись саме в район, у відповідний відділ районної державної адміністрації. Тому мешканці і звикли, що треба постійно в той район (до реформи) їздити.
Що таке район після реформи? Та фактично – нічого, що мало б цікавити мешканця (окрім звісно задоволення статусу «я живу в районному центрі»). Чому? Та тому що всі послуги за якими раніше мешканці ходили в район (дивись вище) – зараз управляються з громади, в якій той мешканець живе. І таких громад буде щонайменше 63. Тобто – раніше було 27 місць (районних центрів), куди треба було звертатись з своїми проблемами, а зараз – їх стане 63! Тобто їхати треба не в новий районний центр, а в центр своєї ОТГ-громади, яких стало майже в 2,5 рази більше!
Що ж залишиться в новому районі? Чи закриють в Калинівці і Козятині районні лікарні? (не жартую – до мене дзвонили з такими питаннями) Лікарні – точно не закриють, бо зараз жодного відношення до них район (і сучасний, і новий) вже не мають. Вторинна ланка медицини – чи районна лікарня як ми звикли – фінансується напряму з Національної служби здоров’я України. І НСЗУ байдуже питання районів, оскільки в межах області формується ОДИН госпітальний округ. Що ще буде в районі? Буде якась районна державна адміністрація, яка щось там буде робити – офіційна версія типу представляти на місцях центральні органи виконавчої влади і здійснювати нагляд за рішеннями місцевих рад щодо дотримання Конституції і чинного законодавства України. По факту – якщо район не має жодних функцій окрім того щоб було де вчепити табличку «РДА» – я б загалі ці райони не створював… Але то таке – збереження вертикалі влади на місцях важливіше оптимізації видатків державного бюджету (читай – наших з вами податків).
Тому, підсумовуючи – не сваріться за нові райони і їх центри, краще думайте про те, якою буде ваша громада після виборів і до кого вам таки доведеться звертатись з своїми проблемами – депутатів ради своєї громади і її голову”.
Нагадаємо, децентралізація чи централізація?
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook