Чому вибори-2020 такі важливі? Завершуємо процес децентралізації

Вибори до місцевих органів влади в Україні, призначені на 25 жовтня, можна назвати історичними. Адже багато що на них за майже 30 років української незалежності відбуватиметься вперше. Це стосується як самого виборчого процесу, так і його наслідків для кожного конкретного населеного пункту країни.

Місцеві вибори-2020 – перші, які відбудуться у нових об’єднаних територіальних громадах із новими повноваженнями. Передусім це стосується коштів, які після виборів залишатимуться на місцях.
“Грошей у громад стане значно більше. У них залишатиметься більшість податків, які збираються як з громадян, так і з місцевого бізнесу, для реалізації програм і проєктів саме в цьому населеному пункті чи регіоні”, – пояснює в розмові з DW Ольга Айвазовська, голова правління громадянської мережі “Опора”.
Ідеться про кошти, які громади зможуть витрачати на інфраструктуру, освіту, медицину тощо. До цього в Україні діяв принцип, коли більшість податків надходила до центральної влади і потім уже після завершення бюджетного процесу поверталася до них, але в значно менших обсягах, каже Айвазовська.
“Тому ціна представницького мандату на цих місцевих виборах є значно вищою, ніж це було 2015 року”, – пояснює експертка.

Таким чином, принаймні на рівні областей та громад вибори-2020 завершать процес децентралізації в Україні, який розпочався п’ять років тому, каже Айвазовська. Чого не можна сказати про райони. Українцям доведеться обирати майже 120 районних рад попри те, що за задумом децентралізація мала би ліквідувати цю ланку адміністративно-територіального устрою взагалі.

Та Верховна Рада не спромоглася внести необхідні для їхньої ліквідації зміни до Конституції, адже для цього передбачена складніша процедура, ніж для ухвалення “звичайного” закону. Зрештою райони залишилися, хоч і в значно меншій кількості, оскільки їх укрупнили: раніше загалом було майже 500 районів, тепер – близько 130. Утім, проблеми це не вирішує – після виборів 25 жовтня у країні з’являться нові районні ради, які де-факто не матимуть жодних повноважень, пояснює Ольга Айвазовська.
“Немає норми закону, яка регулює, що вони робитимуть і – найголовніше – звідки вони братимуть ресурси для своєї роботи. Якщо ми розуміємо, як наповнюється бюджет міста, села, селища і обласної ради, яка є спільним представництвом територіальних громад, то районна рада як рівень – це недозавершена реформа децентралізації”, – каже експертка.

Вона прогнозує, що зрештою райради в Україні можуть зникнути ще до завершення їхньої каденції, тобто раніше ніж за п’ять років – якщо парламент усе ж ухвалить необхідні конституційні зміни.
Місцеві вибори-2020 стануть першими в українській історії, коли списки кандидатів, які виставляють партії, не є остаточними, тобто “відкриті”. Це означає, що кандидатки і кандидати за підсумками виборів можуть виявитися на іншому місці в списку, ніж його затвердила партія.

Коментарі експертів:

Редакторку сайту громадського руху «Чесно» Ірина Федорів:

Кілька виборчих циклів поспіль від виборів до виборів ми казали виборцям: будь ласка, робіть у бюлетені тільки одну позначку, дві позначки – це вже помилка. Цього разу виборцям доведеться зробити більше, ніж одну позначку. Коли я у своєму селищі людям розповідаю, що їм доведеться вписувати номер, та ще й за трафаретом, як індекс, то бабусі беруться за голови.

Голова правління Громадянської мережі “Опора” Ольга Айвазовська:

Це перші вибори за 30 років незалежності, коли жінки отримали приблизно однакові з чоловіками можливості доступу до місцевої політики.

Керівник Центру політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко:

У всіх великих містах України і в більшості обласних центрів діючі мери балотуються від своїх партій. Майже у всіх регіонах країни партії місцевих еліт як мінімум на рівних будуть битися з парламентськими партіями, а в ряді регіонів будуть випереджати їх.

«Місто» поцікавилось у читачів: “Чи вважаєте цьогорічні місцеві вибори чимось особливим для України?”

Артур, інвестор:

Насправді це все маячня. Читаючи програми, я окрім води і відсутності бажання взяти на себе відповідальність, нічого не знайшов.

Дмитро, пенсіонер:

Мабуть, особливе тільки те, що ці вибори проводитимуть під час епідемії. В нас вибори пройдуть і залишаться кращі.

Марія, пенсіонерка:

Не знаю, кожен рік вважай вибори. Вибори потрібні, щоб можна було проголосувати. Але чи це щось дасть – час покаже.

Вікторія, фотографиня:

Я не цікавлюсь політикою і голосувати не планую. Думаю, що просто у цьому всьому не розбираюсь.

Ольга, кравчиня:

Ні, не буде нічого особливого. Я взагалі не думаю, що щось зміниться. Довго живу, а все за одним сценарієм.

Автор Максим ЗОТОВ

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook