Як вінничани будинок оздобили: «оригінальні» дизайнерські рішення

Різнокольорова мозаїка із пластикових пляшок – як нове дизайнерське рішення у екстер’єрі вінницьких житлових дворів. Так, у Вінниці на вулиці Запорожця,20А мешканці дев’ятиповерхівки позакладали пластиковими пляшками з-під пива та газованої води щілини у загальнодоступних балконах на сходових майданчиках. Як виявилося, таким чином люди воюють з голубами, а точніше – з продуктами їх життєдіяльності.

Мешканець першого під’їзду Андрій як тільки зрозумів, що мова йде про це «ноухау», одразу заявив, що необхідно розібратися з цими пляшками – вони виглядають «трешово і смішно».

-Ці пляшки тут років з десять, мешканці їх позатикали у щілини, щоб голуби не гадили. Там же білизна сушиться, а вони залітають і забруднюють випраний одяг. Он є люди, які грамотно зробили – почепили туди сітку. Воно і вигляд інший має, – Андрій вказав рукою на один з поверхів, де й справді замість пляшок закріпили сітку, подібну до москітної.

Думки жителів цього будинку розділилися: одним не подобається таке рішення проблеми, а іншим просто байдуже. Наприклад, пані Тетяна зазначає, що ці пляшки «аніскілечки нікого не хвилюють». Такі балкони використовують як комори, а білизну там не сушить ніхто.

-Від вас я вперше почула про ці пляшки і чиєсь невдоволення. Не знаю, як в інших під’здах, а в нашому доступ до сушилки на кожному поверсі має лише хтось один. Тобто, жителі всіх квартир поверху нею не користуються. Я думаю, що її власник має за неї ще додатково платити в контексті утримання будинку, – сказала Тетяна.

І справді, на кожному поверсі на дверях таких сушилок висять замки. Лише на восьмому – це місце загального користування, там мешканці зробили «курилку».

Ще одна мешканка будинку, Олена, нещодавно приїхала з Німеччини, і все порівнює з досвідом життя у Європі. Каже, що таке «вінницьке ноу-хау» за кордоном неприпустиме.

-Там не дозволяють залишити десь пляшки, нікому в голову не прийде пофарбувати стіни кольором, який не вписується у загальну картинку. Все дуже контролюють, а у нас – ні. Ці балкони, заткнуті пляшками, ніби не несуть якоїсь шкоди. Але ж ви самі бачите, як воно виглядає. На це потрібні не великі гроші, а просто контроль і зміна у свідомості людей, – пояснила жінка.

Як виявилося, закладають пляшками дірки у загальних балконах-сушилках, не лише на Запорожця, 20А. Є таке в інших районах Вінниці. Зокрема, на Хмельницькому шосе та в мікрорайоні «Вишенька». Коли ж ці тераси з пляшками побачили архітектори і урбаністи, то відверто здивувалися. І навіть не знали, як коментувати такий підхід.

На думку урбаніста і радника міського голови Віктора Перлова, навіть приватний фасад належить усьому місту, адже тисячі містян споглядають його щодня.

-Необхідно проявляти повагу і тримати його в гарному естетичному стані, а не забивати візуальним сміттям. Не думаю, що самим мешканцям цього будинку приємно дивитись на власне творіння, тож чому змушувати дивитись на це співгромадян? – сказав він.

А от головний архітектор Вінниці Євген Совінський пояснив, що велика кількість отворів у таких терасах за декоративними бетонними плитами першочергово дійсно були призначені для просушування білизни. Він зауважив, що таким чином архітектори намагались “розвантажити” квартирні балкони та різнобій сушильних штанг на фасадах, залишивши балкони для початкового призначення: свіже повітря, відпочинок. Натомість зараз ситуація склалася інакше: тераси перетворилися на кладові та курильні, де, власне, збирають різний мотлох.

– З розповсюдженням пральної техніки майже зникли розтяжки білизни у дворах та на балконах, а ці тераси перетворюються на кладові, і зібрання непотребу на курильні. Не дивно, що люди починають «затикати» зайві отвори, адже взимку задуває сніг. Якщо ж говорити про голубів, то вони декорують навіть Ейфелеву вежу, – пожартував Євген Совінський.

За його словами, для боротьби з цим давно придумали ряд пристроїв нескладної конструкції, типу «йорш».

-Або ж ринок пропонує різноманітні тонкі полімерні сітки. Всі ці пристрої націлені на те, щоб не дати птахам приземлитись у нішах і водночас вони не видозмінюють фасад, – підкреслив Євген Совінський.

Керівник КП «Агенції просторового розвитку» Максим Кравчук зазначив, що згідно із українським законодавством, єдина юридична норма, яка може врегулювати такі нюанси – це місцеві правила забудови, закладені у правила зонування.

-На практиці я не зустрічав, щоб такі речі, як вигляд балконів або оці тераси – регламентувалися. Це могло б бути, якби було прописано у правилах зонування, – сказав Максим Кравчук. -В Сполучених Штатах така практика точно є, за правилами зонування там регламентують навіть колір фіранок, які закривають вікна. Якщо будинок перебуває у спільній власності всіх мешканців будинку і вони вирішують на спільних зборах, що пляшки – це ок, то юридичного дієвого механізму поки що немає, як на мене.

Нагадаємо, у нову школу Вінниці, що в мікрорайоні Поділля, вже привезли меблі.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook