Майже рік вінницькі катакомби були зачинені на ремонтні роботи. Зараз їх тимчасово відкривають – до початку нового етапу масштабної реконструкції. І це унікальний шанс для туристів, бо келії храму та підземелля монастиря Братів Менших Капуцинів подарують купу вражень.
Як розповідають екскурсоводи, для відвідувачів доступні групові та індивідуальні (для 1–2 осіб) екскурсії, їхня вартість варіюється. Разом з класичною екскурсією діють тематичні: «Оборона і віра», «Свічки з підземель», «З янголом за плечима», «І він вам буде свідком» та «Підземна телестудія». Маршрут пролягає через храм, збудований в капуцинському стилі тосканського бароко. Під час екскурсії можна ознайомитися із фотогалереєю монастиря (фото кінця XIX- початку XX століття), побачити чернечий хор, де моляться монахи, відвідати історичні келії, крипти під храмом, монастирські підвали і навіть підземний хід. Вперше про нього згадується у літописі 1779 року: тоді вінницький староста Юзеф Чосновський наказав провести підземний хід аж до річки. Відтак, архітектори капуцинського монастиря використали вже існуючий хід від єзуїтського монастиря. І частина цього ходу стала другим поверхом підвалу монастиря капуцинів.
- Глибина від підземелля до поверхні – орієнтовно до 8 метрів. Не так давно у підземелля спускалися фахівці, які спеціалізуються на давній цеглі. Відповідно до їхніх висновків, типологія цегли мінус першого та мінус другого поверху відрізняється. Тому цілком ймовірно припустити, що вони мали різне призначення: мінус перший поверх монахи використовували, як погреб і господарські монастирські пивниці, у яких зберігали продукти, реманент і речі. А мінус другий поверх, можливо, був підземним ходом до самого костелу з боку єзуїтського монастиря. Принаймні, типологія цегли цього рівня значно старша за ту, якою вимуруваний мінус перший поверх, років щонайменше на сто, – каже представник ініціативи «Вінницькі катакомби», екскурсовод Олег Пенішкевич.
- Подейкують, що у монастирських підземеллях живе капризний привид монаха-пивовара. Відомо, що перші брати капуцини були чехами. Вони не тільки варили пиво, але й привезли до Вінниці рецепт поживного пивного супу. Ним монахи рятували бідних людей від голоду, а у часи епідемій – від недуги. Потребуючим роздавали раз на день по пів літра. Одного разу пиво варив брат Шимон. Через необережність він послизнувся на рихтуванні і впав у чан з пивним супом. Монах зазнав страшних опіків і за місяць страждань пішов до кращого світу. Відтепер усю паранормальну активність у підвалах храму пов’язують із ним. Одного разу він «дозволив» сфотографувати себе на камеру мобільного телефона, і коли фото виставили у мережу, це була новина №1 для вінничан.
- Екскурсії підземеллями мають благодійний характер. Вилучені кошти спрямовуються на подальшу реставрацію монастирського комплексу, дослідження підземель та повернення минулої величі історичній пам’ятці. Замовити екскурсії можна за на офіційній Facebook-сторінці ініціативи «Вінницькі катакомби». Зважаючи на карантин, відвідувачам з собою необхідно мати індивідуальні засоби захисту, ліхтарики та зручне взуття.
Автор Олександра МАКОВЕЦЬКА, фото авторки
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook