У Вінниці почали чистити Буг

Як чиститимуть річку, коли і яких результатів очікувати

У Вінниці почали очищення Південного Бугу. Про це повідомив міський голова Сергій Моргунов на своїй сторінці у Facebook. Як чиститимуть річку, чи допоможе це покращити якість води у кранах і коли слід очікувати результатів, з’ясовувало «Місто».

За словами мера Вінниці, очищення передбачає три черги. Загалом у планах поглибити дно по усій протяжності Бугу у межах міста – це майже 14 км.

  • Це стратегічний і вкрай важливий проект, адже Південний Буг є джерелом питної води для майже 400-тисячної Вінниці. Південний Буг стане чистішим, а вода у кранах покращиться, – зазначає мер.
    Зараз очищають відрізок Бугу від об’їзної дороги біля Київського мосту і до школи №29. Наступним етапом буде очищення річки від 29 школи до острова Кемпа. Третій етам – чиститимуть річку від Кемпи до Сабарівської ГЕС.
  • Для чистки річки використовують земснаряд, який міськрада закупила у 2018 році та ескалатор-амфібію, для глибинного очищення, який доставили з Києва. Його залучила підрядна організація, що виконує роботи.

Готувалися кілька років

До того, як земснаряд почав чистити Буг, слід було провести тендери, підготувати документацію і, зокрема, прорахувати скільки з річки дістануть намулу.

– Торік активно проводились роботи по проектуванню дослідження, які включали в себе інженерно-неологічні вишукування, гідрологічні розрахунки, вибір та погодження мулових майданчиків, підрахунок об’ємів виїмки, наукове обґрунтування на очистку тощо. Проект пройшов будівельну експертизу, а також громадські слухання. У позаминулому році були проведені тендерні процедури, визначена підрядна організація, що одразу розпочала підготовчі роботи по облаштуванню карти намиву. А цього року ми почали повномасштабні роботи на річці Південний Буг, – перераховує етапи Володимир Ніценко, директор департаменту комунального господарства та благоустрою Вінницької міської ради.

Роботи з очистки річки передбачені не на один рік. Тож цього року, за словами Володимира Ніценка, вони планують виконати хоча б першу частину.

  • Таких спроб масштабного очищення не було раніше у Вінниці, і я сумніваюсь, що такі були в інших містах, – каже він.

Чистіша вода – менше коагулянтів і хлору

У міській раді кажуть, що очищення річки сприятиме тому, що вода у кранах теж стане чистішою. Про зміну якості води кажуть і у Держпродспоживслужбі.

– Якщо буде чистіша вода в річці, то на водопровідній станції Водоканалу, де проводиться очистка води, менше будуть використовувати коагулянтів для, власне, очищення води і хлору для дезінфекції. Зменшиться навантаження на воду, – пояснила Людмила Крутікова, заступниця начальника відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства міського управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області.

  • У Басейновому управлінні водних ресурсів річки Південний Буг пояснюють, що рівень забруднення Південного Бугу в середньому майже незмінний 20 років. Щоправда, свої корективи вносять зміни клімату.
  • — Якщо літо жарке і в річці мало води, то концентрація органіки буде вищою. Брудне дно і висока температура – хороше середовище для розмноження бактерій, зокрема кишкової палички, тому влітку не рекомендують купатися. Але після очищення річки земснарядами – вона стає повноводнішою, і ймовірність розмноження кишкової палички має зменшитись, каже Світлана Буланюк, начальниця басейнової лабораторії моніторингу водних ресурсів.

Можливий «рецедив»

Загалом, усі чекають гарного результату. Але з обмовкою, це буде він не одразу. А ще експерти говорять про те, що саме в момент очистки якість води може погіршуватися.

  • Всі шкідливі речовини, особливо радіологія, осідають в намулі, а коли працює земснаряд – вода збурюється. Але Південний Буг не будуть чистити настільки глибоко, щоб зачепити ті радіоактивні елементи. Потім стан води має покращитися, тому що покращиться гідрохімічний стан води, – пояснює Світлана Буланюк.
  • Загалом роботи з очищенню водойми триватимуть довго. Використовувати техніку можна лише вдень, щоб не заважати місцевим мешканцям, і тільки кілька місяців на рік, через погодні умови. Чистити Буг не можна й в період нересту. У шарі намулу теж відбувається активний період розмноження. На це все треба звертати увагу – бо порушиться екосистема. Сам же намул, що дістають з дна річки, має осісти спочатку на карті намиву, яку створили торік. І планують його використовувати для рекультивації полігону побутових відходів та озеленення міста. Але спершу очистять.
  • Автор Анастасія КОРОЛЬ

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook