Які маски справді можуть захистити від коронавірусу і чи доцільно одягати їх на свіжому повітрі – відповідає відомий сімейний лікар Сергій Макаров
6 квітня уряд запровадив обов’язкове носіння масок і змусив одягати їх не лише у громадських місцях, а скрізь. Але не подбав про наявність захисних пов’язок в аптечній мережі. Через брак медичних масок, вінничани масово почали шити їх самі. Естафету підхопили швачки та навіть відомі у місті дизайнери, вдаючись до цікавих експериментів. Однак насправді, як розповів у ефірі «Радіо Місто над Бугом» сімейний лікар Сергій Макаров, тканинна маска від коронавірусу не врятує, навіть одноразову медичну не можна назвати стовідсоткових «щитом» від цієї інфекції.
– Офіційна позиція ВООЗ полягає у тому, що захисна маска передусім потрібна хворій людині, а не здоровій. Тому одягати її на прогулянку не варто. Більше того у рекомендаціях ВООЗ йдеться, що під час пандемії можна використовувати лише респіратори та одноразові медичні маски, – зазначає Сергій Макаров. – Тому за нинішніх обставин бачу два варіанти. Перший, якщо маски є в необмеженій кількості, достатній для забезпечення абсолютно всіх, тоді так, – вимога держави може бути справедливою. Другий, реалістичний, якщо маски – це обмежений ресурс, який у дефіциті. Тоді їх перерозподіляють на потреби тих, кому вони потрібні найбільше, наприклад медикам чи пацієнтам з коронавірусом.
Лікар додає, що одягати медичну маску доцільно лише при контакті з іншими людьми. Наприклад, коли потрібно відвідати магазин, аптеку, адже попри невелику кількість людей у залі, доведеться контактувати з касиром, чи фармацевтом. Крім того, особа може мати легкі симптоми хвороби й, розмовляючи чи кашляючи, ненароком заражати продукти чи пакування. Тому є сенс у тому, щоб людина таку маску вдягала. Якщо немає медичної, треба використовувати щось з підручних засобів. Але краще віддати перевагу звичайні марлі чи бинту, але точно не бавовні.
– Справа у тому, що тканні пов’язки мають погані фільтрувальні властивості та швидко промокають, чого не скажеш про медичну маску. Вона має на зовнішній стороні водовідштовхувальний шар, який запобігає прилипанню заражених крапель. Внутрішній шар – вологопоглинальний, а середній – фільтрувальний, – пояснює лікар. – Вологопоглинальний шар потрібен для того, щоб волога, яку ми видихаємо, не потрапляла надто швидко у фільтрувальний шар, адже він втрачатиме свої захисні властивості.
Натомість, як резюмує Сергій Макаров, маски з тканини швидко промокають і самі стають джерелом інфекції. Їх не можна довго носити, а треба змінювати щогодини. Належним чином обробляти, прати та прасувати. Тільки у такому випадку носіння такої маски матиме якийсь сенс та захисні властивості.
Підготувала Олександра МАКОВЕЦЬКА
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook