Історичний документальний фільм про життя подільського села у період Другої світової війни презентували вінницькі історики
Це вже другий фільм з циклу «Історичні міфи та реалії на теренах Поділля». Торік ГО «Подільська спадщина», яка об’єднує викладачів-істориків Вінницького державного педагогічного університету ім.М.Коцюбинського, відзняла кінострічку про 1939-ий рік. Тепер представила візуальну документальну розповідь про 1940-ий – час, коли в Європі розпочала Друга світова війни, а в Україні всі резерви цілеспрямовано забирала радянська окупанційна влада.
Як розповів співавтор фільму, кандидат історичних наук, керівник проєкту Павло Кравченко, над зйомкою і монтажем фільму вони працювали упродовж чотирьох місяців. Але пошук матеріалів, архівних документі, кінохронік – тривав роками. Адже команда проєкту ставить перед собою завдання об’єктивно та неупереджено показати життя подолян того періоду та створити візуальний продукт, який приверне увагу молодих дослідників до вивчення місцевої історії.
У фільмі оприлюднюються дані і містяться документи, від яких мороз йде по спині, – визнає Павло Кравченко. – Для мене було відкриттям, що сільським жителями забороняли продавати печений хліб у магазинах (і така заборона діяла до 60-х років). Тобто вважалося: так як селянин працює у колгоспі, він заробляє трудодні і заробляє зерно, значить у змозі сам себе забезпечити хлібом. А хліб продавався тільки вчителям, лікарям, службовцям, які не працювали у колгоспі. І це все чітко розписано у документах. І це ще одне підтвердження того, що до селян ставилися, як до кріпосних, вони працювали на державу, на військово-промисловий комплекс, а їм залишали мінімум для виживання.
Не менш шокуючими фактами для глядачів фільму стало те, що Радянський Союз у 1940 році експортував до нацистської Німеччини збіжжя, цукор, зерно тощо. Частка радянських поставок у німецькому імпорті складала 40%. Крім того, Радянський Союз планував наступальну війну на Європу і активними темпами розгортав військові аеропорти на території України. Люди на будівництві працювали 7 днів на тиждень. За прогули їх ув’язнювали і карали.
Якщо узагальнити, то фільм відображає кабальні умови, у яких перебувало українське селянство, і змушує глибше зануритися в історію тих часів, провести паралелі між тим життям, яке зображувалося на шпальтах радянських газет, та тим, яке реально проживали подоляни. Щоб поширити правду, ГО «Подільська спадщина» цикл документальних фільмів розмістили у вільному доступі в соцмережах. Більше того, його планують розіслати в усі вінницькі школи та бібліотеки.
Олександра МАКОВЕЦЬКА, фото авторки
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook