На сайті Державного архіву Вінницької області розмістили документальну виставку архівних документів, яка присвячена Дню Конституції України
Експозиція «Конституція – оберіг державності й демократії» представляє документи, які простежують розвиток українського конституціоналізму від періоду Української Центральної Ради, куди увійшли й документи особового походження (Ярема Беженар, Дмитро Маркович, Юхим Щериця, Михайло Грушевський), до періоду відродження української державності. Серед документів відцифровані слідчі справи творців української державності на Вінниччині, які раніше не показували.
Як розповідає співробітник відділу інформації та використання документів закладу Ігор Тітаренко, умовно виставку можна поділили на 4 розділи. Перший – презентує документи УЦР. Другий – присвячений Михайлу Грушевському і розповідає про маловідомі подробиці перебування родини Грушевських на Вінниччині. Третій – розповідає про нелегкий шлях становлення молодої української держави після розпаду СРСР. А четвертий – містить збірники документів та авторські праці, присвячені боротьбі українського народу за незалежність.
- Однак цього року ми вирішили доповнити виставку архівними документами представників сильної влади різних періодів. Відкриває експозицію слідча справа Подільського губернського старости Сергія Кисельова. Він був росіянином за походженням, але українець у душі, – відзначає Ігор Тітаренко.
Сергій Кисельов був юристом за фахом, мав досвід управлінської діяльності, здобутий в судових органах Російської імперії. На посаді старости за часів Гетьману він досяг чималих успіхів. Варто хоча б відзначити відновлення на Поділлі виробництва 52 цукрових та 116 спиртоочисних заводах. Після зміни влади у період з 1919 по 1922 роки його заарештовували 5 разів. Лише клопотання родичів, які мали близьких знайомих у кремлівській верхівці, рятувало йому життя. Але не довго. Як «колишній», Кисельов був приречений до загибелі в роки сталінських репресій. Восени 1937 року його було засуджено до розстрілу. Вирок виконали у Вінниці 2 грудня рівно опівночі.
Окрім слідчої справи Сергія Кисельова, на сайті архіву можна знайти документи члена Української Центральної Ради Петра Чечеля. Розміщене його фото та навіть атестат про завершення сільськогосподарського училища у Бердичеві. Також подані документи члена Української Центральної Ради Василя Химерика, – починаючи із запису про його народження у метричній книзі і завершуючи його арештом та розстрілом у 1937 році.
Автор Олександра МАКОВЕЦЬКА
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook