Віднедавна команда онкохірургів відділення пухлин голови та шиї Подільського онкоцентру почала застосовувати тривимірні технології у лікуванні хворих з раком порожнини рота. Вони дозволяють відновити частково видалену нижню щелепу, створити каркас, контур і об’єм обличчя. Також завдяки 3D-технологіям можна відновлювати м’які тканини – язик, дно порожнини рота, що дозволяє зберегти можливість для повноцінного харчування, зрозумілості мови та інші функції для повноцінного життя.
Як пояснює хірург-стоматолог центру Жанна Блеснюк, раніше об’ємні оперативні втручання проводили так би мовити «всліпу», лікарні не знали, яким буде дефект і чим вдасться його виправити. Тепер, завдяки 3D-технологіям і віртуальному моделюванню, можна все розпланувати і ще до операції зрозуміти, як відновити видалену частину щелепи та запобігти післяопераційним дефектам м’яких тканин.
- Раніше хворим на рак порожнини рота проводили променеве лікування і хіміотерапію. У когось був ефект від цього, а в когось – ні. Тому нерідко доводилося говорити пацієнтам, що ми нічим не можемо їм допомогти, адже потрібно видаляти більшу половини щелепи, або дна ротової порожнини. Це призводило до того, що хворий не зможе ні їсти, ні говорити, – визнає лікарка. – Зараз пластична та реконструктивна хірургія для відновлення дефектів голови та шиї, реконструкції щелепи та язика поступово вийшла на новий рівень. З минулого року почали активно запроваджувати нові методи зокрема 3D-моделювання для віртуального хірургічного планування оперативного втручання та 3D-друк для покращення функціонального та косметичного результату оперативних втручань.
Тепер при підготовці та проведенні складної операції активно використовують хірургічні моделі, надруковані на 3D-принтері. Вони зроблені на основі знімків комп’ютерної томографії пацієнта і дозволяють працювати лікарям з максимальною точністю, а сам імплант ідеально підходить хворому. Використання таких 3D – технологій стало можливим завдяки співпраці лікарів-онкологів із кафедрою хірургії №2 Вінницького національного медичного університету ім.Пирогова. Її асистент Олексій Ліхіцький за допомогою комп’ютера проводить розрахунки обсягу дефекту щелепи, а вже далі під нього розраховує об’єм і точні розміри імпланта, який підходить до дефекту, як «ключ до замка» та згодом здійснює друк моделей на 3D-принтері. - Проблема в тому що, чимало пацієнтів через свій страх, а подекуди безвідповідальність до свого здоров’я, приходять до лікарів на запущених стадіях раку. Коли пухлина розрослася та пустила метастази… А інколи хворі у яких злоякісні новоутворення порожнини рота займаються самолікуванням, думаючи що «полосканням» вилікуються. Якщо говорити мовою цифр, то у Вінницькій області рак органів порожнини рота діагностується своєчасно, тобто на першій стадії у 42% пацієнтів, частка занедбаних випадків становить 25,6%, – резюмує Жанна Блеснюк.
- До слова, в Україні щороку виявляють понад 2,7 тисяч первинних випадків пухлин органів ротової порожнини. На Вінниччині щорічно діагноз рак органів ротової порожнини чують в середньому 130 мешканців регіону. Переважна більшість хворих – це чоловіки (85%). Серед пацієнтів спостерігається зростання захворюваності на рак язика та слизової оболонки ротової порожнини, клінічний перебіг яких характеризується особливою агресивністю. На сьогодні конкретні причини, які ініціюють ріст ракових клітин у роті, невідомі. Проте доведено, що до факторів виникнення раку ротової порожнини належить нездорова звичка курити, надмірне вживання алкоголю, незадовільний гігієнічний стан ротової порожнини, карієс зубів, недосконалі ортопедичні конструкції (зубні протези). Також до групи ризику захворіти на рак ротової порожнини входять, ті хто має сімейний анамнез цього типу раку.
Автор Олександра МАКОВЕЦЬКА
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook