Масове тестування: дорогий експеримент чи альтернатива локдауну?

Низка країн Європи намагається протидіяти другій хвилі пандемії COVID-19 за допомогою обмежень на пересування та інших карантинних заходів. Словаччина ж робить ставку на масове тестування населення.

Багато жителів Словаччини прийшли о сьомій ранку, аби їх протестували на коронавірус в одному з 5000 тисяч спеціально облаштованих для цього місць по всій країні. Черги і довгий час очікування людей не лякають.

“Я мусив чекати в суботу три години”, – розповідає DW письменник Міхал Гворецький про те, як він проходив тест у Братиславі.

Зате на результат антиген-тесту, хоч він і не є таким надійним, як лабораторний ПЛР-тест, потрібно чекати лише пів години. У Гворецького він був негативний, ділиться він. Утім, загалом на першому етапі масового тестування упродовж минулих вихідних у країні було виявлено понад 38 тисяч інфікувань коронавірусом.

Це приблизно один відсоток від усіх, кого протестували. На заклик прем’єр-міністра Словаччини Ігоря Матовича пройти безкоштовний і добровільний тест на коронавірус відгукнулися понад 3,6 мільйона людей, тобто понад 65 відсотків від 5,5-мільйонного населення країни. Допомагали брати мазки в них 45 тисяч медичних працівників, солдатів та поліцейських. Другий етап тестування запланований на найближчі вихідні.

Уряд Словаччини повів країну іншим шляхом, ніж той, яким пішла західна сусідка Словаччини Австрія, де на місяць були зачинені заклади громадського харчування та культури.
“Ми маємо великий шанс показати Європі та світу, що можна й по-іншому, – обґрунтував масове тестування словацький прем’єр Ігор Матович. – Без того, щоб закривати бізнес та прирікати мільйони людей на безробіття”.

Негативний результат тесту на коронавірус став чимось на кшталт нової валюти у Словаччині. Не маючи його на руках, не можна ані в’їхати до країни, ані працювати.

Президентка країни Зузана Чапутова вже застерегла через це від появи двокласового суспільства у країні: тих, в кого є “перепустка до свободи”, і тих, до кого черга не дійшла.

Натомість письменник Гворецький вважає, що нинішнє масове тестування у Словаччині “може стати історією успіху”, і вказує передусім на армію. Військові країні зуміли організувати тестування за десять днів. На думку Гворецького, це може дещо покращити підірваний імідж військових сил країни.
Крім того, за допомогою масового тестування та соціальних мереж прем’єр Матович хоче закріпити за собою образ “сильного чоловіка”, вважає письменник. Більше того прем’єр Словаччини говорить про “порятунок сотень людських життів”. Він переконаний, що за словацьким експериментом стежитиме весь світ.

На чи дійсно масове тестування допоможе словакам здолати пандемію COVID-19, поки спрогнозувати важко. Адже загалом число нових інфікованих коронавірусом у країні надалі стрімко зростає. За день до початку перших масових тестів у Словаччині вперше зафіксували рекорд нових заражень протягом дня: 3363.

Коментарі експертів:

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль:

На сьогоднішній день для України така технологія дійсно може використовуватися в окремих містах, де є червоні зони… Замовлено і буде завезено найближчим часом в Україну 2 млн таких швидких тестів, які дійсно від 15 хв до 1 години дають результат.

Інфекціоніст Вадим Арістов:

— Словаччина — це вдалий приклад, коли завдяки скринінгу ізолюють певних людей замість усієї нації. Подібні масові скринінги на постійній основі проводить Китай. Вони скринінгують мільйони людей, окремі містечка, знаходячи там по кілька десятків, можливо, випадків, що знову-таки припиняє взагалі поширення. В усьому світі кажуть, що тестувати мало — це дорожче, ніж тестувати багато.

Начмед ковідного стаціонару “Добробут” Руслан Буяновський:

Масове тестування, на мій погляд, неефективне. Тестування всіх підряд – це мільярди гривень, яких в Україні немає. Це безглузда трата ресурсу – особливо в ситуації, коли система охорони здоров’я загалом не готова.

“Місто” запитало у читачів: ” Чи доцільно влаштувати масове тестування на ковід в Україні?”

Генадій, відставний офіцер, викладач фізичної культури:

100% доцільно!У деяких країнах Європи так зробили, держави подбали про громадян, і у нас так має бути. Це було б легше для медицини, та й людей, які хворіюють, можна було б одразу відправити на самоізоляцію. Думаю, що в нашої держави є на таке гроші, але багато з цих грошей осідають у кишенях політиків.

Алла, працює у сфері нерухомості:

Так, доцільно в цілях безпеки всього населення. Можливо, хто хворіє і навіть не знає про це.

Мирослава, студентка:

Я думаю, це було б добре. Так ми будемо знати хто хворий, а хто ні. Але, напевнр, єдиний варіант провести у нас масове тестування – позичити гроші в інших країн.

Микола, пенсіонер:

Мені здається, його вже давно потрібно було зробити. Так ми дізнаємось реальну картину того, що в нас робиться і як з цим боротися.

Андрій, маркетолог:

Доцільно влаштовувати тільки, якщо це буде якісне тестування. Якщо людина знатиме результати, зможе за потреби самоізолюватися і не заражати інших

Автор Максим ЗОТОВ

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook