Врятувати маєтки: розвиток внутрішнього туризму – як шлях порятунку

Як врятувати від руйнування маєтки та садиби кінця 19 – початку 20 століття, обговорювали у Вінниці. Таких на Вінниччині – понад 100. Один з можливих варіантів порятунку – внутрішній туризм.
Щоб розповісти, про те, що на Вінниччині є унікальні споруди, студенти вінницького коледжу будівництва та архітектури створили проєкт «Маєтки. Контури історії». За словами координаторки проєкту Юлії Лученко, найбільш доглянуті нині маєтки – ті, в яких розташовані навчальні заклади (садочки, школи-інтернати), а також музейні комплекси. Однак здебільшого маєтки в аварійному стані: дахи протікають, зруйновані стіни та графіті, забиті дошками вікна, територія поросла бур’янами.

Ми з радістю їдемо за кордон і тішимося красою європейської спадщини, але не бачимо того, що в нас є під носом. Завдяки цьому проєкту, ми б хотіли врятувати від руйнування те, що ще залишилося. Прокласти туристичний маршрут, на основі якого можна було б організувати фонди на місцях. Звідси можна було б розподіляти кошти хоча б на пальне для бензокоси, якою можна викосити траву біля того чи іншого маєтку, – каже Юлія Лученко.

У рамках цього проєкту уже створили сайт. Обіцяють надрукувати плакати з зображеннями маєтків Нападівки (палац Тора Ланге), Гущинців (палац Гіжіцьких-Амабеліків), Малої Ростовки (палац генерала Заботіна). Їх розмістять у громадському транспорті, кафе і навчальних закладах.
Наразі сайт працює у тестовому режимі, для його повноцінного запуску потрібен ще тиждень. Поки там інформація про 15 «опрацьованих» активістами історичних пам’яток.

Біля кожного маєтку розміщений невеличкий заголовок та його світлини. Коротко подана інформація про те, кому належала будівля, що в ній було і наші враження від побаченого. Ми не вдавалися до фактажу, хоча історичних досліджень на цю тему дуже багато. В цьому проєкті ми зорієнтувалися саме на потреби сучасної людини, яка завжди кудись поспішає і не має багато часу. Тому обсяг інформації невеликий: людина переглянула і зрозуміла, зацікавило її це чи ні, – розповіла Юлія Лученко.
На сайті вказали і додаткові «доріжки» – суміжні туристичні маршрути.

Наприклад, Тиманівка – гідрологічний заказник «Три криниці». Це живописна місцина, де можна гарно провести час у вихідний. Також вказаний кілометраж і напрямки, за якими зручніше їхати, – додала Юлія Лученко.

Автор Діана КОЛНОГУЗОВА

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook