Вінницькому краєзнавчому музею передали зуб мамонта, який знайшли неподалік Дністра

Вінницький обласний краєзнавчий музей отримав незвичайний подарунок – зуб мамонта вагою близько 4,5 кг. Цю знахідку передали до фондової збірки музею представники мистецького об’єднання “PLAI”.

Наприкінці липня вінничани Олександра Венславовська, Олександр Щерба та Володимир Подолян відпочивали неподалік Жван Мурованокуриловецького району, де випадково знайшли унікальні рештки.

– Ми просто відпочивали з друзями на березі Дністра. Гуляли й серед груди каміння побачили такий непримітний шмат. Видно було, що це частина скелету, але він був більший і масивніший ніж скелет корови чи коня, які там є поблизу. Ми вирішили взяти його з собою, дізнатися більше і запитати у наших друзів-археологів, що вони можуть про це сказати, – розповів Олександр Щерба. – Коли нам сказали, що це зуб мамонта, якому 200 тисяч років – ми були вражені. Досі не можемо звикнути до цієї думки, не можемо собі навіть уявити ці 200 тисяч років.

Спочатку вінничани знайшли велику частину зуба, а потім маленьку. Знахідку склали разом, ніби пазл.

За словами Олександра, у них з друзями навіть не виникло думки продати експонат.

– Раніше я навчався на історичному факультеті, ще з точно часу запам’ятав, що чорна археологія не спонукає до розвитку цієї науки. В першу чергу, коли я бачу щось подібне, що може мати значення для історії, особливо, нашого краю, перша думка, яка виникає – віднести це науковцям, а потім далі проводити дослідження, – зазначив він.

Передати знахідку до Вінницького краєзнавчого музею порадив палеонтолог Борис Рідуш, який і проводив експертизу.

– Коли ми прийшли у наш табір зі знахідками, одразу все сфотографували, зняли відео і надіслали нашому другу Павлу Нечитайлу. За декілька днів, коли вже повернулися у Вінницю наші телефони просто розривалися, всі радили швидко передавати рештки на експертизу. Павло порадив звернутися до професора з Чернівців Богдана Рідуша, – пригадує Олександра Венславовська. – На початку серпня надіслали зуб на експертизу, і десь у кінці вересня отримали результати. До речі, відправлення зуба мамонта поштою було цікавою і непростою “штукою”.

У висновку експерт зазначив, що зуб належав дорослій особині. Mammuthus intermedius – це перехідна еволюційна форма слонів з родини мамонтів. Вони жили на території Східної Європи приблизно 250-180 тис. років тому.

Світлана Шароварська, заступниця директора музею зізналась, що спочатку зуб планували експонувати лише місяць.

– Порадившись з колегами і враховуючи рідкісність цього експоната, ми вирішили, що він весь час буде у першому експозиційному залі, – сказала вона. – Запрошуємо всіх охочих подивитися на експонат! Щойно знайде для нього місце у залі, одразу відкриємо двері для відвідувачів.

Авторка – Дарина ДІДИК

Нагадаємо, Золото Поділля: у Києві відкрили виставку унікальних вінницьких експонатів.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook