Золото Поділля: у Києві відкрили виставку унікальних вінницьких експонатів

У Національному музеї історії України (м. Київ) 17 жовтня відкрили виставку “Золото Поділля: історія народів”, на якій демонструють унікальні археологічні експонати з Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Цією виставкою розпочався великий всеукраїнський проєкт міжмузейного обміну, головною метою якого є об’єднання українського суспільства, шляхом всебічного представлення історії та регіональних особливостей.

– Національний музей історії України ініціював такий виставковий проєкт, і нам надзвичайно приємно, що першими до співпраці запросили саме Вінницький краєзнавчий музей. Ми маємо дуже гарну колекцію археологічних коштовностей світового значення. У Києві про це знають, бо ми давно співпрацюємо з Національним музеєм і з Інститутом археології Академії наук, – розповіла заступниця директора з наукової роботи Вінницького обласного краєзнавчого музею Світлана Шароварська.

Договір про співпрацю музеї підписали близько місяця тому й одразу почали активну підготовку до відкриття.

– Ми відібрали експонати, створили їхній перелік і надіслали на тимчасове зберігання у Київ. А вже працівники Національного музею почали оформлення виставки, підготували залу, спеціальне експозиційне обладнання і розробили різні цікаві мапи, – зазначила Світла Шароварська.

На відвідувачів виставки очікують експонати, які охоплюють період від трипільської культури й до Середньовіччя.

За словами заступниці директора краєзнавчого музею, усі експонати, які з Вінниці передали до Києва, археологи знайшли саме на території нашого регіону. Національний музей історії України також презентує старожитності, пов’язані з історією Поділля, зі своїх зібрань.

– На виставці представлено багато виняткових експонатів. Наприклад, відвідувачі можуть побачити золоті й бронзові прикраси, найбільшу в Європі колекцію намиста з бурштину, яку датують XIV–Х ст. до н. е. Експонати, які свідчать про велике переселення народів, ранні слов’янські знахідки та предмети трипільської культури. Справді цікаві для відвідувачів експонати, які стосуються Сарматського періоду (І століття н.е.), – перераховує цікавинки виставки вона. – Неподалік Порогів на Ямпільщині учасники експедиції Вінницького обласного краєзнавчого музею зробили сенсаційне відкриття: розкопуючи один із давніх курганів, археологи виявили поховання сарматського можновладця Інісмея. Померлий лежав у дубовому саркофазі, там також були чудові римські амфори, чимало золотих і срібних прикрас, дорога зброя і головне – золота гривна, яка символізує владу.

Відвідати виставку можна буде до 18 лютого 2021 року.

Також планується, що наступного року у Вінниці в рамках міжмузейного обміну презентують колекцію з Національно музею історії України.

Фото: Національний музей історії України

Авторка – Дарина ДІДИК

Нагадаємо, вінничан запрошують на виставку образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва.

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook