У Вінницькому педуніверситеті створюють музей археології

Музей археології створюють у Вінницькому державному педагогічному університеті. Його розташують на першому поверсі головного корпусу. У експозиції представлять артефакти, які понад пів століття збирали викладачі та студенти історичного факультету під час археологічних досліджень. У експозиції будуть експонати від часів неоліту до козацької доби, тобто постмодернізму. Чимало експонатів дійшли в одиничних екземплярах, зауважує старший лаборант кафедри всесвітньої історії факультету історії, права та публічного управління Дмитро Ленчук.

  • Одним з найцінніших матеріальних комплексів є колекція з давніх поселень, знайдених поблизу сіл Уланівка та Борисівка. Розкопки там були у 1972–73 роках під керівництвом нашого викладача Павла Хавлюка. Він досліджував древні поселення уличів – слов’янські поселення, які жили від Дністром та Південним Бугом, – каже Дмитро Ленчук. – Не менш знакові розкопки відбувалися у 1990-х роках під керівництвом Івана Зайця. Йому вдалося віднайти трипільське поселення зі збереженим житлом поблизу села Ворошилівка. Таким чином була відтворена його модель. Оригінал розміщується в обласному краєзнавчому музеї, а ми маємо точну копію, яку відтворили наші викладачі Віктор Косаківський та Сергій Гусєв.
  • Чільне місце у майбутній експозиції займе стародавній піфос – це посудина для зберігання збіжжя, яку віднайшли у поселенні Уланівка. Він має 80 см у висоту і 60 см в ширину, вміщає 80 кг зерна. На посудині помітні 8 ручок. Це дозволяє припустити, що використовували її для транспортування зерна. Не менш помітною є гераклеська амфора періоду грецької колонізації Причорномор’я – це 5–4 ст до н.е. Відновлювали її історики також самостійно, а знайшли у городищі скіфського часу.
    Представлені у колекції і повністю вцілілі артефакти. Вони належать до черняхівського періоду – ідеально збережені, без найменших сколів. У цьому, як каже Дмитро Ленчук, заслуга археологів – досвідчених і початківців.
  • Формуватимуть майбутню експозицію не лише викладачі педуніверситету, але й музейники та краєзнавці краю. Майбутній музей археології, колекція якого вже сьогодні налічує понад пів сотні раритетів, презентуватиме археологію усього Подільського краю і претендує стати одним з найцікавіших для шанувальників та знавців історії Вінниччини.

Автор Олександра МАКОВЕЦЬКА

Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook