У Вінницькому краєзнавчому музеї 27 листопада презентували виставку «Рушник непереможного духу нації». Головним експонатом став таємно вишитий рушник у сталінських таборах. На ньому зображено понад 200 різноманітних орнаментів, які власноруч виконали ув’язнені жінки протягом 1938-1944 років.
Завідувачка науково-дослідницького відділу новітньої історії Лариса Семенко розповідає, що рушнику вже понад 80 років. Його зберегла вінничанка, яка свого часу відбувала покарання у мордовських таборах як дружина і донька ворогів народу – Катерина Микульська-Славинська.
– Після таборів вона привезла його з собою в Україну і зберігала цей рушник в себе вдома протягом багатьох років. На цьому рушнику різні візерунки: мерешки, вишивка гладдю та хрестиком. Кожна жінка передала частинку свого життя саме на цій тканині. У таборах було важко вишивати, адже за це можна було потрапити у карцер або взагалі померти. Жінки вишивали кістками з риби та іншими металевими гострими предметами, – зазначає Лариса Семенко.
Рушник виглядає дуже яскраво й привертає увагу не лише розмаїттям кольорів, а й візерунками – всі вони з різною тематикою і виконані у різних стилях.
Переважна більшість орнаментів – геометрична (комбінації ромбів та трикутників у поєднанні з ламаними лініями). Окрім того, зображені на полотні птахи, квіти, ініціали. Кілька візерунків – не закінчені, як і мерешка. Край рушника теж обв’язаний гачком різними техніками.
Цю виставку доповнили архівними матеріалами репресованої родини Микульських-Славинських, які взяли у Державного архіву Вінницької області та особистими речами Катерини Микульської. Виставка буде тривати до 30 грудня.
Нагадаємо, у Вінниці демонструють ткані рушники ручної роботи із приватної колекції.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook