Другий тиждень чекає на підпис президента Володимира Зеленського ухвалений Верховною Радою України 4 червня закон про внесення змін до Кримінального кодексу “Щодо відповідальності за злочини, вчинені злочинною спільнотою”.
Власне, Зеленський сам і був його ініціатором, коли вніс законопроєкт в грудні минулого року до парламенту як невідкладний.
Вперше подібний законопроєкт зареєстрували ще 2014 року. Тоді документ називався простіше – “Щодо відповідальності “злодіїв в законі”, – однак мету мав ту саму: запровадити покарання для кримінальних ватажків та авторитетів власне за сам статус “вора”.
Поняття “злодія” чи то пак “вора в законі” походить з часів радянської організованої злочинності в 30-х роках минулого століття. Тоді частина ув’язнених у таборах злочинців, які переважно “спеціалізувались” на злочинах проти власності – злодії, грабіжники, квартирні крадії – проголосили себе своєрідною “елітою” кримінального світу, “чесними ворами”. “Чесноти” ґрунтувались на неухильному дотриманні негласного кодексу, так званих “понять”. Серед основних: відмова від співпраці з правоохоронними органами, адміністрацією в’язниць та загалом офіційною владою, заборона на службу в армії чи політичну діяльність, саморегулювання в місцях позбавлення волі, пропаганда кримінальних цінностей, залучення молоді та регулярні відрахування в “общак” – фонд взаємодопомоги ув’язненим злочинцям.
Тоді статус “вора” можна було отримати лише в місцях позбавлення волі, після засудження за відповідний “чесний” злочин. Але тепер кримінальних авторитетів “коронують” й на “сходках” на волі.
“Особливість статусу “вора в законі” полягає в тому, що ці особи самі не вчиняють активних злочинних дій, але кожен з них створює цілу піраміду прибічників”, – пояснював депутатам 4 червня голова Нацполіції Ігор Клименко.
Але як покарати злочинця, який не вчиняє злочину? Відповідь на це питання знайшли ще в середині 2000-х років у Грузії, коли президент Міхеіл Саакашвілі оголосив війну організованій злочинності. Правоохоронці вчепились за одне з “понять”: “вору” не слід приховувати свій статус від поліції, а навпаки належить заявляти про нього, щоб відкинути пропозиції до співпраці. Так, у 2005 році в Кримінальному кодексі Грузії з’явилось покарання за участь в злочинному співтоваристві та навіть за саму приналежність до “ворів” – до 10 років позбавлення волі.
Нові норми миттєво втілювались в життя – кримінальних авторитетів затримували та під відеозапис запитували, чи не є вони “ворами”? У разі зізнання – позбавляли волі, у разі відмови – погрожували оприлюднювати відеозапис, за який всередині кримінального світу можна було “відповісти за поняттями”. В результаті з 2006 до 2010 року в Грузії засудили 180 членів злочинних угруповувань, у представників організованої злочинності конфіскували майно на один мільярд доларів…
Чи буде так в Україні дізнаємось незабаром!
Коментарі експертів:
Голова Нацполіції Ігор Клименко:
У світі майже 450 “злодіїв в законі”. До України заїжджає приблизно 50. Часто вони керують злочинними організаціями на відстані: з Туреччини, Греції, Кіпру, Іспанії і т.д. Але вдумайтеся: 10 відсотків “злодіїв у законі” осіло в Україні.
Адвокат Сергій Старенький:
Цей закон просто як ширма, яка повинна демонструвати намір боротися з організованою злочинністю, але насправді не дає таких інструментів правоохоронцям і не призведе до того, що організована злочинність буде поборена. Це нагадує, як наша країна бореться з корупцією. В нас прийняли закон про боротьбу з корупцію, створили багато органів на цю боротьбу, але наша корупція на цій законодавчій базі тільки розквітає.
Адвокатка Злата Симоненко:
В цьому законі є надлишкові повноваження МВС. Після отримання статусу «Злодій в законі» особа несе відповідальність не за свою дію або бездіяльність, вона несе відповідальність виключно за свій статус.
“Місто” запитало у читачів: Наскільки серйозною проблемою для України є “злодії в законі”?
Влад, студент:
Думаю не дуже серйозна. Я сам особливо не стикався з цим. Тому не думаю, що їх дуже багато в країні. Інакше б кожному це було б зрозуміло зі свого досвіду.
Оксана, в пошуку роботи:
Це дуже велика проблема. Нікого не карають за порушення законів. В нас взагалі беззаконня і це багатьом людям помітно.
Валерій, перекладач:
Я не думаю що для України це велика проблема. Їх досить мало. І взагалі термін «вор в законе» виник в Росії. Мені здається нам це не потрібно.
Анжела. в декретній відпустці:
Дуже гостра проблема. В нас їх дуже багато. Та й взагалі у нас з с дотриманням законів взагалі великі проблеми, їх ніхто не дотримується.
Любов, пенсіонерка:
Я не знаю. В нас з усім великі проблеми. То що вже говорити про злодіїв в законі. Складається враження, що злодії скрізь.
Автор Максим ЗОТОВ
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook