Вибори і кандидати

Вибори і кандидати

Троє самовисуванців передумали балотуватися на міського голову Вінниці

Процес реєстрації кандидатів на цих місцевих виборах завершився 29 вересня. Особливістю цих виборів стало, зокрема, те, що партійні організації подавали списки своїх кандидатів не в усі ради одразу. Одна з причин – по кожному округу партія мала подати щонайменше 5 кандидатів. А ще необхідність дотримання гендерної квоти, до якої комісії цього разу підійшли більш вимогливо. Зіграло свою роль і те, як партії оцінили свої шанси на подолання 5-відсоткового бар’єру, бо ж грошова застава повертається тільки партіям-переможцям виборів.

Тож, до Вінницької обласної ради балотуються кандидати від 10-ти партій: «За майбутнє», «Сила і честь», «Українська стратегія Гройсмана», «Партія Вінничан», «Слуга народу», «Європейська солідарність», Радикальна партія Олега Ляшка, «Батьківщина», ОПЗЖ, «Наш край».

До Вінницької міської ради списки кандидатів зареєстрували від 18-ти партій: «Українська стратегія Гройсмана», «Європейська солідарність», «Батьківщина», «Слуга народу», «Адвокат», «Воля», «Голос, «За майбутнє», «Народний Рух України», «Наш Край», ОПЗЖ, «Партія Вінничан, «Рух справедливості», «Партія Шарія», Радикальна партія Олега Ляшка, «Свобода», «Сила і Честь», «Українська партія честі, боротьби з корупцією та організованою злочинністю».
Кандидатами на посаду міського голови Вінниці виборча комісія зареєструвала 13 кандидатів. Від партій: Сергій Моргунов («Українська стратегія Гройсмана», чинний міський голова), Сергій Кудлаєнко («Європейська солідарність», екснардеп), Наталя Солейко («Батьківщина»), Сергій Борзов («Слуга народу», чинний голова облдержадміністрації), Олександра Устінова («Голос», народна депутатка), Ірина Котова («Наш край»), В’ячеслав Узєлков (ОПЗЖ). Самовисуванці: Валентин Щекотунов, Валентин Юзва та Сергій Кармаліта.

Самовисуванців загалом на старті було шість, але 2 жовтня троє подали заяви про відмову балотуватися – Світлана Стахова, Андрій Ткачук та Галина Шванова. Виборча комісія їх заяви розглянула і реєстрацію цих кандидатів скасували.
До речі, у Вінниці виборча комісія відмовила в реєстрації як кандидатам у мери самовисуванцю Сергію Щетиніну і Борису Максимчуку (партія “Перемога Пальчевського”). Щетиніну відмовили через те, що він не подав документ про внесення грошової застави, а Максимчуку – через те, що про проведення конференції з метою висування кандидата комісію повідомили уже постфактум.

  • Мені відомо про понад 30 випадків відмов у реєстрації у Вінницькій області з різних підстав, – коментує загалом ситуацію представник Комітету виборців України у Вінницькій області Владислав Телень. – Дехто йшов до суду. Так, в Оратові не зареєстрували партію, а у Козятині не хотіли реєструвати кандидата в міські голови (Олександр Пузир, чинний мер Козятина – Авт.). В Оратові суд став на сторону ТВК, а в Козятині суд ухвалив рішення на користь кандидата.
    Серед основних причин відмов у реєстрації представник КВУ називає: недотримання гендерної квоти і неможливість партій забезпечити мінімальну кількість кандидатів у списках.

Особливості цьогорічного голосування

У Вінницькій області кожен виборець на звичайній виборчій дільниці отримає 4 бюлетені. Один бюлетень – це сільські, селищні, міські голови. Другий – обласна рада. Третій – районна рада. Четвертий – місцева рада. Всі бюлетені будуть різного кольору.

  • Якщо людина буде перебувати на спеціальній виборчій дільниці, мається на увазі у лікарняній установі, там вже комісія, відповідно до місця реєстрації цієї людини, буде вирішувати, які бюлетені їй давати, адже вибори – місцеві, – розповідає Владислав Телень.
    Для жителів Вінниці новинкою на цих виборах буде те, що містяни обиратимуть депутатів Вінницької районної ради.
    Представник КВУ прогнозує, що підрахунок голосів може затягнутися, а перші нехай і попередні результати можуть оголосити лише ввечері 26 жовтня, якщо не пізніше. За словами Владислава Теленя, деякі партії проводили так званий типовий підрахунок голосів.
  • Тільки на розкладання бюлетенів пішло близько 6-ти годин, – каже Владислав Телень. – Дуже конкурентні вибори, всюди є багато кандидатів, досить багато партій беруть участь. Думаю, що підрахунок голосів буде важкий. Він такий забюрократизований і потребує багато часу навіть якщо просто треба розкласти бюлетені.

Голосування і COVID-19

Конституція України гарантує кожному громадянину право обирати і бути обраним. Тому попри COVID-19 і пандемію вибори відбудуться. Єдине, що може вплинути на скасування або перенесення дня виборів – це військовий або надзвичайний стан.

Проблема, з якою ми зустрічаємось кожний день все гостріше – це захворюваність членів ТВК на COVID-19. У нас уже більшість територіальних комісій це лихо спіткало. Що буде 25 жовтня, поки сказати важко, – пояснює Владислав Телень. – Передбачається, що комісії, які будуть працювати в лікарняних установах, а також ті представники виборчих комісій, які будуть проводити голосування за місцем проживання осіб, повинні бути споряджені у захисний костюм, щітки, маски. Хто буде давати все це на виборчі дільниці? Зрозуміло, що у держави грошей немає і, скоріше за все, це буде покладено на місцеві органи влади. Деякі органи місцевої влади вже потурбувалися, щоб придбати необхідне. Ви ж розумієте, коли мова йде про 1600 комісій, кожен член комісії має змінювати маску кожні 2-3 години, мають бути літри санітайзера, повинні бути серветки для протирання ручок після кожного виборця… Це передбачено постановами Кабміну, але наскільки всі виборчі комісії зможуть забезпечити своїх членів таким обладнанням, важко сказати.

Владислав Телень додав, що при вході на виборчі дільниці буде відбуватися температурний скринінг. Хоча висока чи підвищена температура – не привід не пустити виборця на дільницю. Заявлені ж окремі кабінки для людей, наприклад, з температурою – це щось із серії фантастики.

У свою чергу деякі експерти прогнозують спалах захворюваності на COVID саме після дня голосування. Такі спалахи, каже Владислав Телень, констатували після виборів у Сербії та Чорногорії.

Автори Ірина ЖУК
Дарина ДІДИК