Як триває підготовка критичної інфраструктури та інженерних мереж задля стабільного проходження осінньо-зимового періоду 2025/2026 років, які заходи з енергоефективності та енергонезалежності впроваджуються у Вінницькій громаді з огляду на воєнні ризики – все це озвучили на засіданні Оперативного штабу з підготовки до опалювального сезону. Захід відбувся під головуванням Вінницького міського голови Сергія Моргунова за участі його заступників, керівників та представників комунальних підприємств, директорів профільних департаментів міськради.
Про це повідомляє Вінницька міська рада, інформує Місто.
«Стійкість» – один із ключових пріоритетів громади, основу якого складає стабільність функціонування критичної інфраструктури. Це питання – на постійному контролі міської команди. Традиційно відразу по завершенні минулого опалювального сезону у Вінниці приступили до впровадження заходів для забезпечення сталого проходження наступного. Згідно зі звітами доповідачів, роботи тривають із дотриманням графіками. Зокрема, за словами Максима Білика, генерального директора КП «Вінницяміськтеплоенерго», підприємство проводить гідравлічні випробування мереж для виявлення ненадійних ділянок із подальшою їх заміною чи реконструкцією, підготовкою обладнання котелень, індивідуальних і центральних теплових пунктів.
«Станом на сьогодні гідравлічні випробування та заміна мереж у нас відбуваються зі стовідсотковим дотриманням затверджених графіків. По ремонту ЦТП – маємо готовність обладнання на рівні більш як 80%. Також робимо все, щоб завершити вчасно заходи на котельнях. Здійснюємо, зокрема, капітальний ремонт котлів на великих котельнях громади. Продовжуємо роботи по модернізації ТЕЦ-1. В цьому році у нас була запланована заміна потужного мережного теплообмінника – роботи виконані вже на 100%. Хочу зазначити, що всі обсяги виконуємо силами підприємства, без залучення підрядних організацій», – розповів Максим Білик.
Паралельно ведеться робота і щодо подальшого нарощення розподіленої генерації електричної енергії. Йдеться про когенераційні установки, як крок до енергетичної незалежності. Нині приступили до монтажу двох таких об’єктів, сумарна потужність яких складає 10 МВт. Їх та супутні матеріали отримали від міжнародних донорів.
«Також ми рухаємося далі й у частині проєктування та розширення нашого енергетичного острова. У межах комплексного плану завершили будівництво кабельної лінії 10 кВ до ще однієї потужної котельні. Це дасть нам можливість підвищити надійність електропостачання котельні при проходженні опалювального сезону, яка вже працюватиме від власної згенерованої електричної енергії», – каже Максим Білик.
У цьому контексті міський голова Сергій Моргунов наголосив на необхідності посилення захисту відповідних об’єктів на випадок російських атак, а також закликав не збавляти обертів на шляху до зміцнення екологічної безпеки, передбаченої Зеленим курсом Вінниці.
«Це озвучується і на рівні держави, і міністерств та відомств, що наступна зима може бути досить напруженою з точки зору повітряних атак, зокрема “шахедами”, які сьогодні суттєво змінили висоту та швидкість польоту і є досить небезпечними, особливо у нічну пору. Ми зараз працюємо з військовими щодо посилення протиповітряної оборони, втім окремо потрібно впроваджувати інженерні конструктивні рішення із захисту когенераційних установок та інших об’єктів, – каже Сергій Моргунов. – Водночас, попри війну, важливими є й питання екологічної безпеки. Разом із покращенням якості послуг чи скороченням споживання природного газу необхідно дбати також і про зменшення викидів СО2, щоб запобігти глобальному потеплінню. Це один із компонентів на підтвердження нашої Європейської енергетичної відзнаки та стосується не лише міськтеплоенерго, а й усіх компаній, які працюють з енергетикою».
У перебігу засідання штабу про ситуацію з підготовкою до опалювального сезону доповіли також Юрій Лавренюк, технічний директор АТ «Вінницяобленерго», Дмитро Кістіон, керівник КП «Вінницяоблводоканал», Сергій Капшук, головний інженер Вінницької філії ТОВ «Газорозподільчі мережі України».
Так, Юрій Лавренюк акцентував, що обленерго виконує великий комплекс робіт, який полягає, зокрема в реконструкції 11,6 км кабельних електричних мереж у місті, ремонту комунікацій та проведенні профілактичних заходів на підстанціях, розчищенні траси. Серед масштабних проєктів – будівництво ще однієї потужної підстанції у Вінниці, запуск якої в роботу заплановано на кінець 2026 року.
Дмитро Кістіон зазначив, що заходи до сезону холодів виконали на 36%. Силами підприємства завершено плановий ремонт 10 насосних агрегатів, які забезпечують водопостачанням все місто та приєднані території. Значна увага під час робіт зосереджується на дотриманні вимог енергоефективності та енергозбереження.
«В межах безпеки вже встановлено 66 відеокамер на насосних станціях для контролю їхньої роботи та вчасного реагування. Ще плануємо додатково влаштувати 60 камер. Проводимо також заміну мереж власними силами: із запланованих 3,5 км вже на сьогодні виконали 1,4 км. Серед напрацювань – оновлення магістрального водогону на вул. Київській, а також черговий етап заміни аераторів, що покращує біологічну очистку на стічних водах каналізації й водночас впливає на екологічну безпеку та зменшення використання електричної енергії», – повідомив Дмитро Кістіон.
А Сергій Капшук запевнив, що об’єкти газового господарства міста пройшли технічний огляд, наразі у межах інвестиційної програми триває заміна обладнання на 11 ГРП, які відслужили свій термін експлуатації. Заздалегідь потурбувалися тут і про надійний захист устаткування та працівників підприємства на випадок ворожих атак.
Готуються до осінньо-зимового періоду й у житловому секторі громади. Як повідомив Віталій Місецький, директор департаменту житлового господарства міської ради, заходи включають ремонт покрівель, інженерних мереж, панельних стиків, систем електрозабезпечення. Також уже встановлено одну сонячну електростанцію на багатоповерхівці. Своєю чергою Юрій Семенюк, директор департаменту комунального господарства та благоустрою міської ради, доповів про перебіг оновлення дорожнього покриття, капітального ремонту та дезінфекції криниць, заготівлі протиожеледних матеріалів, підготовки очисної техніки тощо.
Під час засідання Штабу порушили й тему належного утримання найпростіших укриттів. Черговий етап перевірки таких об’єктів у будинках із ОСББ, який розпочався у березні, показав низку недоліків.
«Тут є над чим попрацювати, особливо щодо стану підвальних приміщень і наявності автоматичних замків для дистанційного відкривання дверей. Я по-людськи не розумію, як мешканцям багатоповерхівки може бути байдуже до своєї безпеки. Адже війна не завершується, і, враховуючи те, як сьогодні рашисти чинять з точки зору знищення цивільної інфраструктури та терористичних атак на житловий сектор, елементарний пункт обігріву повинен бути у кожному будинку. Щоб стимулювати ОСББ покращити ситуацію з укриттями, ми розглядаємо пропозицію просто не ставити на капітальний ремонт ті, які неналежно виконують ці вимоги, поки не будуть усунені всі недоліки, – зазначив міський голова Сергій Моргунов. – Я просив би підтягнутися у цьому відношенні також управляючим компаніям, налагодити конструктивну співпрацю з органами міської ради, які здійснюють відповідний моніторинг і перевірку. Розпочинати потрібно від максимального відновлення покажчиків маршрутів – стрілок на асфальті – до табличок безпосередньо на будівлях. Облаштування надійних захисних просторів потрібно поставити за пріоритет».
Крім того, йшлося про важливість посилення інформаційної роботи з населенням щодо погашення заборгованості за спожиті комунальні послуги. А також міський голова закликав усі муніципальні підрозділи, попри важкі виклики, працювати злагоджено на спільний результат.
«Те, як ми проживемо наступну зиму – це в наших руках. І тут важлива взаємодія. Всі повинні включатися у межах своїх повноважень та фінансових можливостей, але найголовніше – це координація зусиль для оперативного відпрацювання завдань. Комунальна сфера та критична інфраструктура повинні працювати як єдиний механізм», – підкреслив Сергій Моргунов.
Читайте також: Лобове зіткнення у Вінниці: винуватець був напідпитку
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook