Естонія щорічно виділятиме Україні 14 млн євро з метою розвитку в рамках співпраці. Ці цифри зафіксовано у державній бюджетній стратегії.
Про це у коментарі національному мовнику ERR повідомила віцеканцлерка МЗС Естонії Марійн Ратник.
За її словами, з цієї суми 12,8 млн євро буде виділено Естонському центру співпраці з метою розвитку (ESTDEV), 1 млн євро – на гуманітарну допомогу Україні та 200 000 євро – на підтримку співпраці естонського бізнесу з Україною. Йдеться переважно про налагодження ділових контактів з українськими партнерами.
Ця допомога виділятиметься відповідно до ухваленої урядом на початку січня довгострокової стратегії Естонії у сфері співробітництва з метою розвитку, а також принципів та плану дій щодо відновлення України.
За словами Ратник, уряд також уточнив ті сфери, в яких кошти, що виділяються Естонією, можуть бути найбільш корисними.
“Це ті сектори, (з проблемами у яких) ми самі стикалися у минулому, оскільки самі виходили з того ж суспільства, з якого намагається видертися Україна: реформа системи освіти, розвиток системи охорони здоров’я, цифрові та кібернетичні рішення”, — сказала урядовиця.
Крім того, за її словами, Україна потребує допомоги у сфері реального будівництва, яку Естонія готова надати. Крім матеріальної допомоги, Естонія запропонує Україні підтримку у впровадженні нових та ефективніших систем і процесів. Як приклад Ратник навела дитячий садок у Житомирі, збудований з новими для України просторовими рішеннями, спорудження якого супроводжувалося відповідним навчанням вихователів і педагогів.
З урахуванням початку переговорів щодо вступу України в ЄС, Естонія зможе поділитися з нею власним досвідом у цьому процесі, а також в отриманні та використанні субсидій із фондів ЄС.
Ратник нагадала, що післявоєнні витрати на відновлення України оцінюються у 400 млрд євро, і такі гроші можуть бути виділені лише великими донорами, такими як Світовий банк, МВФ, Європейський банк реконструкції та розвитку, Європейський інвестиційний банк та інші.
“Всі ці установи не реалізують проєкти самостійно, а пропонують проєктне фінансування, на яке можна подавати заявки”, — зазначила урядовиця і додала, що в цьому процесі зможуть взяти участь і естонські компанії.
Вона наголосила, що це також принесе податкові прибутки Естонії.
“Зрозуміло, що підтримка функціонування української економіки через підприємництво та співробітництво між підприємствами буде тим фактором, який знизить майбутні витрати всіх донорів, у тому числі й наші, на відновлення України”, — сказала віцеканцлерка МЗС Естонії.
За словами виконавчого директора ESTDEV Клена Яератса, естонське агентство заробило високу репутацію серед великих міжнародних партнерів, участь яких розширює фінансові можливості проєктів, що реалізуються. Крім того, ESTDEV готовий працювати на місці, а така готовність є не у всіх організацій, що мають великі фінансові ресурси.
Бюджет ESTDEV у 2023 році становив 21,9 млн євро. Ратник та Яератс зазначили, що великі кошти на співпрацю з метою розвитку також виділяють Академія електронної держави та некомерційні організації Mondo ja Pagulasabi, основна частина фінансування яких надходить із позабюджетних джерел.
Слідкуйте за новинами у Телеграм
Ще більше фото в Instagram
Підписуйтесь на нас у Facebook